MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spór o nieruchomość po dawnej siłowni w Gdyni Redłowie. Mieszkańcy chcą domu sąsiedzkiego, miasto przygotowuje teren do sprzedaży

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Radni dzielnicy i społecznicy chcą domu sąsiedzkiego w miejsce dawnej siłowni.
Radni dzielnicy i społecznicy chcą domu sąsiedzkiego w miejsce dawnej siłowni. (SZ)
Utworzenia domu sąsiedzkiego w Redłowie chcą lokalni społecznicy. Wskazali nawet lokalizację, budynek przy ul. Kopernika po dawnej siłowni Baltic Oasis.

Skierowali też w tej sprawie w środę 27.06.2018 apel do prezydenta miasta, organizując konferencję w Redłowie. Tyle tylko, że władze Gdyni mają inne plany i zamierzają atrakcyjną nieruchomość sprzedać. Trudno jest przypuszczać, aby w temacie tym osiągnięto kompromis.

- Jako rada dzielnicy już od trzech lat staramy się, aby na naszym terenie powstał klub integracyjny, łączący pokolenia – mówi Marcin Strzelczyk, przewodniczący RD Redłowo i kandydat na prezydenta Gdyni z ramienia SLD. - Tymczasem budynek przy ul Kopernika jest ostatnim, należącym do miasta na terenie Redłowa. Wiemy, że ma zostać sprzedany. Stąd nasz apel do prezydenta Gdyni o uwzględnienie głosu mieszkańców Redłowa, aby w tym miejscu powstał klub sąsiedzki.

Marcin Strzelczyk dodaje, że budynek przy ul. Kopernika leży na styku dwóch dzielnic, Redłowa i Wzgórza Świętego Maksymiliana.

- Mogliby z niego korzystać także mieszkańcy Orłowa i Śródmieścia – mówi.

Jednak według Andrzeja Bienia radnego z rządzącego miastem ugrupowania Samorządność, lokalizacja budynku po dawnej siłowni wcale nie jest optymalna, aby urządzać w nim dom sąsiedzki.

- To nieruchomość położona na uboczu Redłowa, wśród domków jednorodzinnych – mówi Andrzej Bień. - Mieszkańcy bloków na Płycie Redłowskiej mieliby do tego miejsca daleko, co byłoby uciążliwe szczególnie dla starszych gdynian. Rozumiem, że w tej dzielnicy potrzebny jest dom sąsiedzki. Przyjmuję takie argumenty i jestem skłonny o tym postulacie rozmawiać, skoro się pojawił. Uważam jednak, że powinien powstać bliżej centralnego punktu dzielnicy, być może na bazie pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr 34.

Czytaj także: Marcin Strzelczyk kandydatem na prezydenta Gdyni

Samorządowcy dodają, że to właśnie budynek SP 34 pełni dziś funkcję integrującą mieszkańców dzielnicy. Powstało przy nim boisko ze sztuczną murawą, oblegane przez dzieci i młodzież. Odbywają się też w nim zajęcia pozalekcyjne.

- W odniesieniu do budynku po dawnym klubie Baltic Oasis, w którym był m.in. basen, miasto rozważało, czy nie zachować w przypadku tej nieruchomości funkcji basenowej – mówi Andrzej Bień. - Okazało się jednak, że koszty takiego przedsięwzięcia byłyby horrendalne.

Nieruchomość przy ul. Kopernika zajmuje powierzchnię 5479 m kw. Aktualnie sporządzany jest dla niej plan zagospodarowania przestrzennego, zakładający przeznaczenie jej pod budownictwo wielorodzinne i usługi. Powoduje to, że cena tej parceli sięgnie z pewnością co najmniej kilku milionów złotych.

Domy sąsiedzkie, którego domagają się mieszkańcy Redłowa, otworzono niedawno w Wielkim Kacku i na Oksywiu. Z kolei w Śródmieściu funkcjonował będzie od sierpnia Gdyński Dom Kultury, przenoszony z Małego Kacka.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki