Strajk nauczycieli 2019. Pomorska kurator oświaty: Nauczyciele nie powinni zostawiać uczniów w czasie egzaminów

Tomasz Chudzyński
Pomorska kurator oświaty: Nauczyciele nie powinni zostawiać uczniów w czasie egzaminów
Pomorska kurator oświaty: Nauczyciele nie powinni zostawiać uczniów w czasie egzaminów Waldemar Wylegalski/ archiwum PP
Strajk nauczycieli 2019. Niemal 50 tysięcy uczniów z ponad tysiąca szkół podstawowych i gimnazjów z terenu województwa pomorskiego powinno w tym tygodniu przystąpić do egzaminów podsumowujących ten etap edukacji. Czy strajk nauczycieli nie zaburzy egzaminacyjnego maratonu?

Strajk nauczycieli zagraża egzaminom gimnazjalnym i ósmoklasistów - informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Może zabraknąć nauczycieli - członków komisji egzaminacyjnych, którzy zdecydowali się przyłączyć do sporu z rządem.

CZYTAJ TAKŻE: Pomorze. Strajk w 700 placówkach. Puste klasy, przejmująca cisza

Strajk nauczycieli 2019. Strajk i egzamin

Jutro (10 kwietnia) do egzaminu gimnazjalnego powinno przystąpić 22 822 uczniów z 422 pomorskich szkół (będzie to ostatni rocznik gimnazjów, zlikwidowanych przez reformę szefowej MEN Anny Zalewskiej). Pierwszego dnia uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z języka polskiego, historii i WOS, drugiego z matematyki i przedmiotów przyrodniczych, trzeciego z języka obcego.

Z kolei ósmoklasiści cykl egzaminacyjny rozpoczną w poniedziałek, 15 kwietnia - łącznie 25 243 uczniów z 674 szkół. Uczniowie w czasie trzech egzaminacyjnych dni będą zdawać język polski, matematykę i język obcy.

Kłopot w tym, że od wczoraj trwa w większości placówek oświatowych w kraju bezterminowy strajk nauczycieli. Protestują w większości ci, którzy powinni zasiąść w komisjach egzaminacyjnych. Odpowiedzialni za przeprowadzenie egzaminów dyrektorzy szkół mówią, że ze skompletowaniem składów komisji może być problem. W takim wypadku egzamin w wyznaczonych terminach może się nie odbyć.

Wczoraj rano, na internetowej stronie Pomorskiego Kuratorium Oświaty pojawiła się prośba do osób, które posiadają kwalifikacje, wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela, o pomoc podczas przeprowadzania egzaminów (chodzi m.in. o nauczycieli emerytów). Mieliby oni uzupełnić braki osobowe w komisjach.

Jeszcze wcześniej minister edukacji podpisała rozporządzenie, dzięki któremu każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego jego przebieg.

- Egzaminy najpewniej się odbędą, choć bunt nauczycieli jest ogromny i trudno jest mi dać 100-procentową gwarancję - mówi dyrektorka jednej z pomorskich szkół, prosząca o zachowanie anonimowości. - Na 40 nauczycieli pracujących w szkole mam zaledwie troje, którzy są gotowi do przeprowadzenia egzaminów. Wszyscy emeryci, z którymi rozmawiałam, odmówili wsparcia komisji egzaminacyjnych. Nie chcą być łamistrajkami, bo uważają, że protest jest słuszny. Ludzie są zniesmaczeni tym, co mówi pani minister, tym, jak przebiegają negocjacje ze związkami. Moi nauczyciele mówią, że zasiądą w komisjach tylko dlatego, że ich bardzo prosiłam. Wydaje się, że problem z egzaminami może być poważniejszy w szkołach w większych miastach, gdzie uczęszcza znaczna liczba dzieci.

Strajk nauczycieli 2019. Konsekwencje dla uczniów

- Najwyższej rangi troską jest, by uczniowie mogli przystąpić do egzaminów. Robimy wszystko, by te odbyły się bez przeszkód, bez niepotrzebnego stresu dla uczniów, niepewności - mówi Pomorska Kurator Oświaty, dr Monika Kończyk. - Oczywiście wiele zależy od nauczycieli - na nich ciąży olbrzymia odpowiedzialność. Pytanie, czy zdecydują się pozostawić ucznia w najważniejszym momencie jego dotychczasowej edukacji?

Jako nauczyciel i matka ucznia nie wyobrażam sobie - kontynuuje pani kurator - by zostawiać dzieci w takim momencie bez wsparcia. Istnieje przecież możliwość zawieszenia protestu na ważny czas egzaminów. Szkoła jest dla ucznia. Nie podważam prawa nauczycieli do strajku. Uważam, że powinni bardzo dobrze zarabiać, dyrektorzy placówek oświatowych nawet dwa razy więcej, bo to wymagający zawód. Chcę jednak przypomnieć, że uczeń nie jest stroną sporu zbiorowego. Strajk dotyczy pracowników szkół, związków zawodowych i rządu. Uczeń nie powinien ponosić konsekwencji wynikających z sytuacji strajkowej, bo nie jest niczemu winien.

Strajk nauczycieli. W Gdańsku strajk w 98 szkołach i 33 prze...

Chciałabym zwrócić uwagę na trwające negocjacje, na fakt, że realizacja 5 postulatów stawianych przez nauczycielskie związki zawodowe została już przez stronę rządową zagwarantowana, w tym postulat wzrostu wynagrodzeń o około 10 proc. od września 2019 r. Proszę mi wskazać grupę zawodową sfery budżetowej, której zapewniono 15 proc. wzrost płac w ciągu 9 miesięcy (styczeń - wrzesień). Pracownicy kuratorium oświaty, wywodzący się ze szkół, mają zagwarantowaną kwotę około 20 zł za godzinę pracy, a nauczyciele dyplomowani za tę samą godzinę około 45 zł. Chciałabym także zwrócić uwagę na współmierność żądań do konsekwencji podjętej akcji strajkowej. Będąc nauczycielem również strajkowałam, ale mój protest nigdy nie niósł ze sobą negatywnych skutków dla uczniów.

Strajk nauczycieli 2019. W samorządowych szkołach egzaminy są zagrożone

Monika Kończyk spotkała się wczoraj z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz i wiceprezydentem Piotrem Kowalczukiem. Tematem rozmów były egzaminy.

- Z informacji medialnych wynika, że minister Hall [Katarzyna Hall - szefowa MEN w latach 2007-11 - red.] wspiera strajkujących nauczycieli, ale w jej prywatnej szkole strajku nie ma i wszyscy przygotowują się spokojnie do egzaminów - dodaje dr Monika Kończyk. - Podobnie w placówce prowadzonej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, gdzie też egzaminy odbędą się w terminie. To jest krzywdzące, że w samorządowych szkołach egzaminy są zagrożone.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

j
ja

Pamiętam Panią Kurator z czasów liceum, w którym mnie uczyła. Mało w czasie edukacji spotkałam tak niesprawiedliwych ale i mało kompetentnych nauczycieli. Nie mogę jej słuchać.

I
II sort.

To nie wina nauczycieli że są problemy z egzaminami to rząd kierowany przez dewelopera jest tęgo przyczyną tylko wybory mogą uratować Polskę.

G
Gość

Szukam kochaanka na seks spotkania., Mam 20lat i seksowne ciało, Moje fotki i kontakt. do mnie tu: http://randkivip.pl i wyszukaj mnie po niku: malwina88 napisz do mnie, każdemu odpisuje lub .zadzwoń

G
Gość

Szukam kochaanka na seks spotkania., Mam 20lat i seksowne ciało, Moje fotki i kontakt. do mnie tu: http://randkivip.pl i wyszukaj mnie po niku: malwina88 napisz do mnie, każdemu odpisuje lub .zadzwoń

g
gdanszczanin

Tamgdzie PO rządzi tam dzieciaki mają przechlapane ! A w wakacje egzaminów ciąg dalszy ! Cieszcie się chwilą a póżniej podiękujcie broniarzowi !

A
AJB

@ albercik... i w niedzielę też z osiem lekcji, a co, nie będą nam czarni dzieci Pedronia i Śmiszka na mszach molestować, a poziom będzie jeszcze większy niżli w PRyLu. Id do całek dorzucić jeszcze różniczki (to są wyniczki odejmowanka?:) oraz POtęgowanie. No i wszystkie osiągnięcia uczonych radziecki trzeba spopularyzować, bo dziś żaden gówniarz nie wie kto skrzyżował jabłonkę z wilczurem, czy wynalazł konserwę oraz nie zna innych osiągnięć Miczurina czy Puszkina. Ty chyba razem z tow. Broniarzem nauki na WUML pobierałeś i ktoś wam mózgi (bo telefonów komórkowych jeszcze uczeni radzieccy nie wyanaleźli) skonKwiskował, i stąd to wasze upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym, jak mawiają członkowie POwiatowych Zespołów d/s Orzekania o Niepełnosprawności! :)))))

x
xxx

Czas powiedzieć dość populizmowi - zapraszam do polubienia https://www.facebook.com/populizm.minus/

a
albert

Nauczyciele za mało chcą!!!
Powinni w postulatach umieścić zmiany w nauczania!!!
Niesfornego ucznia można wyrzucać z zajęć
Lepszy program matematyki powrót całek i pochodnych do liceum na matury !!!
Możliwość konkwiskaty telefonów przez szkoły kiedy uczeń korzysta z nich w czasie sprawdzianów
Jeśli ściąga dawać 1

W soboty też mają być zajęcia wszak uczeń nie pracownik - w PRL były zajęcia w te dni i dlatego poziom nauczania był taki wysoki

Dodaj ogłoszenie