Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciw COVID-19. Czy można się zarejestrować? W styczniu szczepienia grupy pierwszej: seniorów, służb mundurowych i nauczycieli

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
W drugiej połowie stycznia ma rozpocząć się szczepienie przeciw COVID-19 grupy pierwszej, czyli seniorów, osób powyżej 60. roku życia oraz przedstawicieli m.in. służb mundurowych i nauczycieli. Do przychodni dzwonią już pacjenci, pytając zasady kwalifikacji oraz o możliwe terminy szczepień, w niektórych placówkach tworzone nawet listy oczekujących. - Na konkrety przyjdzie jeszcze trochę poczekać - mówi dr Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego. - Niedługo NFZ poda pełen wykaz placówek, które będą szczepić na Pomorzu. W poniedziałek wieczorem w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że osoby powyżej 60. roku życia otrzymają zaproszenia na szczepienia i będą szczepione zaraz po grupie medyków.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Szczepienia grupy "zero"

Chociaż dopiero rozpoczynają się szczepienia grupy "zero", czyli pracowników ochrony zdrowia, seniorzy dopytują się już o kolejny etap szczepień przeciw COVID-19.

- Mam mnóstwo pytań, dotyczących organizacji - mówi 89-letnia pani Halina z Gdyni. - Czy ktoś zadzwoni do nas, podając termin szczepienia, czy też będziemy musieli się sami dowiadywać? Czy zostanę zaszczepiona w mojej przychodni przy ul. Armii Krajowej, czy w jakiejś innej? A może uznano, że ze względu na wiek mój i męża ktoś przyjedzie do nas ze szczepionką?

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Jak się zarejestrować?

Na stronie Ministerstwa Zdrowia czytamy, że od 15 stycznia rozpocznie się rejestracja osób spoza grup priorytetowych. Będzie można rezerwować wizytę m.in. za pośrednictwem bezpłatnej infolinii 989, poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (na stronie pacjent.gov.pl), oraz przez elektroniczny formularz, który pojawi się na stronach resortu zdrowia lub telefonicznie u lekarza POZ, który prowadzi szczepienia. Nie trzeba będzie mieć skierowania, wystarczy imię, nazwisko, adres i numer PESEL. Zainteresowani zostaną umówieni na dwa terminy szczepień, dostaną też SMS z przypomnieniem o drugim terminie. Nie będzie wymagane e-skierowanie, wystarczy podać dane osobowe. Po rejestracji pacjent otrzyma SMS z wiadomością o miejscu i terminie szczepienia. Będzie umawiany od razu na dwie wizyty, a przed drugą otrzyma przypomnienie SMS. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień.

Więcej niewiadomych jest w przypadku grup priorytetowych. Według ministra Michała Dworczyka, koordynatora Narodowego Programu Szczepień w drugiej połowie stycznia szczepionka trafi do pensjonariuszy domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osób powyżej 60 lat - w kolejności od najstarszych, służb mundurowych i nauczycieli. "Termin szczepienia będzie wyznaczany przez centralny system rejestracji, który będzie uwzględniał grafik punktów szczepień, które przystąpiły do programu" - informuje resort zdrowia.

Jan Tumasz, szef przychodni Aksamitna w Gdańsku przyznaje, że od kilku dni odbiera telefony od pacjentów. Niektórzy z dzwoniących wpisują się już na listę oczekujących.

Grupa zaawansowanych wiekiem chce się zaszczepić w pierwszym możliwym terminie - twierdzi dr Tumasz. - Na razie jednak mamy nieprecyzyjne informacje. W mediach słyszałem, że podstawowym kanałem informacyjnym będzie system informatyczny. Pacjent ma tam zadzwonić, zarejestrować się i od razu dostać datę i miejsce realizacji szczepienia. To wydaje się być jednak karkołomnym rozwiązaniem, gdyż podmioty, które zgłosiły się do realizacji szczepień nie ogłosiły jeszcze dokładnych dat i godzin szczepień. Z kolei minister Michał Dworczyk przekazał w jednej ze stacji radiowych, że zainteresowani pacjenci powinni się rejestrować w swoich przychodniach. To jest bliższe realiom.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Kiedy rozpoczną się zapisy?

Z kolei w przychodni BaltiMed w Gdańsku słyszę, że nie będzie żadnych list kolejkowych, a zapisy rozpoczną się dopiero 15 stycznia.

Szczepionka na COVID-19 w pytaniach i odpowiedziach.W Polsce szczepienia już rozpoczęły się po świętach Bożego Narodzenia. Szczepionka jest bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną m.in. pracownicy służby zdrowia, sanepidu i Domów Pomocy Społecznej. Co wiemy o szczepionce przeciwko COVID-19?Czy szczepionka jest bezpieczna dla dzieci, dla kobiet w ciąży? Kto nie powinien się szczepić?Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowało Dialog Obywatelski online z dr. n. med. Piotrem Kramarzem, ekspertem Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) – unijnej agencji odpowiedzialnej m.in. za rozpoznawanie, ocenę i powiadamianie o bieżących i nadchodzących zagrożeniach związanych z chorobami zakaźnymi, takimi jak np. SARS, ptasia grypa, grypa lub COVID-19.Rozmowę poprowadzili Aleksandra i Piotr Stanisławscy, dziennikarze, autorzy bloga naukowego "Crazy Nauka".Jakie są wskazania i jakie są przeciwwskazania do szczepiania? Poznaj szczegóły. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Szczepionka na COVID-19: odpowiedzi. Jakie są przeciwwskazan...

- Jesteśmy w szumie informacyjnym, za mało jeszcze wiem, by cokolwiek powiedzieć - wyjaśnia dr Andrzej Zapaśnik, prezes przychodni BaltiMed w Gdańsku. Na razie skupiamy się na grupie pracowników medycznych, których trzeba zaszczepić w pierwszej kolejności.

Według dr. Jerzego Karpińskiego, dyrektora wydziału zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku najprostszym rozwiązaniem dla seniorów jest telefon do swojej przychodni. Jeśli okaże się, że nie są tam organizowane szczepienia, otrzymają tam adres najbliższej placówki, które szczepią osoby z grupy pierwszej.

Seniorzy mogą spodziewać się także telefonów z zaproszeniami do szczepień - twierdzi dr Karpiński. - Nikt nie jest anonimowy, wiadomo, kto potrzebuje pomocy i ewentualnego dojazdu ekipy.Ponadto niedługo na stronie NFZ pojawi się pełen wykaz placówek wykonujących szczepienia.

Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ tłumaczy, że trwa jeszcze weryfikacja punktów szczepień. - Sprawdzamy, czy spełniają wymogi, które zadeklarowały - mówi. - Dotyczy to zwłaszcza punktów, które nie mają kontaktu z NFZ. Mogę jedynie zapewnić, że na Pomorzu 123 gminy będą miały zabezpieczenie, pozostały jedynie dwie-trzy białe plany w gminach wiejskich, gdzie rozważany jest wariant dowiezienia zainteresowanych do punktów szczepień.

W poniedziałek wieczorem w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział: - Zaraz po medykach w pierwszej grupie będą osoby starsze, czyli powyżej 60. roku życia. Dostaną państwo zaproszenie na takie szczepienie.

Tak wygląda kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki