MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sopot współwłaścicielem SKM-ki

Paweł Rydzyński
G. Mehring
Gmina Miasta Sopot stanie się dziś współwłaścicielem Szybkiej Kolei Miejskiej. Paweł Orłowski, wiceprezydent miasta złoży dziś oświadczenie w formie aktu notarialnego, które będzie realizacją majowej uchwały Rady Miasta. Radni zdecydowali wówczas, że Sopot zasili kapitał zakładowy SKM kwotą 1,750 mln zł.

- Aby zachęcić mieszkańców do podróżowania SKM-ką, niezbędne są inwestycje w tabor i infrastrukturę. Temu właśnie służy decyzja radnych. Skorzysta na niej cała metropolia - cieszy się Paweł Orłowski.

Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację projektu "Rozwój SKM". Zakłada on m.in. wybudowane zostanie blisko 2 km nowej linii SKM (pomiędzy Gdańskiem Gł. i nowym przystankiem Gdańsk Śródmieście, który powstanie pod wiaduktem na al. Armii Krajowej), remont ponad 20 (z 65 posiadanych) pociągów SKM oraz sześciu peronów. W tej szóstce znajdują się perony SKM Sopot i sopot Wyścigi, których remont trwa i zakończy się w przyszłym roku.

Na wspomnianych 1,750 mln zł Sopot nie zamierza poprzestać. Jak mówi Paweł Orłowski, jeszcze w tym roku powinna zostać zatwierdzona kolejna transza pieniędzy dla SKM, także w wysokości 1,750 mln zł. Ostatnią, trzecią transzę, w wysokości 1,250 mln zł, Sopot zamierza przelać na konto SKM w przyszłym roku.
Warto wspomnieć, że w najbliższych dniach współwłaścicielem SKM stanie się też Gdynia. Tamtejsi radni w maju podjęli decyzję o przekazaniu 1 mln zł na poczet kapitału zakładowego SKM. Akt notarialny zostanie podpisany prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Czemu od decyzji radnych - zarówno sopockich, jak i gdyńskich - do podpisania aktów mija aż pół roku? Wynika to z czasochłonnych procedur - w między czasie uchwały rad miast musi zatwierdzić walne zgromadzenie wspólników SKM.

W tej chwili większościowy pakiet udziałów w SKM, ponad 55 proc., ma skarb państwa. Jeszcze niedawno spółka była całkowicie państwowa, jednak mniej więcej rok temu decyzję o zastrzyku finansowym dla SKM podjął samorząd województwa pomorskiego (posiada w tej chwili ponad 31 proc. udziałów) i gmina Gdańsk (prawie 14 proc.). Zgodnie z decyzją rządu, w ciągu kilku lat spółka ma zostać całkowicie usamorządowiona.

Kolejnym samorządem, który - po Urzędzie Marszałkowskim, Gdańsku, Sopocie i Gdyni - stanie się współwłaścicielem SKM, będzie Pruszcz Gd. W przyszłym tygodniu pruszczańscy radni będą podejmować uchwałę o zasileniu SKM kwotą 1 mln zł. Maciej Lignowski, prezes SKM, nie ukrywa, że będzie namawiać samorządowców z innych gmin leżących na trasie SKM, by w najbliższym czasie podjęli podobne decyzje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki