reklama

Sopot: Miasto ograniczy wydatki o 27 mln zł

Piotr WeltrowskiZaktualizowano 
Remont opery to jedna z inwestycji, które ominą cięcia Przemek Świderski
Sopoccy radni w piątek zajmą się aktualizacją budżetu miasta. W związku z kryzysem gospodarczym Sopot będzie musiał ograniczyć koszta.

Większość cięć dotyczyć będzie inwestycji, ale i na bieżących wydatkach urzędnicy oszczędzą 3 mln zł.

Powody cięć są trzy. Po pierwsze, wszystko wskazuje na to, iż wpływy z tytułu podatków będą w tym roku mniejsze o 10 mln zł niż zakładano. Po drugie, miasto szacuje, iż ze sprzedaży swojego majątku uzyska w tym roku jedynie 38 mln zł, zamiast planowanych 47 mln zł. Po trzecie, Sopot otrzymał środki zewnętrzne na realizację większości inwestycji, w wypadku których miasto aplikowało o finansowe wsparcie. Oznacza to konieczność zaciągnięcia kredytu i zmniejsza możliwości manewru w kwestii innych inwestycji prowadzonych przez Sopot we własnym zakresie. To one padną główną ofiarą cięć. Miasto zrezygnuje np. całkowicie z wartej 2,5 mln zł przebudowy ul. Obodrzyców i remontu siedziby informacji turystycznej przy ul. Dworcowej. Poważnie okrojone zostaną również środki przeznaczone na remonty placu Przyjaciół Sopotu oraz miejskiego ratusza. Realizacja tych inwestycji rozpocznie się w tym roku, ale większość wydatków związanych z nimi miasto planuje na rok przyszły.

Mniejsze wpływy powodem cięć wydatków. Nie będzie obniżki pensji urzędników.

Sopot będzie też oszczędzać na wydatkach bieżących. - Pensje urzędników pozostaną bez zmian, nie będzie zwolnień, możliwe natomiast, że ograniczone zostaną nagrody - zapowiada Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Dodaje, iż miasto będzie chciało oszczędzać także m.in. na bieżących remontach i energii.

Kryzys odczuwają też Gdynia i Gdańsk. W pierwszym z tych miast dochody mają być w tym roku mniejsze od zakładanych wcześniej o 42 mln zł. Urzędnicy zapowiadają mimo to, iż zadania wyznaczone w budżecie będą realizowane. W najgorszym wypadku miasto weźmie pod koniec roku kredyt. Zapadła już decyzja o przesunięciu wartej 110 mln zł budowy nowego magistratu. Na razie, lokalowe potrzeby urzędników miasto zabezpieczyło, bo kupiło za około 20 mln budynek PLO.

W Gdańsku tegoroczne wydatki budżetowe obcięto o ok. 60 mln zł. Miasto oszczędza m.in. na oświacie (9,9 mln zł), administracji (10,7 mln zł) i gospodarce komunalnej (19,1 mln zł).
Odchudzono także Wieloletni Plan Inwestycyjny Gdańska aż o 231 mln zł.

10 mln - mniej, niż planowano Sopot wyda w tym roku na remont placu Przyjaciół Sopotu,

4,3 mln - więcej miasto chce wydać na remont Opery Leśnej, ale dopiero w 2011 roku,

1,5 mln - o tyle mniej pieniędzy miasto przeznaczy w tym roku na remont ratusza.

100 milionów euro z Funduszy Norweskich na rozwój przedsiębiorczości

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie