Stanisław Gawłowski wychodzi z aresztu! Ogromna kaucja. Mamy...

  Stanisław Gawłowski wychodzi z aresztu! Ogromna kaucja. Mamy uzasadnienie

  Mariusz Parkitny

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Stanisław Gawłowski

  Stanisław Gawłowski

  Stanisław Gawłowski wychodzi z aresztu - poinformował Roman Giertych, obrońca posła PO. Chociaż rzeczywistość nie jest aż tak kolorowa, jak to przedstawia mecenas.
  Stanisław Gawłowski

  Stanisław Gawłowski

  Słowa mec. Giertycha, że "Gawłowski wychodzi" oznaczają, że poseł zbierze 500 tys. zł na kaucję.

  Nie wiadomo jednak, czy stanie się to jutro, czy w piątek. Wszystko wskazuje na to, że poseł na weekend wróci do domu.

  Prokuratura zaskarży decyzję sądu.
  Zobacz również: Sąd zdecyduje dziś o wakacjach posła Gawłowskiego [LIVE]  Mamy już uzasadnienie sądu. Brzmi inaczej niż news mec. Giertycha.

  Okazuje się, że sąd przedłużył areszt Stanisławowi Gawłowskiemu i przedsiębiorcy Bogdanowi K., bo istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstw. Ale ponieważ duża część dowodów jest zebrana, to sąd zgadza się na wyjście podejrzanych za kaucja. Gawłowski musi wpłacić 500 tys zł. a Bogdan K. milion zł. Mają na to dwa tygodnie.

  A oto uzasadnienie sądu:

  Sąd Okręgowy w Szczecinie uwzględnił wniosek prokuratora o przedłużenie aresztu tymczasowego zastosowanego wobec Stanisława G. i Bogdana K. na dalszy czas określony, to jest do dnia 10 października 2018 r.

  W ocenie Sądu Okręgowego zebrane w sprawie dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanych zarzucanych im przestępstw, co stanowi podstawę do stosowania środków zapobiegawczych, w tym w postaci tymczasowego aresztowania. Znaczna część tych przestępstw zagrożonych jest możliwością orzeczenia surowych kar pozbawienia wolności w wymiarze 8 lat. Śledztwo prowadzone w sprawie wymaga wykonania dalszych czynności procesowych, w tym związanych z koniecznością przesłuchania kolejnych osób. W związku z tym, aby uniknąć możliwości wpływania podejrzanych na przebieg planowanych czynności procesowych, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego środka zapobiegawczego. W realiach przedmiotowej sprawy, zważywszy na ilość i charakter postawionych podejrzanym zarzutów karnych oraz możliwość wymierzenia im surowych kar pozbawienia wolności, takim środkiem w dalszym ciągu jest areszt tymczasowy.

  Śledztwa do tej pory nie zdołano zakończyć ze względu na ilość, rodzaj i czasochłonność wykonanych i planowany do wykonania czynności procesowych, co stanowi o zaistnieniu szczególności okoliczności w sprawie, których wystąpienie uzasadniało przedłużenie stosowania tymczasowego aresztowania wobec obu podejrzanych.

  Sąd Okręgowy mając jednak na względzie to, iż szereg dowodów zostało już przeprowadzonych i procesowo zabezpieczonych, uznał za możliwe zastosowanie wobec podejrzanych zastrzeżeń, co do możliwości uchylenia aresztu tymczasowego, jeżeli w terminie 14 dni za każdego z nich zostanie złożone odpowiednie poręczenie majątkowe. W przypadku Stanisława G. zostało ono określone na kwotę 500 000 zł, a Bogdana K. 1 000 000 zł. W przypadku stwierdzenia niesubordynacji procesowej podejrzanych może nastąpić orzeczenie o przepadku ww. poręczeń majątkowych i ponowne zastosowanie aresztu tymczasowego.

  Wydane orzeczenie nie jest prawomocne i przysługuje na nie stronom zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.


  SSO Michał Tomala, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie

  CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE:  Zobacz także: Żona posła Gawłowskiego usłyszała zarzuty. Znamy również szczegóły kolejnych planowanych zarzutów dla posła

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe skąd ten

  łapserdak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ma taką kasę , chyba nie z uczciwej pracy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Romciu skąd Gawłowski ma tak szybko 500 tyś. zł?

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Biedny Gawłowski bez problemu "uciułał" 500 tyś zł.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do mecenasa Romana Giertycha.

  Przekazywane informacje będę podpisywał psełdonimem "Bolek" (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Kamień spadł mi z serca.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pseudo

  koluniu z gimbazy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  pseudo

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo