Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superbohaterki na wyjątkowych fotografiach - przypominają, że choroba nie jest wyrokiem. Projekt "Siła KobieTY" to promocja profilaktyki

Red.
Wideo
od 16 lat
Październik i listopad w naszym redakcyjnym kalendarzu to czas kobiet. Panie, które wygrały walkę z rakiem wzięły udział w wyjątkowej sesji fotograficznej - ich zdjęcia możemy oglądać w kilku miejscach na Pomorzu. Chcemy na różne sposoby przypominać, że warto dbać o swoje zdrowie i życie. Ekspertami są znakomici specjaliści, których także w tym roku zaprosiliśmy do współpracy. Korzystajmy z ich wiedzy!

Niebadanie się jest błędem. Warto się badać systematycznie, obserwować ciało. Gdy pojawi się coś niepokojącego, trzeba po prostu działać - podpowiada Anna Marlęga-Woźniak, psycholog, psychoonkolog, koordynatorka Akademii Walki z Rakiem w Gdańsku, jedna z naszych ekspertek, która towarzyszy kobietom z doświadczeniem nowotworu. Podczas otwarcia wystawy w Centrum Handlowym Auchan Szczęśliwa w Gdańsku zachęcała też, by doceniać pomoc psychologiczną, bliskość.

Jak żyć z chorobą, jak się wspierać - podpowiada Anna Marlęga-Woźniak

Wciąż za mało kobiet wykonuje regularne badania piersi. Dlaczego boimy się badać?
Jeżeli chodzi o choroby nowotworowe, wciąż pokutuje mit, że diagnoza jest wyrokiem. Tymczasem tak nie jest! Unikanie badań profilaktycznych jest błędem wielu z nas. Wolimy nie wiedzieć. Dużo bezpieczniej jednak jest monitorować swój stan zdrowia. A jeżeli przy badaniu lub samobadaniu pojawią się niepokojące objawy, mamy szansę zacząć działać na wczesnym etapie choroby i wyzdrowieć.

Diagnoza „nowotwór” może przerażać i odbierać wolę walki. Jak zadbać o swój dobrostan psychiczny w chorobie?
Na szczęście już od jakiegoś czasu, patrząc holistycznie na proces zdrowienia człowieka, doceniamy również ścieżkę wsparcia psychologicznego. Kwestia efektywnego psychicznego wzmacniania się osób, które doświadczają przewlekłej choroby i długiego leczenia jest kluczowa. Dlatego warto zadbać o poznanie narzędzi i umiejętności pomocnych w skutecznym radzeniu sobie ze stresem i trudnymi emocjami, które towarzyszą chorobie i procesowi leczenia. Ważne też jest rozumienie tego, co się dzieje w trakcie odzyskiwania zdrowia. Psycholog może w tym pomóc.

Jaką rolę w chorobie i leczeniu odgrywają bliscy?

Wsparcie ze strony bliskich jest podstawą. W procesie zdrowienia bardzo ważna jest w zasadzie sama ich obecność. Moment otrzymania diagnozy wywołuje szok i obezwładnia. Każda kolejna wizyta u lekarza czy badanie wiąże się z silnym stresem. Towarzyszenie w tych trudnych chwilach kogoś zaufanego, kto rozumie, akceptuje i wspiera, dodaje sił i pomaga utrzymać nadzieję na pozytywny finał. Ważne jest dawanie choremu przestrzeni do podzielenia się tym, co przeżywa, czego doświadcza.

Często zdarza się, że osoba, która wyzdrowiała, doświadcza depresji lub stanów niepokoju. Z czego to wynika?
Rzeczywiście, osoby po leczeniu onkologicznym, często przeżywają kryzys psychiczny. Wydawać by się mogło, że moment, kiedy słyszą „jest pani/pan zdrowy” powinien sprawić, że są szczęśliwe i pełne entuzjazmu. Jednak zakończenie leczenia u wielu wywołuje poczucie pustki, niepewności i zagubienia po bardzo intensywnym czasie, kiedy całe życie toczyło się wokół odzyskiwania zdrowia. Sytuacja wymagała aktywnej postawy, działania. Dużo się działo - były badania, procedury, konsultacje z lekarzami. Nie było czasu, a często i sił, na świadome przeżywanie i przepracowanie tego trudnego doświadczenia. Kiedy pacjent słyszy, że jest zdrowy i może zacząć „żyć normalnie” kończą się procedury, a pojawia się przestrzeń do uświadamiania sobie emocji, które kumulowały się przez całe miesiące i nie było szans, by je zauważyć. I wtedy właśnie może dojść do kryzysu psychicznego, a nawet depresji. Warto wówczas sięgnąć po wsparcie specjalistów - psychologa, psychiatry.

Wystawa „Siła KobieTY” prezentuje nasze bohaterki w pięknych makijażach i kolorowych strojach. Czy zadbanie o swój wygląd zewnętrzny może podnieść samopoczucie w chorobie?
Oczywiście, że tak! Leczenie onkologiczne niesie ze sobą różne niedogodności oraz skutki uboczne, takie jak zmiana masy ciała czy utrata włosów. To są cechy uważane za pewne atrybuty kobiecości. Należy więc zadbać o to, żeby okazji do doświadczania własnego piękna było jak najwięcej. Momenty, w których jesteśmy fotografowane i możemy się pięknie ubrać dodają mnóstwo siły i radości. Wystawa „Siła KobieTY” daje też bohaterkom okazję do przebywania w towarzystwie innych kobiet, które przeżyły podobną historię, a przez to poczucie bycia rozumianą. Wymiana uśmiechów i pozytywnej energii jest niesamowicie fajnym doświadczeniem. Warto to robić!

Kobiecość to siła, to wspólne doświadczenie piękna - widać to na wyjątkowych fotografiach autorstwa Katarzyny Drejling. Warto je zobaczyć, pokazać innym kobietom: mamom, córkom, przyjaciółkom - troszcząc się o siebie nawzajem.

"Siła KobieTY" - gdzie i kiedy można zobaczyć wystawę

  • 24 października-10 listopada
    Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku, ul. Pelplińska 7
  • 24 października-30 października
    Centrum Handlowe Auchan Szczęśliwa w Gdańsku
  • 25 października-10 listopada
    Park Oliwski, ul. Opacka 12 w Gdańsku, Ogrody DORACO
  • 2 listopada-13 listopada
    Centrum Handlowe Port Rumia

Całą galerię zdjęć online znajdziecie poniżej. Wysłuchajcie również podcastów - rozmów z naszymi bohaterkami o ich drodze do zdrowia:

Regularne badania przesiewowe oraz podstawowa wiedza na temat profilaktyki stanowią fundamentalne narzędzia, które pozwalają wykrywać potencjalne zagrożenia na wczesnym etapie i zapobiegać poważnym schorzeniom, dając kobietom większe szanse na skuteczne leczenie i zdrowe życie. Dlatego tak ważne są coroczne badania profilaktyczne.

PARTNERZY PROJEKTU WSTĄŻKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki