Suplementy nie chronią przed koronawirusem! Gdański sanepid ostrzega przed kupowaniem "cudownych" specyfików

red.
123rf
Jako „przeciwwirusowe” albo nawet chroniące przed koronawirusem określanym jako SARS-Cov-2 i powodującego chorobę Covid-19 określane bywają pewne specyfiki oferowane w sprzedaży zwłaszcza w internecie. Podobne twierdzenia na temat suplementów diety stanowią naruszenie prawa i nie znajdują oparcia w medycynie opartej na faktach – przypomina gdański sanepid.

W przestrzeni publicznej, w szczególności w internecie pojawia się coraz więcej ofert produktów o sugerowanych właściwościach przeciwwirusowych lub chroniących przed zarażeniem. Wiele z nich dotyczy suplementów diety – relacjonuje Anna Obuchowska, zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. - Ostrzegamy przed korzystaniem z takich ofert. Suplementy diety stanowią skoncentrowane źródło witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny.

Jak wyjaśniają eksperci z gdańskiego sanepidu, celem takich specyfików jest uzupełnienie normalnej diety, ale nie przechodzą one badań klinicznych i nie posiadają potwierdzonego w badaniach działania farmakologicznego. Tymczasem zgodnie z obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami, przekazywanie konsumentom informacje na temat żywności (a za taką uznawane są suplementy) „nie mogą wprowadzać w błąd”. Muszą być one rzetelne, jasne i łatwe do zrozumienia, a więc „nie mogą przypisywać jakiemukolwiek środkowi spożywczemu właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób ludzi bądź też odwoływać się do takich właściwości”.

Wskazywanie w oznakowaniu, prezentacji czy reklamie środków spożywczych, w tym suplementów diety na ich właściwości lecznicze - na co wskazuje Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Gdańsku i Główny Inspektorat Sanitarny - stanowi naruszenie prawa i nie znajduje oparcia w medycynie opartej na faktach. Takie nieprawdziwe twierdzenia pojawiają się coraz częściej, zwłaszcza w internetowych ofertach, gdzie wskazywane jest rzekome działanie przeciwwirusowe, leczenie grypy i infekcji COVID-19 oraz ochrona przed zarażeniem SARS-Cov-2.

W okresie ograniczenia aktywności zawodowej i społecznej, kwarantanny oraz w związku z narażeniem na infekcje ma nasze prozdrowotne zachowanie – zdrowa dieta, odpowiednia długość snu, odpoczynek, rekreacja. Właśnie stosowanie zrównoważonej, urozmaiconej oraz zdrowej diety jest jednym z ważnych czynników zachowania dobrego stanu zdrowia

– zastrzega wicedyrektor Anna Obuchowska, która zaznacza, że suplementacja może być stosowana u osób cierpiących na niedobory poszczególnych witamin lub składników mineralnych lub w przypadku, kiedy z dietą nie są dostarczane wystarczające ilości witamin i składników mineralnych, nie zastąpi ona jednak zdrowego odżywiania ani leczenia.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie