Strażacy sprawdzają składowiska słomy

  Strażacy sprawdzają składowiska słomy

  Paulina Strzałkowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Strażacy kontrolują składowiska słomy na polach w powiecie nowodworskim. Okazuje się, że w sporej liczbie gospodarstw ten łatwopalny materiał przechowywany jest niewłaściwie i może powodować zagrożenie pożarowe.
  - Kontrolujemy największe lokalne przedsiębiorstwa rolne, które mają kilka tysięcy hektarów ziemi i upraw, a także indywidualne gospodarstwa - tłumaczy Tomasz Komoszyński z PSP w Nowym Dworze Gd. - Na razie nie musieliśmy nikomu wystawiać mandatów, bo wszyscy stosują się do zaleceń i przenoszą składowiska w bezpieczne miejsca.

  Jedną z przyczyn kontroli jest potężny pożar balotów słomy sprzed dwóch tygodni. Dym ze składowiska położonego niedaleko drogi krajowej nr 7 poważnie ograniczył widoczność.

  Okazuje się, że rolnicy zapominają o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, zwożąc baloty w pobliże budynków i dróg.

  - Ustawianie stert i stogów obwarowane jest przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej - tłumaczy Tomasz Komoszyński. - Niestety, właściciele gospodarstw bagatelizują zasady lub po prostu o nich nie wiedzą. Baloty można składować minimum 30 metrów od budynków, dróg, torów oraz przewodów elektrycznych i 100 metrów od lasów. Od ubiegłego roku do teraz mieliśmy 11 przypadków płonących składowisk. Takie pożary spowodować może nie tylko podpalenie. Rośliny mogą ulec samozapłonowi.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo