18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Sprawa ks. Mirosława Bużana z Bojana. Sfabrykowali dowody, żeby bronić księdza

Dorota Abramowicz
archiwum DB
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu Rejonowego w Gdynia akt oskarżenia wobec siostrzeńca ks. Mirosława Bużana i jego kolegi. Sebastian Ż. i Mirosław B. zostali oskarżeni w sprawie dotyczącej tworzenia fałszywych dowodów w postaci nagrań, mających świadczyć o fałszywym oskarżeniu księdza o czyny, których miał nie popełnić.

Sąd Rejonowy w Wejherowie skazał w czerwcu 2011 r. za rozpijanie i molestowanie 15-letniej parafianki skazał duchownego na rok i cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na cztery lata. Do molestowania dziewczyny miało dojść w grudniu 2009 r. Według jej zeznań ksiądz zaprosił ją do siebie na plebanię po spowiedzi, tam przygotował kilka drinków, poczęstował ją, a następnie posadził na kolanach i całował mimo protestów. Rodzice po rozmowie z księdzem zdecydowali o zawiadomieniu policji. Ksiądz Bużan zaprzeczał oskarżeniom, twierdząc, że padł ofiarą prowokacji. Po stronie byłego proboszcza stanęła większość parafian.

W czerwcu 2012 roku w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku proboszcz z Bojana złożył zawiadomienie o przestępstwie.

Czytaj także: Sprawa ks. Mirosława Bużana z Bojana. Dyktafony z nagraniami "spadły z krzesła do kosza"

Dowodem miały być nagrania rozmów, jakie przeprowadził z 17-letnią oskarżycielka jego siostrzeniec. Z taśm wynikało, że z inicjatywy lokalnego biznesmena doszło do fałszywego oskarżenia księdza. Dołączono do nich opinię biegłego sądowego Bogdana Rozborskiego, z laboratorium fonoskopii z Łodzi, który stwierdził autentyczność nagrań. Jednak kolejny biegły, powołany przez prokuraturę, zakwestionował autentyczność taśm. Stwierdził, że kobiecy głos nie należy do dziewczyny, która oskarżyła księdza. Ksiądz wystąpił o przekazanie taśm do kolejnej ekspertyzy, ale okazało się, że oryginalne nagrania zaginęły w gdańskiej prokuraturze.

W komunikacie, zamieszczonym na stronie PO w Gdańsku czytamy, że 13 grudnia br. Sebastianowi Ż. zarzucono tworzenie w okresie od marca 2012 roku do kwietnia 2012 roku w Gdyni fałszywych dowodów w postaci nagrań, z których miało wynikać, że Mirosław B. został fałszywie oskarżony na skutek podstępnych zabiegów podejmowanych przez określone osoby, tj. popełnienie przestępstwa z art. 235 k.k. w zw. z art. 12 k.k. (zagrożonego karą do 3 pozbawienia wolności). Oskarżony nie przyznaje się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa. Drugiej osobie, Dariuszowi D. zarzucono udzielenie pomocy Sebastianowi Ż. do tworzenia fałszywych dowodów poprzez zbieranie informacji oraz udział w nagraniu rozmowy o uzgodnionej treści, z której miało wynikać, że Mirosław B. został fałszywie oskarżony na skutek podstępnych zabiegów podejmowanych przez określone osoby, tj. popełnienie przestępstwa z art. 18 § 3 kk w zw z art. 235 kk. Wymieniony przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa i złożył wyjaśnienia.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 13

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

p
przecież się przyznał !!!

jeden z oskarżonych o fabrykowanie dowodów się przyznał i złożył wyjaśnienia więc sformułowanie jak najbardziej słuszne !!!

M
Marek

Żałosne. Kasety zaginęły w prokuraturze.

P
Przeciek

Wiesniakiem z Bojana to jestes ty i ty powiniens sie wstydzic swego postepowania placac za postepowania w sprawie OLI M. panu Sen. panie T.

g
gg

a może długie łapy Flaszki? Dosyć zadziwiające jest zniknięcie dowodów w chwili, gdy sprawa zaczyna iść w niekorzystnym dla KK kierunku

.

Te dowody co do winy wydał sąd w Wejherowie ,a umocował wyrokiem sąd okręgowy.

Ż
Żega

Jakim prawem redaktor pisze o fabrykowaniu dowodów? Czy zastępuje prokuratora, który gdzieś zgubił dowody, świadczące o tym, że oskarżenia księdza były preparowane? Bo to ostatnio modne jest oskarżanie księży o pedofilię. O przepraszam - wyraziłem się nieprecyzyjnie, to po prostu jest TRENDY. Ale takie TRENDY mają mendy. Dlatego brak dowodów, nie może być podstawą stawiania oskarżeń. Występuje tu jeszcze naruszanie dóbr osobistych tego księdza, bo do czasu udowodnienia winy, nie wolno operować nazwiskami. Chroni się bandytów i złodziei, a księża wyjęci są spod prawa?

j
jaga

Przecież księżulka przygarnął Głódź.

.

Na jaką niewinność się powołuje , przecież to udowodniono bez sztuczek nagrania rozmowy.W tej sprawie wymiar sprawiedliwości działał skutecznie tylko ksiądz manipulował ,aby starym dewotkom w tępe głowy nawkładać nieprawdę i siebie wobec nich oczyścić.

k
katolik 89

Proponuje na stos z tym antychrystem.Trochę szkoda drzewa które by zostało użyte do spalenia tego diabła ,ale co tam niech ...... Amen

m
mnm

Czyli oskarżenie będzie bazowało na opinii biegłego powołanego przez prokuraturę, GDY ZAGINĘŁY NAGRANIA? W ten sposób każdego można wsadzic do więzienia.

c
cep

na niewinnosc ksiedza zeby go ukarac tak dziala nasz wymiar sprawiedliwosci pod rzadami POTuska

P
Polihistor

a dowody w sprawie zaginęły (o ile pamiętam, w prokuraturze - przy czym chodziło chyba o 4 dyktafony naraz; ot, takie sobie zwykłe zaginięcie, jakich miliony).
Na jakiej podstawie można w tej sytuacji stawiać zarzuty, a potem - ewentualnie - skazać, nie mam pojęcia, bo przecież nie na podstawie przyznania się tego nieboraka.

.

Wieśniacy z BOJANA to jest przykład manipulacji waszego dawnego plebana.Powinien się wstydzić za takie czyny i w dodatku zmuszał siostrzeńca i jego kolego do przestępstwa. Za to też powinien być ukarany.

Dodaj ogłoszenie