Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Złotnicy rozpoczęło obchody 100-lecia nadania Kartuzom praw miejskich

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Sobotni wieczór w Kartuzach był startem wielkiego, całorocznego świętowania. W Muzeum Kaszubskim otwarto bowiem piękną wystawę haftu cieniowanego i nakładanego szychem - Święto Złotnicy. W ten sposób stolica Kaszub rozpoczęła obchody stulecia uzyskania praw miejskich.

Kartuzy - 100-lecie praw miejskich

W sobotę 14 stycznia w Muzeum Kaszubskim odbyło się Święto Złotnicy, na którym zaprezentowano dzieła wybitnych pomorskich hafciarek. Na wyjątkowej ekspozycji podziwiać można pięknie zdobione czepce, krawaty, muszki, torebki, opaski, obrazy, sakiewki, szkatułki, biżuterię i przedmioty użytkowe.

Tradycyjne, kaszubskie wzory wyszywane złotymi i srebrnymi nićmi na aksamicie to unikatowe rękodzieło regionalne, prezentujące się jak wybitne dzieła sztuki. Ten rodzaj haftu określany mianem Złotnicy swoją nazwę zawdzięcza nakryciu głowy (złotogłowie).

- Haft należał do najwyżej cenionych technik zdobienia tkanin. Ceniono go tak wysoko, że ozdabiano nim szaty o symbolicznym znaczeniu, takie jak kapy koronacyjne i płaszcze królewskie, a także szaty liturgiczne. Wiele pięknych haftów z XVII i XVIII wieku powstawało w żeńskich klasztorach. Haftowanie było jednym ze stałych zajęć zakonnic, któremu poświęcały po kilka godzin dziennie. Ze sztuki hafciarskiej słynęły klasztory benedyktynek w Żarnowcu i norbertanek w Żukowie - opowiada Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. - Do czasu likwidacji obu klasztorów, dokonanej przez rząd pruski w r. 1835, Żukowo i Żarnowiec utrzymywały ze sobą kontakty w dziedzinie kultury i sztuki, dzieliły się osiągnięciami technicznymi oraz wzorami zdobytymi z zewnątrz. Zakony nie ograniczały się do wytwórstwa samych paramentów kościelnych, pracowały również na zlecenie odbiorców świeckich.

Świętowanie czas zacząć!

W Święcie Złotnicy wzięli udział m.in. burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński, wraz z zastępczynią Sylwią Biankowską oraz liczni przedstawiciele instytucji kultury, etnografowie, a nawet prezes i wiceprezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Tak bogata lista gości była efektem dodatkowego znaczenia sobotniego wydarzenia. W 2023 r. bowiem Kartuzy obchodzą stulecie nadania im praw miejskich. Otwarcie wystawy wobec tego było rozpoczęciem wielkiego świętowania w stolicy Kaszub.

Pomysł na samo Święto Złotnicy zrodził się już rok wcześniej w Muzeum Kaszubskim, podczas spotkania hafciarek, stosujących haft złoty. Warto też zaznaczyć, że wydarzenie będzie się tu odbywało cyklicznie.

Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z Danutą Niechwiadowicz, instruktorką złotnicy. Partnerem wydarzenia było Kaszubskie Forum Kultury.

Przepiękne wzory podziwiać można w zrewitalizowanym budynku w godzinach funkcjonowania kartuskiego muzeum. Wstęp na wystawę jest bezpłatny, a dzieła pozostaną na miejscu jeszcze do końca marca.

Święto Złotnicy rozpoczęło obchody 100-lecia nadania Kartuzo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki