Symbole za słowa

  Symbole za słowa

  Katarzyna Szcześniak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Łukasz nie może mówić, ale rozumie wszystko. Maciek, gdy chce powiedzieć "tak", podnosi do góry rękę. Paulina potrafi powiedzieć kilka słów, a resztę "dopowiada" gestem. Te dzieci uczą się porozumiewać z otoczeniem za pomocą komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC - z jęz. ang. - augmentative and alternative communication).
  Październik jest Międzynarodowym Miesiącem AAC i by to podkreślić, w Bibliotece Miejskiej w Oliwie zbiorowo odczytano wiersz Juliana Tuwima "Rzepka". Czytały dzieci z Przedszkola nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym oraz ich koledzy i koleżanki z Przedszkola nr 39.

  - Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie - czytała wychowawczyni, a dzieci pokazywały obraz dziadka i rzepki. Gdy doczytała do końca, na tablicy były już obrazki dziadka, babci, psa, kota, bociana, gąski, żabki, kawki, no i rzepki. Dzieci żywo reagowały na każdy symbol i obrazek.

  - Dzięki znakom i symbolom dzieci, które nie mówią, mogą się porozumiewać i być słyszane - mówi Beata Tomaszewska z zespołu ds. AAC w Przedszkolu nr 77. - Dziecko, wskazując symbol, zabiera głos i bierze udział w rozmowie.

  Gdańsk jest jednym z czterech miast w Polsce (obok Krakowa, Warszawy i Zamościa), biorących udział w Międzynarodowym Miesiącu AAC. W Przedszkolu nr 77 metoda AAC stosowana jest od sześciu lat. Więcej o placówce na www.przedszkole77.org.pl

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo