Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Symbol Solidarności wyróżniony przez władze miasta

Maciej Wajer
Lech Wałęsa został Honorowym Obywatelem Kościerzyny w 25 rocznicę powstania Solidarności. Uroczyste nadanie tytułu miało miejsce w czerwcu 2005 roku.

Legendarny przywódca Solidarności urodził się 29 września 1943 roku w Popowie. Ukończył zasadniczą szkołę mechanizacji rolnictwa. Od 1967 r. pracował jako elektryk okrętowy w Stoczni Gdańskiej.

W grudniu 1970 był jednym z przywódców stoczniowego komitetu strajkowego. W 1976 został zwolniony z pracy za publiczną krytykę koncesjonowanych organizacji związkowych. Do 1980 zatrudniony najpierw jako elektromechanik w Gdańskich Zakładach Mechanizacji Budownictwa ZREMB i następnie w Zakładzie Robót Elektrycznych Elektromontaż w Gdańsku. W 1978 zaangażował się w działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Był członkiem redakcji "Robotnika Wybrzeża", współpracował z Komitetem Samoobrony Społecznej KOR. W sierpniu 1980 współorganizował komitet strajkowy w Stoczni Gdańskiej i stanął na czele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego na Wybrzeżu. 31 sierpnia 1980 z ramienia MKS podpisał z delegacją rządową pod przewodnictwem wicepremiera Mieczysława Jagielskiego gdańskie porozumienia sierpniowe kończące strajki i torujące drogę do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

17 września 1980 roku stanął na czele nowo utworzonej Krajowej Komisji Porozumiewawczej, a w 1981 roku został wybrany podczas pierwszego Krajowego Zjazdu Delegatów w Gdańsku – na pierwszego przewodniczącego NSZZ "Solidarność". Prowadzony w latach 1980–1981 przez Lecha Wałęsę związek zawodowy przekształcił się w masowy ruch społeczno-polityczny, liczący w szczytowym okresie około 10 mln członków. Wraz z wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 1981 r. był internowany do listopada 1982 r. Od stycznia 1983 r. znów pracował w stoczni i równocześnie działał jako przewodniczący zdelegalizowanej „Solidarności”. W sierpniu 1988 r., na propozycję członka Biura Politycznego KC PZPR ministra spraw wewnętrznych gen. Czesława Kiszczaka, doszło do spotkania Kiszczak – Wałęsa, którego wynikiem było rozpoczęcie rozmów rządu z opozycją przy „okrągłym stole”. Efektem obrad „okrągłego stołu” była zmiana Konstytucji PRL oraz wybory parlamentarne przeprowadzone w czerwcu 1989.

Był pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Rzeczypospolitej (od grudnia 1990 do grudnia 1995) i od jego wyboru można liczyć początek nowego ustroju w Polsce. Kadencja Lecha Wałęsy podporządkowana była przede wszystkim zmianom ustrojowym. W jej trakcie zdołał do pierwszych demokratycznych wyborów parlamentarnych znowelizować konstytucję, wdrożyć przemiany ekonomiczne zwane polskim przyspieszeniem gospodarczym.

Władze Kościerzyny 27 kwietnia 2005 roku podjęły uchwałę o nadaniu byłemu rezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kościerzyna, który jest podziękowaniem i podkreśleniem jego osobistej roli w najnowszej historii Polski. Pomysłodawcą tego wyróżnienia był Kazimierz Stoltmann, ówczesny przewodniczący RM.
- Po raz pierwszy zetknąłem się z Lechem Wałęsą w czasie pamiętnych strajków w Stoczni Gdańskiej, w sierpniu 1980 roku - mówił w laudacji Kazimierz Stoltmann. - Wówczas byłem jednym z wielu studentów, którzy przyglądali się działaniom Solidarności. Myślę, że nadanie tytułu Lechowi Wałęsie, w 25. rocznicę powstania Solidarności, ruchu, którego był on pierwszym przywódcą będzie wyrazem naszej wdzięczności za to, co zrobił dla Polski, Europy i całego świata.
Lech Wałęsa nie krył swego zadowolenia z przyznanego tytułu.

- W tych trudnych dla wszystkich czasach być wyróżnionym to niewątpliwa i wielka radość - powiedział były prezydent w czasie uroczystej sesji. - Tak się złożyło, że bardzo wielu ludzi walczyło, a ja odbieram nagrody. Chciałbym jednak podkreślić, że każda z nich mobilizuje mnie do jeszcze większej pracy.

Lech Wałęsa w czasie swego wystąpienia nawiązał do ruchu solidarnościowego. Zaznaczył, że rok 1980 był wielkim zwycięstwem, a zwieńczeniem tego sukcesu był rok 1989, który był początkiem transformacji w naszym kraju.

- Niezależnie od oceny tych wydarzeń, chciałbym zdecydowanie podkreślić, że to wy byliście tym pokoleniem, które zmieniło świat i rozpoczęło demontaż systemu komunistycznego - powiedział do zgromadzonej publiczności Lech Wałęsa. - To wy byliście pokoleniem przełomu, a historia z pewnością to doceni.
Honorowy Obywatel Kościerzyny odebrał życzenia i gratulacje od przedstawicieli samorządów, duchowieństwa oraz reprezentantów innych kościerskich środowisk. Warto przypomnieć, że Lech Wałęsa był piątą osobą, której Rada Miasta przyznała honorowe obywatelstwo. Do tej pory otrzymali je: abp Henryk Muszyński, ks. Hilary Jastak, były ambasador RP w Niemczech Janusz Reiter oraz bp. Jan Bernard Szlaga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki