Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Surrealistyczne rysunki i obrazy Damiana Leszczyńskiego na wystawie Półmrok w Domu Wiedemanna w Pruszczu

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
We wtorek w Domu Wiedemanna w Pruszczu odbył się wernisaż wystawy Damiana Leszczyńskiego
We wtorek w Domu Wiedemanna w Pruszczu odbył się wernisaż wystawy Damiana Leszczyńskiego Danuta Strzelecka
Listopadowa aura doskonale wpisała się w klimat dzieł Damiana Leszczyńskiego. Na wernisaż wystawy "Półmrok" do Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim we wtorkowy wieczór licznie przybyli zainteresowani jego twórczością. Obecny był także artysta. Zajrzyjcie do naszej relacji, obejrzyjcie zdjęcia i sami wybierzcie się na wystawę.

Wernisaż wystawy Półmrok Damiana Leszczyńskiego

We wtorek 7 listopada w Domu Wiedemanna odbył się wernisaż rysunku i malarstwa Damiana Leszczyńskiego. Na wystawie zatytułowanej "Półmrok" znalazło się 45 prac tego artysty, profesora filozofii, który do pracy twórczej podszedł na poważnie dopiero w wieku dojrzałym. W ciągu ostatniej dekady stworzył ponad dwieście prac ołówkiem, prezentowanych na kilku wystawach i znajdujących się w prywatnych zbiorach. Kontynuacją rysunków są obrazy wykonywane w technice olejnej. Główny kierunek dzieł Leszczyńskiego mieści się w obszarach surrealistycznych. Porównywalny jest do Beksińskiego, jednak wszystko, co wychodzi spod jego ręki rysowane jest delikatną kreską, malowane muśnięciami pędzla. Co istotne, artysta odbiorcy zostawia interpretację jego dzieł.

- Dziękuję bardzo państwu za przybycie i za to, że chcieliście pooglądać moje prace, zarówno te starsze robione ołówkiem, jak i te z ostatnich dwóch lat wykonane techniką olejną - powiedział obecny na wystawie Damian Leszczyński. - Wolałbym nie narzucać nikomu sposobu odbioru tych obrazów i mówić, dlaczego je maluje i co na nich jest i jak je należy interpretować, pozostawiam to szanownym państwu.

Przybliżyć twórczość artysty może myśl przewodnia wystawy, a są to słowa amerykańskiego pisarza, autora opowieści grozy i fantasy, twórcy mitologii Cthulhu - Howard Philip Lovecraft z książki "The Call of Cthulhu":

"Wydaje mi się, że największym dobrodziejstwem na tym świecie jest fakt, że umysł ludzki nie jest w stanie połączyć oderwanych treści. Żyjemy na spokojnej wyspie niewiedzy pośród czarnych mórz nieskończoności i wcale nie jest powiedziane, że w swej podróży zawędrujemy daleko..."

Twórczość wrocławskiego profesora filozofii zachęciła do odwiedzenia Domu Wiedemanna liczne grono zainteresowanych.

- Koncepcja wystawy w trzech salach bardzo przypadła zwiedzającym do gustu - mówi Bartosz Gondek, kierownik referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim. - Oglądający wychodzili pod dużym wrażeniem, dzieląc się chętnie swoimi spostrzeżeniami. Listopadowa aura doskonale wpisała się w mroczny klimat dzieł Damiana Leszczyńskiego. Zapraszamy do oglądania „Półmroku” w jesienne dni do 20 grudnia.

ZOBACZ TAKŻE:
Lubisz wędrówki z aparatem? Weź udział w konkursie fotograficznym Dziedzictwo historyczne powiatu gdańskiego

Za nami wernisaż wystawy "Wyczółkowski nieformalnie" w Pruszczu Gdańskim. Można już oglądać dzieła mistrza

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki