Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia osób w wieku 80 plus przeciw COVID-19 na Pomorzu rozpoczęte. Są jeszcze wolne miejsca w punkcie AmberExpo

Od poniedziałku 25.01.2021 r. od rana trwają szczepienia grupy osób w wieku powyżej 80 lat. Głównie w szpitalach, bo większość przychodni zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem przełożyła rozpoczęcie akcji na wtorek, 26 stycznia. - Na tę chwilę nie mamy sygnałów o jakichkolwiek problemach - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ. - Bardzo sprawnie idzie szczepienie w szpitalu tymczasowym w Sopocie i w halach AmberExpo. Według danych z rządowego serwisu "Szczepimy się" do godz. 10.30 na Pomorzu zaszczepiono 198 osób, z tego najwięcej - 109 osób - w Gdyni.

Zarząd województwa pomorskiego informuje, że są jeszcze wolne terminy na szczepienie w I kwartale 2021 r. w punkcie terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich. Do punktu szczepień można zapisać się przez: bezpłatną i całodobową infolinię pod nr tel. 989, internetowo poprzez indywidualne konto pacjenta na www.pacjent.gov.pl.

Szczepienia seniorów na Pomorzu rozpoczęte

Najszybciej i najwięcej na razie szczepią na Pomorzu szpitale. Zarząd Federacji Porozumienie Zielonogórskie poinformował, ze w większości przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, należących do PZ, szczepienia ruszają dopiero we wtorek 26012021 r. Związane jest to z terminem dostaw szczepionek. Także na Pomorzu do niektórych punktów szczepionki dotarły dopiero w poniedziałek, między godziną 10 a 12. W Malborku, gdzie jeszcze w ubiegłym tygodniu był zaledwie jeden punkt szczepień, sytuacja znacznie się poprawiła. Obecnie mieszkańcy mogą korzystać z czterech punktów, w tym dwóch utworzonych przez Powiatowe Centrum zdrowia.
W gdańskiej Przychodni "Brzeźno" w poniedziałek będzie zaszczepionych 6 seniorów po 80 roku życia, każdy jest umówiony na konkretną godzinę, więc nie ma kolejki. Wielu starszych mieszkańców wciąż pyta o terminy, dlatego przychodnia tworzy listy rezerwowe. Gdy w kwietniu pojawią się w systemie nowe daty, te osoby zostaną zarejestrowane i automatycznie otrzymają SMS z informacją o dniu i godzinie szczepienia.
Do przychodni BaltiMed w Gdańsku szczepionki dotarły w poniedziałek. Szczepienia zaplanowano na wtorek, środę i czwartek.

Pracownicy służb wojewody, sanepidu i NFZ są od rana w wielu punktach szczepień, rozdają ulotki informacyjne, pomagają seniorom i informują, że nie ma sytuacji alarmowych.

Punkt szczepień w AmberExpo

W szpitalu tymczasowym na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich przy ul. Żaglowej 11 w poniedziałek, 25 stycznia zaczął działać punkt szczepień z czterema stanowiskami dla pacjentów. Szczepienia zaczęły się o godz. 8. Copernicus ma szczepionki dla osób zarejestrowanych na 25 stycznia tylko do godz. 12.00. Następna dostawa ma dotrzeć do punktu ok. godz. 12.00. Szczepienia na terenie AmberExpo odbywać się będą przez 7 dni w tygodniu, w godzinach od 8 do 20.

– Od dzisiaj gotowy do akcji szczepień jest punkt utworzony przez szpital samorządu województwa pomorskiego Copernicus w Międzynarodowych Targach Gdańskich. Może on obecnie wykonywać do 240 szczepień dziennie, a ten potencjał bez większego trudu można zwiększyć do 500 i więcej – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

– Wszystko zależy od liczby dostarczonych przez stronę rządową szczepionek. Tak jak w przypadku tworzenia miejsc hospitalizacji dla chorych na COVID-19 oraz utworzenia szpitala tymczasowego, tak i teraz samorządy w trosce o mieszkańców chcą wspierać działania rządu w szczepieniach, dlatego tworzymy kolejne punkty. Już funkcjonują punkty utworzone w pozostałych szpitalach samorządu na terenie całego województwa: Słupsku, Kościerzynie, Prabutach, Starogardzie Gdańskim,  Wejherowie oraz w szpitalach w Gdańsku i w Gdyni. Mamy też cztery specjalne zamrażarki, ale zamówiliśmy kolejne 10 sztuk, co pozwoli na przechowywanie większej liczby szczepionek w odpowiednich warunkach – dodaje marszałek Struk.

Seniorzy powyżej 70 roku życia z problemami w poruszaniu lub osobami z niepełnosprawnością mogą też skorzystać z darmowego transportu do punktu. Potrzebę transportu na szczepienie należy zgłosić za pomocą formularza na stronie gdanskpomaga.pl/transport  lub zadzwonić pod numer infolinii dot. transportów: 500 218 337, gdzie konsultant przyjmie zgłoszenie. Z każdą zgłoszoną osobą skontaktują się pracownicy sztabu Gdańsk Pomaga w celu ustalenia niezbędnych szczegółów transportu.

Szczepienia seniorów także w Szpitalach Pomorskich

Szczepienia rozpoczęły się także w czterech placówkach spółki Szpitale Pomorskie - w Wejherowie, w szpitalu zakaźnym oraz dwóch szpitalach gdyńskich.

- Seniorzy są zapraszani na konkretne godziny - mówi Małgorzata Pisarewicz ze Szpitali Pomorskich. - Równocześnie szczepimy drugą dawką grupę zero, ale osoba starsza ma pierwszeństwo w punkcie szczepień. 

Dojście do punktów szczepień jest oznakowane. I tak np. w redłowskim szpitalu szczepienia odbywają się w Gdyńskim Centrum Onkologii (budynek numer 5) na parterze. Salę konferencyjna specjalnie zaadaptowano na potrzeby szczepiących. Osobom starszym może towarzyszyć druga osoba.

W Szpitalu Miejskim w Gdyni wejście dla szczepiących się prowadzi od Placu Kaszubskiego do izby przyjęć planowych. W Wejherowie szczepienia odbywają się w budynku, gdzie mieści się Nocna Opieka Chorych, a w szpitalu zakaźnym w Gdańsku - w budynku przychodni.

Szczepienia seniorów na Pomorzu. Pojawiają się problemy z parkowaniem

Od rana spływają do nas sygnały od Czytelników w sprawie organizacji szczepień. - W AmberExpo przebiega to sprawnie, ale jest problem z parkowaniem - zadzwonił do redakcji Czytelnik, który w poniedziałek rano był w tym punkcie szczepień. - Tam nie staje żaden autobus, więc trzeba dojechać samochodem. Parking, oddalony o około 100 metrów od wejścia, był pokryty lodem. Starsi ludzie mieli problem z utrzymaniem równowagi, poruszanie się bez pomocy drugiej osoby groziło upadkiem. Druga sprawa to opłaty. Pierwsze pół godziny parkowania jest za darmo, ale sama procedura szczepień trwa dłużej. Czy nie można zwolnić seniorów z dodatkowych opłat? - pyta.

Podobnie jest przed szpitalami. Pacjenci szpitala w Gdyni Redłowie mogą bez opłat korzystać z parkingu tylko przez 15 minut. - Zainteresujemy się tym sygnałem, poprosimy o większą empatię w stosunku do seniorów - deklaruje Mariusz Szymański z NFZ.
Pojawiają się również pytania, co zrobić, jeśli osoba starsza zachoruje w dniu szczepienia. Czy ma wówczas szansę na szczepienie w późniejszym terminie?

- Oczywiście, że tak - mówi Mariusz Szymański z NFZ. - Dobrze byłoby jednak, by taka osoba jak najszybciej przekazała informację o niemożności uczestniczenia w szczepieniach. Można zadzwonić do przychodni lub szpitala, ale także na infolinię 989. Wtedy zwolnione miejsce zostanie wykorzystane, a senior, który nie dotrze na szczepienia z powodów losowych zostanie poinformowany o innym terminie.

Szczepienia osób w wieku 80 plus przeciw COVID-19 na Pomorzu...

Bardzo ważne: przy rejestracji dokładnie sprawdź numer telefonu, który podajesz

Zdarzają się także dziwne wezwania na szczepienia. Pan Aleksander, lat 34, zamieszkały w Borkowie gm. Pruszcz Gdański dostał w poniedziałek rano SMS z informacją, że ma zgłosić się we wtorek o godzinie 12.15 w punkcie szczepień przy ul. Powstańców Śląskich w... Warszawie.

- Nigdzie się nie rejestrowałem na szczepienia, tym bardziej w Warszawie - mówi Aleksander. - Po co te wszystkie profile zaufane i inne utrudnienia, jak się potem wszystko rozbija o źle wpisany telefon?

Zadzwoniliśmy do dyrekcji Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy, administrującego przychodnią przy ul. Powstańców Śląskich. - Prawdopodobnie doszło do pomyłki osoby podającej numer telefonu - usłyszeliśmy. - Bardzo dziękujemy za zgłoszenie, zdążymy jeszcze poinformować seniora o terminie szczepienia.

Szczepienia na koronawirusa w powiecie gdańskim. W gminach bezproblemowo, w Pruszczu problem z dowozami

W gminach wiejskich, do których dzwoniliśmy – zarówno w Suchym Dębie, jak i Kolbudach nie ma ze szczepieniami kłopotów.

"Nie mamy informacji o nieprawidłowościach"

W gminie Suchy Dąb wszystko przebiega bezproblemowo – słyszymy od gminnej koordynatorki ds. szczepień, Justyny Szostak.

- Ludzie rejestrują się na podany numer telefonu do przychodni Medical. Jeżeli chodzi o czas oczekiwania na szczepienie, to wyznaczają go tam panie rejestratorki. Z naszej perspektywy nie mamy żadnej informacji, żeby były jakieś nieprawidłowości, nie ma żadnych problemów, które zgłaszaliby mieszkańcy - mówi koordynatorka.

Trzydzieści osób zaszczepionych w poniedziałek

Także w Kolbudach także wszystko przebiega zgodnie z planem.

-Szczepionki dotarły o czasie, w ilościach takich, jakich były zamówione - mówi lek. med. Tadeusz Wysocki z Gminnego Ośrodka Zdrowia w Kolbudach. - Zainteresowanie szczepieniami jest duże, a nawet powiedziałbym, że bardzo duże wśród osób 80 plus, a wśród osób 70 plus jeszcze większe. Zaszczepione są już wszystkie DPSy, które się do mnie zgłosiły – dodaje lekarz.

W poniedziałek na godz. około 12 liczba osób zaszczepionych wynosiła ok. 30 - były to szczepionki niewykorzystane podczas szczepienia DPS-ów. W pozostałych dniach lekarz planuje szczepić, po cztery, sześć lub osiem osób.

Transport z Pruszcza nawet do gdańskiej Oliwy

A jak sprawa ma się w samym Pruszczu? Poprosiliśmy o komentarz Jerzego Kulkę, wiceburmistrz Pruszcza Gdańskiego ds. społecznych.

- My szczepieniami zajmujemy się w kontekście dowożenia pacjentów – tych, którzy mają orzeczenie o niepełnosprawności, mają problem z chodzeniem albo nie mają transportu – mówi włodarz. - Problemem jest to, że niestety rejestracja pacjentów często przebiega bez zastanowienia. Mamy przypadki, że pacjenci z Pruszcza są odsyłani do Pszczółek, Suchego Dębu, a nawet Gdańska. W rejestracji słyszą, że w Pruszczu nie ma już miejsca i proponuje im się nawet dojazd do Gdańska-Wrzeszcza czy Oliwy. A my odpowiadamy za transport, chociaż nie jest określone, czy ma odbywać się on w granicach miasta, czy też dalej.

Powiat wejherowski - wolnych miejsc brak

-Według posiadanych przez nas informacji wszystkie terminy na szczepienia do końca marca br. są już zajęte. Wszystkie szczepionki zostały już rozdysponowane. Zgodnie z dyspozycjami Ministra Zdrowia na każdy punkt szczepień zaplanowano przekazanie 30 dawek szczepionki na tydzień – mówi Andrzej Papke, Kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Wejherowie

Planowo do końca marca zaszczepionych ma zostać ok. 3000 seniorów zamieszkujących teren powiatu wejherowskiego.

Sławno: Szczepienia dwa lub trzy razy w tygodniu

Szefowa NZOZ Ars Medica w Sławnie Marzena Paczkowska mówi, że szczepienia zostały rozpisane na dwa dni w tygodniu.

– Będą po godzinach pracy przychodni. Czyli po godzinie 18:00 – mówi. – Pacjenci będą informowani o konkretnym dniu i godzinie szczepienia.

Marzena Paczkowska ocenia, że grupa seniorów 80 plus powinna zostać wyszczepiona w marcu.

Maciej Radzik, szef NZOZ Medyk w Sławnie zaznacza natomiast, że 30 szczepionek tygodniowo będzie rozpisane na trzy dni szczepień.

– Trochę nerwów było z wypełnianiem elektronicznej dokumentacji, ale te formalności udało się nam pokonać – dodaje szef NZOZ Medyk w Sławnie. – O tym, że przyjedzie do nas szczepionka otrzymaliśmy informację SMS-ową.

FAQ - wszystko o koronawirusie i COVID-19

Co należy wiedzieć o wirusie SARS-CoV-2 i wywoływanej przez niego chorobie COVID-19? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Co to jest koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 to jeden z siedmiu poznanych dotąd gatunków koronawirusów ludzkich, które wywołują zakażenia układu oddechowego. Oprócz nowego koronawirusa są to także wirusy przyczyniające się do łagodniejszych infekcji sezonowych, które są odpowiedzialne za 15-30 procent zachorowań uznawanych za grypę. Nowy koronawirus jest spokrewniony z wirusami SARS-CoV i MERS, które wywołały epidemie w XXI wieku, jednak ich nasilenie nie było tak duże, jak rozmiary obecnej pandemii.

Jak wygląda koronawirus?

Koronawirus to typ wirusa, który składa się z materiału genetycznego w postaci nici RNA zamkniętej w otoczce. Na jej powierzchni posiada charakterystyczne wypustki, które przypominają koronę. W wypustkach zawarte są białka, dzięki którym wirus wnika do komórek, a po zainfekowaniu namnaża się w ich wnętrzu i rozprzestrzenia w organizmie.

Jak przenosi się koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się poprzez wydzieliny chorego, a więc poprzez kichanie, kasłanie, mówienie, a także oddychanie. Wydostając się tą drogą z organizmu jest obecny w powietrzu, również w postaci rozpylonego aerozolu, osiada też na powierzchniach (zwłaszcza podłogach) i przedmiotach. Jest ponadto obecny w moczu i stolcu zakażonego, i z tego powodu można zarazić się nim w toalecie. Źródłem infekcji jest nie tylko wdychanie drobin zawierających wirusa, ale też dotykanie skażonych powierzchni, a następnie ust, nosa lub oczu, jak również spożywanie zanieczyszczonych nim produktów spożywczych, również mrożonych.

Kiedy skończy się pandemia koronawirusa?

Pandemia koronawirusa, czyli epidemia o zasięgu światowym, począwszy od grudnia 2019 roku przybiera jedynie na sile. Istnieją co prawda teorie, że może wygasnąć sama, gdy zarazi się 45-60 procent społeczeństwa i nie będzie już kolejnych potencjalnych ofiar. Scenariusz osiągnięcia tzw. odporności stadnej (inaczej zbiorowej) nie jest jednak potwierdzony i wiąże się z dużym odsetkiem zgonów, dlatego jedyną nadzieją na zakończenie epidemii jest wynalezienie skutecznej i bezpiecznej szczepionki, a następnie wprowadzenie masowych szczepień. Może to się udać najwcześniej w 2021 roku.

Skąd się wziął koronawirus?

Nowy koronawirus pochodzi z Chin, a za jego źródło uważa się targ rybny w mieście Wuhan w prowincji Hubei. Tak, jak wiele koronawirusów, jest to wirus odzwierzęcy, jednak do tej pory nie potwierdzono z wszelką pewnością, od jakiego gatunku zwierząt pochodzi. Naukowcy wskazują na nietoperze z rodziny podkowcowatych, jednak w grupie podejrzanych przez jakiś czas znajdowały się także łuskowce. Na początku pandemii pojawiły się ponadto przypuszczenia, że do rozwoju epidemii przyczyniły się także bezdomne psy.

Czym różni się infekcja koronawirusem od grypy?

Choć średnio co piąta infekcja grypopodobna jest spowodowana zwykłymi koronawirusami ludzkimi, jego nowy gatunek w postaci SARS-CoV-2 jest dużo bardziej niebezpieczny i u części chorych atakuje również narządy poza układem oddechowym. Prawdziwa grypa jest wywoływana przez wirusy grypy, natomiast nowy koronawirus wywołuje COVID-19. Choć mogą powodować podobne objawy, COVID-19 jest bardziej zaraźliwy od grypy i u niektórych wiąże się poważnymi powikłania. Objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zwykle rozwijają się dłużej, bo 2-14 dni, a średnio 5 dni (dla grypy to 1-4 dni), a chorzy z COVID-19 dłużej zarażają też innych. Podczas gdy istnieją skuteczne leki i szczepionki przeciw grypie, na efektywne środki przeciw COVID-19 trzeba jeszcze poczekać.

Co to jest COVID-19?

COVID-19 to oficjalna nazwa choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Jest to wysoce zakaźna infekcja, która może powodować śmiertelne powikłania. Wciąż nie ma w pełni skutecznego leku na COVID-19 ani też przeciwdziałającej mu szczepionki, która mogłaby być podawana profilaktycznie.

Jakie choroby wywołuje koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę nazwaną COVID-19. Najczęściej jest to zakażenie dróg oddechowych mogące skutkować zapaleniem płuc, choć u części chorych koronawirus atakuje też (jednocześnie lub osobno) układ pokarmowy. W procesie rozwoju choroby koronawirus może powodować też zmiany w układzie nerwowym, krwiotwórczym, głównych narządach (m.in. serce, nerki, wątroba), naczyniach krwionośnych i skórze. Skutkiem powikłań zakażenia mogą być stany bezpośrednio zagrażające życiu, takie jak udar mózgu, zapalenie wielonarządowe czy zespół niewydolności oddechowej (ARDS).

Ile osób umiera z powodu koronawirusa, a ile zdrowieje?

Według statystyk 99 procent zakażonych koronawirusem przechodzi infekcję łagodnie, a tylko w 1 procent przypadków ma ona przebieg ciężki lub krytyczny. Tylko 3 procent wszystkich przypadków na świecie, które uznano za zamknięte, zakończyło się śmiercią pacjenta, natomiast odsetek zgonów w Polsce to 4 procent. Odsetek pacjentów wyleczonych lub zwolnionych ze szpitala w naszym kraju wynosi więc 96 procent.

Czy zakażenie koronawirusem może nie powodować objawów?

Jest to sytuacja stosunkowo częsta, bo według badań w momencie uzyskania dodatniego wyniku testu na koronawirusa objawów nie ma 20-40 proc. zakażonych. Choć u części osób objawy mogą pojawić się pod dłuższym czasie, liczonym nawet w tygodniach, u innych nie wystąpią wcale lub będą niespecyficzne, a przez to nie zostaną uznane za oznakę zakażenia (jak to bywa w przypadku zmęczenia czy bólów głowy). Objawów infekcji najczęściej nie mają dzieci, choć po pewnym czasie może ona i tak doprowadzić do ciężkich powikłań w postaci wielonarządowego zapalenia. Osoby bezobjawowe mogą zarażać innych, choć nie z takim nasileniem, co te kaszlące i kichające.

Jakie są objawy koronawirusa?

Objawy zakażenia koronawirusem próbowano klasyfikować na różne sposoby, a obecnie obowiązuje m.in. ich podział według nasilenia COVID-19:

  1. objawy grypopodobne bez gorączki: ból głowy, utrata węchu, bóle mięśni, kaszel, ból gardła, ból w klatce piersiowej, brak gorączki.
  2. objawy grypopodobne z gorączką: ból głowy, utrata węchu, kaszel, ból gardła, chrypa, gorączka, utrata apetytu.
  3. objawy żołądkowo-jelitowe: ból głowy, utrata węchu i apetytu, biegunka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, brak kaszlu.
  4. objawy ciężkie 1. stopnia ze zmęczeniem: ból głowy, utrata węchu, kaszel, gorączka, chrypa, ból w klatce piersiowej, zmęczenie.
  5. objawy ciężkie 2. stopnia z dezorientacją: ból głowy, utrata węchu i apetytu, kaszel, gorączka, chrypa, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, dezorientacja, bóle mięśni.
  6. objawy ciężkie 3. stopnia, brzuszne i oddechowe: ból głowy, utrata węchu i apetytu, kaszel, gorączka, chrypa, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, dezorientacja, bóle mięśni, spłycony oddech, biegunka, ból brzucha.

Jak można wykryć koronawirusa?

Obecność koronawirusa w organizmie stwierdza się poprzez wykrycie jego genów (nici RNA) w wydzielinie pobranej z nosogardzieli, ewentualnie ze śliny. Badaniem, które umożliwia jego identyfikację, jest tzw. reakcja łańcuchowa polimerazy z odwrotną transkrypcją RNA (RT-PCR, inaczej badanie genetyczne lub molekularne), którą mogą przeprowadzać jedynie wyspecjalizowane laboratoria. Natomiast dopuszczone od listopada badanie diagnostyczne w postaci testów immunologicznych (serologicznych) nie wykrywa koronawirusa, tylko przeciwciała wytworzone przez organizm, by móc go zwalczyć. Tym samym dodatni wynik tego testu wskazuje na infekcję aktywną lub już przebytą.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Jedynym sposobem ochrony przed zakażeniem koronawirusem jest unikanie kontaktów z jego potencjalnymi nosicielami. Oznacza to przede wszystkim izolację domową, a w miejscach publicznych – stosowanie środków profilaktycznych takich jak dystans społeczny (1,5-2 metry odstępu między ludźmi), noszenie maseczek ochronnych zakrywających usta i nos oraz skrupulatną higienę dłoni. Zalecane jest ponadto zachowanie higieny podczas spożywania i przygotowywania posiłków, a także odpowiednia obróbka termiczna produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jak długo trwa infekcja koronawirusem?

Czas ten zależy od nasilenia infekcji. Większość osób z łagodnymi objawami zakażenia wraca do zdrowia w ciągu 30-60 dni. Natomiast w przypadku przeważającej części pacjentów w stanie ciężkim zdrowienie trwa powyżej 60-90 dni. W przypadku utrzymywania się symptomów infekcji przez wiele tygodni mówimy o tzw. długim COVID-19. U części pacjentów zmiany w organizmie wywołane przez COVID-19 mogą być trwałe. Mogą obejmować zmniejszenie powierzchni czynnej płuc, uszkodzenia mięśnia sercowego z arytmią, niewydolność nerek, zakrzepicę żył głębokich czy stany pozapalne jelit. Ozdrowieńcy, którzy mają za sobą krytyczny przebieg choroby, mogą wymagać długotrwałej rehabilitacji i opieki zdrowotnej.

Co robić przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem?

Podejrzewając zakażenie koronawirusem należy wykonać test w jego kierunku, który ze skierowaniem lekarskim jest bezpłatny, a bez skierowania kosztuje 350-500 zł. Jeżeli objawy infekcji występują dłużej, np. przez tydzień, można wykonać test na przeciwciała (na podobnych warunkach). Aby uzyskać skierowanie, należy umówić się na teleporadę w przychodni POZ lub za pomocą formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Zdrowia. Wyjątkiem są dzieci do 2. roku życia, które muszą być zbadanie przez lekarza. Po wystawieniu skierowania należy udać się do punktu pobrań; osoby zmotoryzowane mogą udać się też do mobilnego punktu pobrań. W sytuacji, gdy przy infekcji pojawi się duszność, ucisk w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem, należy wezwać karetkę lub udać się prywatnym samochodem do szpitala zakaźnego.

Co to jest osocze ozdrowieńców?

Osocze ozdrowieńców to preparat pozyskiwany z krwi osób, które wyzdrowiały z COVID-19. Zawiera ono przeciwciała anty-SARS-CoV-2, które organizm wytwarza w celu zwalczenia koronawirusa. Podawanie ich chorym na drodze transfuzji stanowi metodę leczenia, która łagodzi objawy i skraca czas trwania choroby. Osocza wciąż brakuje, dlatego o jego oddawanie apelują nie tylko lekarze, ale też rząd.

Jak leczyć infekcję koronawirusem?

Ponieważ nie istnieje całkowicie skuteczny środek zwalczający koronawirusa, a te stosowane w ciężkich przypadkach są dostępne tylko w szpitalach, COVID-19 leczy się jedynie w sposób objawowy. Oznacza to, że środki stosowane w leczeniu domowym mogą jedynie łagodzić symptomy infekcji takie jak kaszel, ból gardła, katar, gorączka, ból mięśni czy zapalenie spojówek. W tej roli sprawdzają się preparaty ogólnie dostępne bez recepty w aptekach i drogeriach, które podaje się również przy zwykłych infekcjach oddechowych. W przypadku terapii w szpitalu skuteczne jest leczenie za pomocą osocza ozdrowieńców, musi jednak być rozpoczęte w maksymalnie ciągu kilku dni od początku infekcji i zawierać odpowiednio wysoki poziom przeciwciał anty-SARS-CoV-2.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki