Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż ostrzega: Czad zbiera pierwsze żniwa. Czujnik może uratować ci życie

Szymon Zięba
Marcin Osman/archiwum PP
Pomorscy strażacy alarmują: "cichy zabójca", jak mówią o czadzie zbiera pierwsze żniwa.

Tylko od pierwszego października strażacy interweniowali m.in. w sprawie uszkodzonych piecyków 23 razy. W dwóch przypadkach doszło do sytuacji, w których zagrożone było życie człowieka.

- 20 października w Rumi zatruły się dwie starsze osoby, 2 listopada, w Gdyni, do szpitala trafiła czteroosobowa rodzina - mówi Tadeusz Konkol rzecznik pomorskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Od początku tego roku do początku listopada strażacy interweniowali w sumie 155 razy. Zatruło się 209 osób, 6 zmarło na skutek zatrucia tlenkiem węgla.

- To naprawdę bardzo duże liczby - komentuje Tadeusz Konkol. I tłumaczy, że funkcjonariusze dopiero szykują się na najtrudniejszy okres. - Październik i listopad to stosunkowo ciepłe miesiące, liczba interwencji zwiększy się na pewno wraz z nadejściem mrozów, kiedy ludzie zaczną się dogrzewać i wykorzystywać różnego rodzaju piecyki czy kominki - podkreśla.
Tymczasem, jak informują przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, ze statystyk wynika, że aż do 80 proc. ze wszystkich zatruć i zgonów spowodowanych tlenkiem węgla dochodzi w domu.

- Dlatego w tym roku oprócz konserwacji pieców czy przewodów spalinowych, dymowych i wentylacji - przede wszystkim należy kłaść nacisk na to, aby każdy kto ma w domu piec gazowy czy kominek, zaopatrzył się w czujnik tlenku węgla i czujkę dymu - ostrzega Konkol.

Przedstawiciel PSP w Gdańsku uprzedza, że objawy zatrucia czadem są zdradliwe.
- Zaburzenie widzenia, kołatania serca, uczucie gorąca. Większość osób uznaje to po prostu za zwykłe przeziębienie - zwraca uwagę. - Taka osoba idzie do lekarza, tam dostaje leki na grypę. Pacjent znowu wraca do domu, w strefę gdzie oddziałuje na niego niebezpieczne dla zdrowia i życia stężenie tlenku węgla. I objawy powracają.

Do Sejmu trafił projekt posłów SLD. Politycy proponują, aby w mieszkaniach obowiązkowo montować czujniki dymu i tlenku węgla. Pomysłodawcy podkreślają m.in. że "dzięki wejściu w życie nowelizacji corocznie uratowanych zostanie wiele osób".
[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki