Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Trzech Króli. Co napisać na drzwiach? K+M+B czy C+M+B?

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W środę, 6 stycznia, w religii chrześcijańskiej obchodzone jest święto Objawienia Pańskiego, zwane Świętem Trzech Króli. W tym roku jednak nie zobaczymy na ulicach tradycyjnych orszaków. W kościołach będą jedynie msze z poświęceniem kredy, kadzidła i mirry.

W środę, 6 stycznia, będziemy obchodzić uroczystość Objawienia Pańskiego. Jednak pandemia i związane z nią reżimy sanitarne są powodem, dla których tradycja Orszaków Trzech Króli wędrujących ulicami miast i wsi, w tym roku zaniknie. W przeważającej liczbie parafii orszaki nie odbędą się.

Przyszliśmy - jak Trzej Królowie - oddać pokłon Jezusowi Chrystusowi. Nam też trzeba tej pokory, aby na nowo uznać, że Jezus jest Królem i Zbawicielem - mówił w niedzielę w Słupsku ks.  biskup Krzysztof Włodarczyk, który wziął udział w V Orszaku Trzech Króli w mieście.  Orszak przeszedł ulicami Słupska  po mszy świętej, która w kościele pod wezwaniem Maksymiliana Kolbe odprawił  biskup Krzysztof Włodarczyk. Potem  spod kościoła od strony ul. Piłsudskiego orszak szedł  poprzez ulice Sobieskiego, Szczecińską i Deotymy, aby zatrzymać  się na placu Zwycięstwa, gdzie przed ratuszowymi drzwiami odegrano biblijną scenę spotkania Heroda z Trzema Królami, a następnie - na scenie zaimprowizowanej  w rogu placu - mędrcy złożyli dary i pokłon Jezusowi Chrystusowi i jego rodzicom. Przyszli tam po zejściu z koni, na których jechali przez całe miasto. Towarzyszyli im inni kolędnicy (m.in. diabły, anioły, młodzież z gwiazdami, a nawet wielbłąd stworzony z ludzi). Najważniejszych jednak był liczny tłum wiernych i mieszkańców Słupska i okolic. Wśród zebranych zauważyliśmy znanych w regionie ludzie na czele z posłem Piotrem Müllerem oraz kilkoma radnymi PiS z Rady Miejskiej w Słupsku. Oprawę artystyczną zapewnił zespół   Yam Kinneret, razem z którym można było śpiewać kolędy.    Biskup Włodarczyk mówił o symbolicznym znaczeniu Orszaków Trzech Króli, które w tym roku odbywały się w całej Polsce pod hasłem "Odnowi oblicze Ziemi". Nawiązał także do tragedii, która w piątek wydarzyła się w koszalińskim escape roomie. Gdy powiedział, że pięć gimnazjalistek, które udusiły się od czadu w tym zamkniętym pomieszczeniu, tuż przed śmiercią dzwoniło do rodziców, którzy już nic nie mogli zrobić, w tłumie wyraźnie można było wyczuć współczucie, a zebrani gremialnie włączyli się zaintonowaną przez biskupa modlitwę w intencji zmarłych dziewcząt. Potem biskup dziękował słupskim organizatorom  orszaku , w tym Szkole Nowej Ewangelizacji oraz  parafii św. Maksymiliana Kolbe. Zachęcał także do wykonywania na drzwiach święconą kredą tradycyjnego napisu C+M+B 2019 (  z łac. Christus Mansionem Benedicat - Chrystus Domowi Błogosławi), co będzie aktem dumy z wyznania wiary. Na koniec zaprosił do kolejnego przejścia w orszaku w 2020 roku.

Tłumny Orszak Trzech Króli przeszedł przez Słupsk [zdjęcia]

Proboszczowie zapraszają swoich parafian na msze do kościołów oraz zachęcają, by - zgodnie z dawnym zwyczajem - zabrać z nich pobłogosławioną kredę i oznaczyć nią drzwi domów na znak przyjęcia Wcielonego Syna Bożego.

W Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia) o godz. 10 z koszalińskiej katedry będzie transmitowana Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka. Intencją tej Mszy św. będzie modlitwa za wszystkich organizatorów i uczestników dotychczasowych orszaków czy marszów w naszej diecezji.

K+M+B czy C+M+B?
W Polsce mamy dwie tradycje oznaczania drzwi:
K+M+B 2021 - oznaczające inicjały Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara lub C+M+B 2021 - od pierwszych liter Christus mansionem benedicat - niech Chrystus błogosławi mieszkanie.

Wonią kadzidła, dołączonego do pakietu, który można otrzymać w kościele, można napełnić mieszkanie na znak, że domownicy chcą swoim codziennym życiem oddawać chwałę Bogu. W tym celu niektórzy duszpasterze instruują parafian, by kadzidło nałożyli na rozżarzony węgielek lub na rozgrzaną blaszkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święto Trzech Króli. Co napisać na drzwiach? K+M+B czy C+M+B? - Głos Pomorza

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki