Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sopot: Miliony dla Ergo Areny, tysiące na bezpieczeństwo

Kamila Grzenkowska
Tomasz Bołt/archiwum
Zmiany w budżecie miasta były tym punktem porządku wtorkowej sesji Rady Miasta Sopotu, który budził największe zainteresowanie. Radni dopytywali przede wszystkim o kwotę 1,5 mln zł, która ma być przekazana na doposażenie Ergo Areny.

- Gdańsk i Sopot naliczyły kary finansowe firmie Asseco za opóźnienia w pracach [chodzi o wyposażenie Ergo Areny - red.]. Kwotę 7 mln złotych potrącono z faktur, które miasta miały do zapłacenia tej firmie. Asseco uważa jednak, że te opóźnienia nie wynikły jedynie z ich winy i ze sprawą firma wystąpiła do sądu - tłumaczy Mirosław Goślicki, miejski skarbnik.

To sąd zatem zdecyduje, czy faktycznie można było naliczyć tak wysoką karę. Jeśli okaże się, że np. mogą to być tylko 4 mln złotych, Gdańsk i Sopot będą musiały zwrócić Asseco różnicę. Na razie oba miasta "zaoszczędziły" na budowie hali widowiskowo-sportowej 14 mln złotych.

Zgodnie z umową między Gdańskiem i Sopotem a Ministerstwem Sportu, które dofinansowało budowę, gminy powinny zwrócić mu należny procent (14,95) od "nieprzewidzianych dochodów", jakimi były właśnie wpływy z opóźnień bądź też przeznaczyć całą kwotę (obecnie 14 mln zł) na doposażenie obiektu.

I to właśnie urzędnicy zamierzają zrobić. Środki zostaną wykorzystane m.in. na doposażenie telewizji przemysłowej. Poza tym rozbudowany zostanie system audio-wideo i światłowody. Obiekt zyska także system elektronicznej sprzedaży i kontroli biletów.

Wśród budżetowych zmian zdecydowano we wtorek również o przeznaczeniu 250 tys. zł na zakup sprzętu do ochrony systemu informatycznego Urzędu Miasta przed atakami hakerów.

Okazuje się bowiem, że w kwietniu miały miejsce dwa ataki ze światowej sieci na system magistratu. Urzędnicy zapewniają, że nie wyrządziły większych szkód w systemie. Nie doszło też do wycieku danych osobowych czy innych ważnych informacji. Informatycy "pozalepiali dziury", ale by system był całkowicie bezpieczny, trzeba zainwestować w dodatkową infrastrukturę sieciową.

Radni zgodzili się także, by 300 tys. złotych z budżetu przeznaczyć na utrzymanie budynku magistratu, m.in. na naprawę dachu i wymianę instalacji odgromowej, 150 tys. zł przekazać Pogotowiu Ratunkowemu jako dofinansowanie zakupu karetki wodnej, a 100 tys. złotych - na rozbudowę miejskiej sieci światłowodowej i na potrzeby miejskiego monitoringu.

Czytaj także:
- Nowy adres Ergo Areny - Plac Dwóch Miast
- Ewakuacja w Ergo Arenie. Film

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki