Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superlaboratorium na Politechnice Gdańskiej

Jakub Szczepkowski
Kierownik Centrum Civitroniki - prof. Paweł Kłosowski
Kierownik Centrum Civitroniki - prof. Paweł Kłosowski Krzysztof Krzempek
Aż z siedmiu pracowni badawczych składa się uruchomione w tym miesiącu na Politechnice Gdańskiej Centrum Civitroniki.

Nazwa "civitronika" wzięła się z połączenia skrótów dwóch dziedzin: civil engineering (budownictwo lądowe) i electronic (elektronika), a samo centrum jest wspólnym projektem Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki.

- Ma ono służyć przede wszystkim opracowywaniu nowych technologii, które będą udostępniane przemysłowi oraz wykonywaniu badań na rzecz przemysłu - wyjaśnia kierownik centrum prof. Paweł Kłosowski, wykładowca w Katedrze Mechaniki i Budowli Mostów PG.

Cztery z siedmiu laboratoriów (pracownia geodezyjnego monitorowania budowli inżynierskich, pracownia defektoskopii, badań materiałów i konstrukcji metalowych, pracownia TEFAL oraz pracownia pomiarowo-konstrukcyjna sieci sensorowych oraz systemów identyfikacji radiowej) znajdują się na poziomie 400 Gmachu Głównego PG, gdzie specjalnie w tym celu zaadaptowano poddasze. Pozostałe trzy laboratoria (pracownia DIM, pracownia badań drogowych oraz pracownia fizyki budowli) są rozproszone na terenie całego kampusu.

- W pracowni TEFAL, którą kieruję, w tej chwili wykonywane są badania tkanin technicznych - mówi prof. Kłosowski. - Porównujemy przykrycie, które było zadaszeniem Opery Leśnej w Sopocie do roku 2009, oraz przykrycie, które będzie zainstalowane w przyszłym roku. Nowe przykrycie jest wykonywane z zupełnie nowego materiału. Nie będzie demontowane na zimę, więc musi zostać bardzo wszechstronnie zbadane. Przede wszystkim ze względu na działanie czynników reologicznych, czyli takich, które wpływają na deformację materiałów: jakie będą wydłużenia w czasie tego przykrycia, czy nie będzie traciło swoich właściwości mechanicznych, czy nie będą spadały siły wstępnego napięcia.
Na rzecz Opery Leśnej badania będzie prowadzić także pracownia DIM, gdzie przygotowywany jest system monitoringu obiektu, sprawdzający bezpieczeństwo konstrukcji w trakcie jego eksploatacji. W skład tego systemu będą wchodziły urządzenia dokonujące pomiaru napięcia w linach, pomiaru napięcia w tkaninie oraz badające m.in. aktualny stan zaśnieżenia nawierzchni przykrycia.

Istnienie siedmiu różnych pracowni na pewno świadczy o szerokim spektrum działalności Centrum Civitroniki: począwszy od sensorów bezprzewodowych, poprzez systemy identyfikacji radiowej aż do geodezyjnego monitorowania budowli inżynierskich, czy też badania mieszanek mineralno-asfaltowych.
Jak przyznaje kierownik centrum, jest ono tak naprawdę cały czas w fazie realizacji.

Centrum Civitroniki jest zrealizowane w ramach ogromnego projektu Centrum Zaawansowanych Technologii "POMORZE", którego inicjatorem jest prof. Andrzej Zieliński, prorektor ds. współpracy i programów międzynarodowych PG. Sama koncepcja powstania Centrum zrodziła się ze współpracy dwóch profesorów: prof. Krzysztofa Wilde z WILiŚ oraz prof. Michała Mrozowskiego z WETI.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki