Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środa z profilaktyką w „Dzienniku Bałtyckim”. Skorzystaj z darmowych badań!

Piotr Kallalas
Będzie można zbadać nie tylko zawartości cukru we krwi, lecz także  poziom nawodnienia naskórka, ciśnienie tętnicze krwi, określanić wskaźnika masy ciała (BMI) itp.
Będzie można zbadać nie tylko zawartości cukru we krwi, lecz także poziom nawodnienia naskórka, ciśnienie tętnicze krwi, określanić wskaźnika masy ciała (BMI) itp. 123rf
„Dziennik Bałtycki” oraz Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zapraszają do wzięcia udziału w akcji badań profilaktycznych. Każdy chętny będzie mógł bezpłatnie sprawdzić stan swojego zdrowia!

W najbliższą środę, 25 września, w redakcji„Dziennika Bałtyckiego” (Targ Drzewny 9/11) odbędzie się kolejna odsłona akcji „Środy z profilaktyką”, którą cyklicznie organizuje pomorski NFZ. W godzinach 10-14 do dyspozycji naszych Czytelników będą specjalne stanowiska medyczne. Każdy będzie mógł skorzystać z szeregu badań profilaktycznych.

Oferta NFZ obejmuje badania zawartości cukru we krwi, nawodnienia naskórka, ciśnienia tętniczego krwi, określanie wskaźnika masy ciała (BMI), a także porady dietetyka oraz pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu (propozycja głównie dla palaczy) - informuje Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Co ciekawe, w redakcyjnej stacji profilaktycznej będzie można także wyrobić kartę EKUZ, która jest potrzebna podczas zagranicznych wyjazdów.

Fundusz uruchomi również mobilne stoisko, przy którym uzyskać będzie można Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz potwierdzić tak zwany profil zaufany, dzięki któremu można uaktywnić własne Internetowe Konta Pacjenta, a to z kolei umożliwia m.in. otrzymywanie e-recept za pośrednictwem SMS-ów oraz e-maili - mówi Mariusz Szymański.

Jak widać, przekrój badań i usług będzie szeroki, jednak głównym założeniem środowej akcji jest wczesne wykrycie cukrzycy, która jest już uznawana za chorobę cywilizacyjną.

Według statystyk - w Polsce żyje nawet 3,5 mln diabetyków - wśród nich znajdują się także osoby, które nie zostały poprawnie zdiagnozowane. To właśnie z myślą o takich pacjentach organizuje się cyklicznie akcje profilaktyki. Tylko szybkie wychwycenie cukrzycy i wdrożenie leczenia, a przede wszystkim wprowadzenie istotnej modyfikacji nawyków żywieniowych i stylu życia, może doprowadzić do zatrzymania patologicznych zmian w naszym organizmie.

Nie chodzi tylko i wyłącznie zapobieganie ostrym powikłaniom i stanom zagrożenia życia związanych z brakiem insuliny. Cukrzyca długofalowo jest chorobą wielonarządową, a zaburzenia w gospodarce węglowodanowej prowadzą do degradacji nerek, układu krwionośnego i oczu.

Po zdiagnozowaniu cukrzycy pacjent trafia pod opiekę specjalistów, która obejmuje nie tylko ustawienie farmakoterapii, ale przede wszystkim zalecenie obniżenia masy ciała, wzmożonej aktywności fizycznej czy wprowadzenia reżimu dietetycznego. Leczona cukrzyca może być w pełni kontrolowana, dlatego tak istotne jest wczesne wykrycie schorzenia. Przyłączamy się do apelu NFZ i zachęcamy do stawienia się na badania!

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki