Starosta przekona załogę?

  Starosta przekona załogę?

  Leszek Literski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Jeżeli na najbliższej sesji Rady Powiatu Bytowskiego (28 sierpnia br.) radni przyjmą uchwałę upoważniającą zarząd do dalszych negocjacji w sprawie komunalizacji Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Bytowie, to już w październiku powiat może stać się właścicielem tej firmy.
  Od ponad roku władze powiatu starają się przejąć pod swoje skrzydła bytowskie PKS. Chcą nieodpłatnie otrzymać pakiet większościowy akcji tej firmy. W ubiegłym roku minister skarbu przekształcił PKS Bytów w spółkę Skarbu Państwa. Wczoraj Zarząd Powiatu przyjął projekt uchwały w sprawie komunalizacji. Upoważnia ona do dalszych negocjacji z Ministerstwem Skarbu.

  - W takich sprawach ministerstwo działa bardzo szybko - zapewnia wicestarosta Krzysztof Sławski.
  - Kiedy będziemy mieli zgodę rady, wyślemy pismo do Ministerstwa Skarbu, w którym wyrażamy wolę przejęcia tej firmy. Myślę, że w ciągu miesiąca podpiszemy akt notarialny i PKS stanie się naszą własnością.

  W środę starosta spotka się z przedstawicielami wszystkich związków zawodowych działających w firmie oraz z jej prezesem. Chce wysłuchać ich opinii oraz przekonać, że komunalizacja przedsiębiorstwa będzie korzystna dla wszystkich. Wśród załogi na razie zdania są jednak podzielone.

  Niektórzy chcą, aby zarządzało firmą starostwo, a inni - aby przejął ją prywatny inwestor. Przedstawiciele Solidarności proponują nawet, aby w tej sprawie odbyło się referendum. Zagorzałym przeciwnikiem komunalizacji jest prezes Adam Treder. Twierdzi on, że powiat nie będzie w stanie zapewnić rozwoju.

  - Tu potrzebny jest inwestor z dużym kapitałem, a tego powiat nie ma - podkreśla.
  Komunalizacja przewoźnika nie byłaby pierwszym tego typu krokiem na Pomorzu. Akcje PKS Starogard Gdański Ministerstwo Skarbu przyznało już wcześniej powiatowi starogardzkiemu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo