Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Symbole za słowa

Katarzyna Szcześniak
Wspólne czytanie "Rzepki" podobało się dzieciom
Wspólne czytanie "Rzepki" podobało się dzieciom Grzegorz Pachla
Łukasz nie może mówić, ale rozumie wszystko. Maciek, gdy chce powiedzieć "tak", podnosi do góry rękę. Paulina potrafi powiedzieć kilka słów, a resztę "dopowiada" gestem. Te dzieci uczą się porozumiewać z otoczeniem za pomocą komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC - z jęz. ang. - augmentative and alternative communication).

Październik jest Międzynarodowym Miesiącem AAC i by to podkreślić, w Bibliotece Miejskiej w Oliwie zbiorowo odczytano wiersz Juliana Tuwima "Rzepka". Czytały dzieci z Przedszkola nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym oraz ich koledzy i koleżanki z Przedszkola nr 39.

- Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie - czytała wychowawczyni, a dzieci pokazywały obraz dziadka i rzepki. Gdy doczytała do końca, na tablicy były już obrazki dziadka, babci, psa, kota, bociana, gąski, żabki, kawki, no i rzepki. Dzieci żywo reagowały na każdy symbol i obrazek.

- Dzięki znakom i symbolom dzieci, które nie mówią, mogą się porozumiewać i być słyszane - mówi Beata Tomaszewska z zespołu ds. AAC w Przedszkolu nr 77. - Dziecko, wskazując symbol, zabiera głos i bierze udział w rozmowie.

Gdańsk jest jednym z czterech miast w Polsce (obok Krakowa, Warszawy i Zamościa), biorących udział w Międzynarodowym Miesiącu AAC. W Przedszkolu nr 77 metoda AAC stosowana jest od sześciu lat. Więcej o placówce na www.przedszkole77.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki