Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z Michałem Młotkiem, poszukiwaczem skarbów

MA
materiały prasowe
Poszukiwaczy skarbów nie brakuje. Można ich spotkać w lesie, na plaży, w opuszczonych bunkrach. Chodzą z wykrywaczami metalu i nawet jeśli nie zawsze uda się im coś znaleźć, to przynajmniej mogą się pochwalić przeżytą przygodą.

Dla tych, którzy interesują się zagadkami z przeszłości, Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przygotowała nie lada gratkę. Będzie nią spotkanie z Michałem Młotkiem, autorem książki "Tajemnice Pogranicza".

Autor na co dzień kieruje pracami Wydziału Promocji i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miasta Iławy. Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, zarządzania w polskiej administracji publicznej, które ukończył w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz samorządu terytorialnego i rozwoju lokalnego (Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego na Uniwersytecie Warszawskim). Jest pasjonatem historii Prus Wschodnich, I i II wojny światowej, poszukiwaczem skarbów, odkrywcą historii, publicystą i twórcą bloga fabryka-historii.pl.

Michał Młotek przyznaje, że historia była jego pasją od najmłodszych lat.

- Wychowywałem się na kultowych "Sensacjach XX wieku" Bogusława Wołoszańskiego i powieściach Hansa Hellmuta Kirsta, które zawsze stały na półce w domu moich rodziców - wspomina. - Już w szkole podstawowej rozczytywałem się w książkach ukazujących mało znane wątki dotyczące historii XX wieku. Wiele zmieniło się w 2003 roku, gdy otrzymałem w prezencie swój pierwszy wykrywacz metali i oprócz poszukiwania historii zająłem się też poszukiwaniem skarbów. Z książkowego mola stałem się kimś, kto historię może odkrywać w terenie.

Autor "Tajemnic Pogranicza" podkreśla, że działa zgodnie z prawem, co wśród tzw. poszukiwaczy skarbów nie jest zbyt powszechne.

- Wszystkie znalezione i pozyskane przedmioty przekazuję na rzecz muzeum w moim rodzinnym mieście. Tak samo postępują członkowie historycznego stowarzyszenia "Ylavia", do którego należałem od 2008 do 2012 roku. Naszym największym osiągnięciem jest odkrycie niedaleko wsi Mózgowo drugiej części wczesnośredniowiecznego skarbu, w skład którego weszło ponad 800 fragmentów srebrnych monet i ozdób z XI wieku. W 2012 roku założyłem "Iławską Grupę Poszukiwawczą", którą aktualnie tworzy pięć osób.

Spotkanie w Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42) odbędzie się w czwartek 3 kwietnia o godz. 17.30. Wstęp wolny!

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki