Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stadion zdemilitaryzowany

Paweł Rydzyński
Saperzy wkroczą jutro do Letnicy i rozpoczną badania terenu, gdzie powstać ma Baltic Arena. Specjalna firma sprawdzi, czy w ziemi, na której stanie stadion, nie pozostały niewybuchy.

- To jest inicjatywa naszej spółki - mówi Michał Kruszyński, rzecznik Biura Inwestycji Euro 2012 w Gdańsku, prowadzącego budowę Baltic Areny. - Te prace powinna przeprowadzić firma, która wygra przetarg na prace ziemne i melioracyjne, ale wyprzedzamy jej działania, by zaoszczędzić na czasie - dodaje.

Wczoraj pracownicy firmy, która wykona badania, przeprowadzili w Letnicy wizję lokalną. Jutro wespół z geodetą będą wydzielać teren. Także jutro być może rozpoczną się już pierwsze badania.

- Będą przeprowadzone dwukrotnie. Najpierw do głębokości 2,5 metra lżejszym sprzętem, następnie do 6 metrów specjalistycznymi maszynami. W sumie prace mają potrwać miesiąc - precyzuje Kruszyński.

Rzecznik BIEG wyjaśnia, że dotychczas nie napływały żadne sygnały, by znaleziono w Letnicy jakiekolwiek niewybuchy, ale lepiej dmuchać na zimne, zwłaszcza że "Gdańsk ma za sobą wiele ciężkich bitew".

A o tym że warto dmuchać na zimne, przekonali się kilka miesięcy temu szefowie Lechii Gdańsk. Na początku czerwca tego roku, podczas wymiany murawy na stadionie przy ulicy Traugutta w Gdańsku, pracownicy firmy Explosive (tej samej która zbada teren na Letnicy) znaleźli pod boiskiem pięć pocisków artyleryjskich, granaty oraz elementy min.
A już dwa lata temu na Lechii, kilka metrów od jednej z trybun, znaleziono (przypadkowo) jeden z największych składów amunicji w powojennej historii Gdańska - ponad 600 pocisków, min, a także granatów moździerzowych.

We wrześniu br. odkryto natomiast niemiecki pocisk moździerzowy z 1937 roku, w okolicy przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej.
Tymczasem w harmonogramie przyszłej Baltic Areny zbliża się ważna data - poniedziałek 17 listopada.

Tego dnia kończy się zbieranie szczegółowych ofert od 12 firm, które stanęły do przetargu na prace ziemne i melioracyjne (czyli chcą osuszyć teren w Letnicy, jak również stworzyć fundamenty pod stadion).
Podpisanie umowy ze zwycięzcą tego przetargu nastąpi na początku grudnia, a roboty rozpoczną się w połowie przyszłego miesiąca.

W kwietniu 2009 roku zaczną się natomiast prace budowlane. Do nich w przetargu startuje sześć firm. Oferty trzech innych konsorcjów BIEG odrzuciło w prekwalifikacjach. Wszystkie złożyły zażalenia do Krajowej Izby Odwoławczej i dziś się okaże, czy zostaną one uwzględnione.

Baltic Arena ma być gotowa do końca 2010 roku. Pierwsze miesiące 2011 roku przewidziano na "rozruch", pierwszy mecz ma się odbyć prawdopodobnie w kwietniu lub maju 2011 roku.
Podczas Euro 2012 w Gdańsku zostaną rozegrane trzy mecze fazy grupowej i jeden ćwierćfinałowy.

Przez kilkoma dniami Mirosław Drzewiecki, minister sportu stwierdził, że Gdańsk jest - zaraz po Warszawie - liderem przygotowań do Euro 2012.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki