Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sopot: Ośrodek alzheimerowski dla chorych i ich opiekunów

Anna Mizera-Nowicka
Anna Mizera-Nowicka
Działający od ponad tygodnia ośrodek alzheimerowski w Sopocie to jedyna tego typu placówka w regionie. Poza pacjentami z chorobą Alzheimera opieką otacza się tam również ich bliskich. Zdaniem specjalistów, to konieczne.

- Niestety, to choroba całej rodziny, czyli obok pacjenta również jego najbliższych - tłumaczy Małgorzata Chrzanowska, psycholog kliniczny w sopockiej poradni. - Bliscy zaczynają odczuwać zobojętnienie, zniechęcenie czy nawet złość wobec chorych, co z kolei wywołuje w nich poczucie winy.
Personel nowego oddziału psychogeriatrycznego przekonuje jednak, iż te emocje są normalne, ponieważ opieka nad chorymi wymaga całkowitego zaangażowania. Sposobem na polepszenie ich sytuacji mają być właśnie dwutygodniowe turnusy w Sopocie, podczas których pacjentem zajmą się specjaliści, a opiekunowie zyskają czas na odpoczynek.

- To dla mnie chwila na złapanie oddechu. Mam czas, by skosić trawnik, zadbać o ogród i wyremontować mieszkanie - cieszy się mąż jednej z pacjentek.

Kobieta opiekująca się chorym mężem przyznaje, że dzięki przychodni pierwszy raz od dawna wyszła z koleżankami na basen. - Wieczorem tego dnia czułam, że z większą radością i cierpliwością podchodzę do męża - wyznała.

Kierownik przychodni psychogeriatra Dorota Ussoro- wska podkreśla, że podczas turnusu ma możliwość dłuższej obserwacji pacjentów, a przez to na opracowanie indywidualnych, najskuteczniejszych dla danej osoby, ćwiczeń.

Z nowego ośrodka cieszą się także władze miasta.
- W Sopocie 25 procent mieszkańców stanowią osoby w wieku poprodukcyjnym. Potrzebujemy tego typu przychodni - przyznaje Iwona Plewako, kierownik Referatu Zdrowia i Pomocy Społecznej w Urzędzie Miasta Sopotu.

Zarówno dyrektor ośrodka, jak i władze miasta ubolewają jednak nad tym, iż Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał z przychodnią kontraktu. Leczenie w niej jest więc płatne. - 90 procent pacjentów na to nie stać, a przecież im się to należy - przekonuje dyrektor ośrodka.
Mariusz Szymański, rzecznik oddziału NFZ w Gdańsku, mówi tymczasem, że rozpatrywana jest możliwość zorganizowania dodatkowego konkursu na poradnię geriatryczną. Decyzja zależy od środków finansowych NFZ.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki