Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

State Street w Gdańsku. Podpisano umowę najmu pomieszczeń biurowych w Alchemii [ZDJĘCIA, WIDEO]

red
W Gdańsku otwiera swa siedzibę jedna z najstarszych w USA instytucji finansowych – powstaje oddział globalnej spółki State Street. W czwartek podpisano umowę najmu pomieszczeń biurowych, w których pracę znajdzie na początku około 300 osób. W przyszłości State Street zamierza stworzyć w Gdańsku nawet 1000 miejsc pracy.

Spółka State Street, to światowy potentat branży finansowej. Notowany jest na giełdzie nowojorskiej, więc jego biuro w Gdańsku będzie stabilnym miejscem zatrudnienia. Jest to największe jak dotąd przedsięwzięcie inwestycyjne w sektorze zaawansowanych usług biznesowych w województwie pomorskim i jedno z największych w ostatnich latach w Polsce. W Pomorskiem – to 50. firma z sektora obsługi globalnego biznesu. Jej siedziba znajdzie się w kompleksie biurowców Alchemia, niedaleko Uniwersytetu Gdańskiego. State Street zajmie tam ponad 14 000 metrów kwadratowych.

- Udało nam się spełnić oczekiwania międzynarodowej korporacji, co jest kolejnym dowodem wysokiego standardu rynku biurowego na Pomorzu – stwierdził Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus. - Umowa z firmą State Street Bank Polska jest największą tego typu w warunkach komercyjnego najmu, zarówno dla naszej firmy, jak i w skali Pomorza

Nowe miejsca pracy

- Planujemy utworzenie miejsc pracy zarówno dla doświadczonych profesjonalistów z dziedziny finansów, jak i młodych ludzi,absolwentów trójmiejskich uczelni – zapewnia Scott Newman, dyrektor generalny State Street Bank Polska. - Osoby zatrudnione w nowym biurze będą wykonywać takie same zadania, co pracownicy z pozostałych biur State Street na świecie np. Bostonie, Londynie, Krakowie czy Hong Kongu, a to stwarza ogromne możliwości rozwoju dla naszych pracowników

State Street to druga najstarsza amerykańska instytucja finansowa, zatrudniająca obecnie niemal 30 tysięcy pracowników w 29 krajach. W odróżnieniu od banków detalicznych nie obsługuje kont bankowych i nie oferuje kredytów. Jest bankiem depozytariuszem, którego główną działalnością jest doradztwo w dziedzinie inwestycji - badania rynków i możliwości inwestycyjnych. W zakresie działań jest również bezpieczeństwo operacji, wymiana walut oraz wiele innych usług kierowanych do klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Działalność State Street dzieli się na cztery sektory: Global Services, Global Advisors, Global Exchange and Global Markets. Korporacja aktualnie zarządza aktywami klientów na łączną kwotę ponad 28 bilionów USD.

Gdańsk najlepszym miejscem dla inwestorów

Decyzje poprzedził proces wyboru lokalizacji, a w jego ostatnim etapie Gdańsk został uznany jako najlepsze miejsce. Aby pozyskać inwestora z tej branży, miasto musiało spełnić kilka rygorystycznych warunków. Kluczowe znaczenie miały dostępność wykwalifikowanej kadry, bliskość renomowanych wyższych uczelni skłonnych do współpracy z inwestorem oraz najwyższa jakość powierzchni biurowej wraz z infrastrukturą komunikacyjną. Istotna dla decyzji inwestora była również efektywna współpraca z władzami lokalnymi.

Kolejna tak poważna firma z sektora usług finansowych na naszym rynku potwierdza, że kierunki rozwoju Pomorza zostały dobrze wyznaczone i sprawdzają się w realizacji - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - To także efekt dobrej współpracy trójmiejskiego biznesu i przedstawicieli władz lokalnych, partnerów inicjatywy Invest in Pomerania.

- Duże zasługi w przygotowaniu odpowiedniej oferty dla State Street ma też Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego. Rozmowy na temat warunków osiedlenia się state Street w Gdańsku trwały około 2,5 roku – przypomniał Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska. Rozmiar i potencjał tej inwestycji to również dowód na to, że nasz rynek pracy posiada kapitał ludzki o wysokich kwalifikacjach i jest w stanie zapewnić kadry dla najbardziej wymagających projektów.

State Street otworzy swe biura w I kwartale przyszłego roku. Swe oddziały ma w blisko 30 krajach. W Polsce jest od 2007 roku. Zaczynała w 1792 roku, w Bostonie; zajmowała się wówczas przechowywaniem dóbr osób żeglujących na kliprach. Dlatego, znakiem rozpoznawczym tej spółki jest żaglowiec.

autro: Kazimierz Netka

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki