W przestrzeni publicznej, w szczególności w internecie pojawia się coraz więcej ofert produktów o sugerowanych właściwościach przeciwwirusowych lub chroniących przed zarażeniem. Wiele z nich dotyczy suplementów diety – relacjonuje Anna Obuchowska, zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. - Ostrzegamy przed korzystaniem z takich ofert. Suplementy diety stanowią skoncentrowane źródło witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny.
Jak wyjaśniają eksperci z gdańskiego sanepidu, celem takich specyfików jest uzupełnienie normalnej diety, ale nie przechodzą one badań klinicznych i nie posiadają potwierdzonego w badaniach działania farmakologicznego. Tymczasem zgodnie z obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami, przekazywanie konsumentom informacje na temat żywności (a za taką uznawane są suplementy) „nie mogą wprowadzać w błąd”. Muszą być one rzetelne, jasne i łatwe do zrozumienia, a więc „nie mogą przypisywać jakiemukolwiek środkowi spożywczemu właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób ludzi bądź też odwoływać się do takich właściwości”.
Wskazywanie w oznakowaniu, prezentacji czy reklamie środków spożywczych, w tym suplementów diety na ich właściwości lecznicze - na co wskazuje Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Gdańsku i Główny Inspektorat Sanitarny - stanowi naruszenie prawa i nie znajduje oparcia w medycynie opartej na faktach. Takie nieprawdziwe twierdzenia pojawiają się coraz częściej, zwłaszcza w internetowych ofertach, gdzie wskazywane jest rzekome działanie przeciwwirusowe, leczenie grypy i infekcji COVID-19 oraz ochrona przed zarażeniem SARS-Cov-2.
W okresie ograniczenia aktywności zawodowej i społecznej, kwarantanny oraz w związku z narażeniem na infekcje ma nasze prozdrowotne zachowanie – zdrowa dieta, odpowiednia długość snu, odpoczynek, rekreacja. Właśnie stosowanie zrównoważonej, urozmaiconej oraz zdrowej diety jest jednym z ważnych czynników zachowania dobrego stanu zdrowia
– zastrzega wicedyrektor Anna Obuchowska, która zaznacza, że suplementacja może być stosowana u osób cierpiących na niedobory poszczególnych witamin lub składników mineralnych lub w przypadku, kiedy z dietą nie są dostarczane wystarczające ilości witamin i składników mineralnych, nie zastąpi ona jednak zdrowego odżywiania ani leczenia.
Najnowsze informacje z województwa
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?