Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedać czy trzymać zboże w silosie? Rolnicy nie wiedzą, co robić z ziarnem. Izba Rolnicza analizuje czynniki rynkowe

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Jak trafić ze sprzedażą w najlepszy moment i najwyższą cenę? To pytanie nurtuje rolników.
Jak trafić ze sprzedażą w najlepszy moment i najwyższą cenę? To pytanie nurtuje rolników. unsplash/Polina Rytova
Po roku pełnym turbulencji na rynku zbóż już chyba nikt nie podejmuje się wskazywania jednoznacznej podpowiedzi. Niepewność i spadki cen ziarna w ostatnich miesiącach dominowały w rozmowach producentów zbóż. Nie wszyscy jednak mają tyle powierzchni magazynowej, by całe zbiory przechowywać. Czasem gotówka potrzebna jest na już, a sąsiad chętnie kupi zboże prosto z pola, bo brakuje mu paszy dla świń. Izba rolnicza wymienia 6 zasadniczych czynników, które będą decydowały o cenie i kiedy sprzedać pszenicę, jęczmień rzepak albo inne ziarno.

Spis treści

Plon jest nawet niezły, ale cena zboża już niekoniecznie

Trzymaj pszenicę do wiosny albo sprzedaj rzepak natychmiast? Mało kto odważy się doradzać. Żniwa 2023 w niektórych gospodarstwach są już na półmetku. Z pól znika jęczmień i rzepak, po ustabilizowaniu się pogody kombajny przyspieszą zbiór pszenicy i pozostałych zbóż.

Z informacji, które dostajemy od rolników z Kujawsko-Pomorskiego wynika, że zbiory mimo tegorocznej suszy nie są takie złe. Rzepak daje 3,5-4 t/ha. Plony jęczmienia, według danych zbieranych przez biura powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wahały się pomiędzy 4 a 8 t z hektara..

W miarę dobry plon cieszy tym mniej, im niższa jest cena, a ta w przypadku jęczmienia to nawet poniżej 600 zł za tonę.

Co dalej z cenami zbóż? Sprzedać teraz czy czekać?

Rolnicy i eksperci od rynku zbóż zastanawiają się, co będzie dalej. Samorząd rolniczy z Wielkopolski wyjaśnia, że na rynek obecnie ma wpływ kilka zasadniczych czynników:

  • Zakaz wwozu zbóż z Ukrainy do krajów przyfrontowych, który obowiązuje do 15 września
  • Zerwanie przez Rosję umowy „tureckiej”
  • Rządowe dopłaty do zbóż
  • Stany magazynowe w Polsce
  • Przebieg pogody w Polsce i w innych krajach
  • Spadek produkcji zwierzęcej w Europie, w tym w Polsce

Od rozwoju sytuacji w zakresie wyżej wymienionych czynników zależeć będzie kształtowanie się cen zbóż w drugim półroczu 2023 r. To dla naszych rolników ma kapitalne znaczenie co do podejmowania decyzji sprzedażowych. Tych czynników jest tyle i są tak nieprzewidywalne, że nikt odpowiedzialnie nie wskaże, jaka będzie w najbliższym, czasie tendencja cenowa. Możemy jedynie kreślić pewne scenariusze, uważa Andrzej Przepióra w analizie na stronie WIR.

Te czynniki, które wpływają na ceny zbóż w Polsce

Specjalista izby rolniczej dzieli się kilkoma obserwacjami z ostatniego czasu. Jedna z nich dotyczy zerwania umowy transportowej przez Rosję, które przyniosło w efekcie niewielką zwyżkę (kilka euro) ceny pszenicy na Giełdzie MATIF.

Zdaniem autora analizy rynek oczkuje, na ile jest to faktyczne zerwanie tego porozumienia, a na ile Rosja chce negocjować korzystniejsze dla siebie warunki.

„Osobiście stawiam na ten drugi scenariusz, czyli eksport drogą morską zostanie jednak uruchomiony a niskie ceny zbóż utrzymane. Jeśli jednak będzie odwrotnie, to światowe ceny zbóż pójdą w górę, ale Polska stanie się znowu korytarzem logistycznym dla ukraińskiego zboża. Co to oznacza, dobrze wiemy i skutki tego odczuwamy do dzisiaj”.

Brak przedłużenia zakazu wwozu zbóż do krajów przyfrontowych przez Komisję Europejską to kolejny czynnik ryzyka. Polska strona i inne kraje przyfrontowe zamierzają jednak same po 15 września wprowadzić zakazy.

Samorząd rolniczy wskazuje również na zagubienie rolników wobec rządowej pomocy, która zdaniem autora „ma ciągle charakter chaotycznych, podejmowany z dnia na dzień decyzji”. Jego zdaniem ogłaszana pomoc oddziałuje na ceny skupu.

Stany magazynowe to kolejny bodziec, a tuż za nim na liście pojawia się inny, długofalowy w postaci spadku produkcji zwierzęcej w Polsce. Mowa przede wszystkim o produkcji trzody chlewnej. „To zmienia strukturę wykorzystania wyprodukowanego w Polsce zboża, a na rynku światowym, przy niskich cenach możemy jeszcze długo nie być konkurencyjni”.

Na pytanie - kiedy sprzedać zboże? - samorząd rolniczy ma jedną radę. „Chyba najlepszym rozwiązaniem jest uważna obserwacja rynku i jego sprzedaż partiami. Jeśli całą produkcją zaryzykujemy, sprzedając teraz lub czekając, to możemy dużo zyskać, ale też dużo stracić. Niestety nikt tego dylematu za rolnika nie rozwiąże”.

Trwa głosowanie...

Jakich zbiorów spodziewasz się podczas żniw 2023?

Źródło: WIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprzedać czy trzymać zboże w silosie? Rolnicy nie wiedzą, co robić z ziarnem. Izba Rolnicza analizuje czynniki rynkowe - Strefa Agro

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki