Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sopot Film Festival 2015. Prawdziwa uczta dla kinomanów od soboty

Henryk Tronowicz
Wydarzeniem unikatowym festiwalu będzie retrospektywa krajowego dorobku Jerzego Skolimowskiego. Uwagę szczególną zwraca tytuł "Ręce do góry", film, który w PRL przez kilkanaście lat leżakował na cenzorskiej półce.
Wydarzeniem unikatowym festiwalu będzie retrospektywa krajowego dorobku Jerzego Skolimowskiego. Uwagę szczególną zwraca tytuł "Ręce do góry", film, który w PRL przez kilkanaście lat leżakował na cenzorskiej półce. http://5kilokultury.pl
W sobotę rusza Sopot Film Festival 2015. W programie m.in. przegląd filmów Jerzego Skolimowskiego.

W najbliższą sobotę w Sopocie rozbije się potężna bania z filmami, rozpocznie się bowiem Międzynarodowy Festiwal Filmowy - Sopot Film Festival 2015. Program tej imprezy - jak od lat co roku - przez siedem kolejnych dni stawiać będzie w niemałym kłopocie najbardziej wybrednych miłośników kina. Zapowiedziane filmy wprost trudno zliczyć. Przede wszystkim dziesięć utworów weźmie udział w międzynarodowym konkursie filmów fabularnych zrealizowanych przez reżyserów debiutujących, a także przez autorów "drugiego filmu".

Osobny międzynarodowy konkurs obejmie filmy krótkometrażowe "World Shorts & Short Anima".

Wydarzeniem unikatowym festiwalu będzie retrospektywa krajowego dorobku Jerzego Skolimowskiego. Uwagę szczególną zwraca tytuł "Ręce do góry", film, który w PRL przez kilkanaście lat leżakował na cenzorskiej półce.
Do wydarzeń o randze specjalnej trzeba również zaliczyć pokazy głośnych "Barw granatu" oraz "Cieni zapomnianych przodków" Siergieja Paradżanowa (wyświetlone też zostaną prace dokumentalne tego legendarnego artysty, m.in. "Eros i Tanatos").

Tegoroczny program Sopot Film Festival 2015 urozmaici pasmo kina skandynawskiego poświęcone reżyserkom z Danii, Finlandii, Szwecji i Norwegii. Jak co roku, licznie reprezentowane będą najciekawsze tytuły kina autorskiego i ambitnego minionego sezonu. Na czoło wysuwają się wybitne obrazy takie jak rosyjski "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa, ukraińskie "Plemię" Miroslava Slaboshpitsky'ego, irański "Taxi-Teheran" Jafara Panahi'ego, kanadyjska "Mama" Xaviera Dolana.

W programie przewidziano filmy laureatów Oscara: amerykańskiego "Birdmana" Alejandro G. Inaritu oraz polską "Idę". Wyświetlone zostaną również dwa polskie dokumenty nominowane do Oscara w kategorii krótkiego metrażu: "Joanna" Anety Kopacz i "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego.

Organizatorzy zapowiadają też filmy, które nie znalazły się w dystrybucji kinowej w Polsce (ich prezentację przewidziano w trzech sekcjach: Spectrum 14/15, Spectrum DOC oraz Spectrum: Muzyka, Moda i Sztuka). Do ważnych tradycji sopockiego festiwalu należą koncerty towarzyszące projekcjom dzieł kina niemego.

Tym razem będzie to koncert Old Time Radio do filmów animowanych i trickowych z lat 1907-1928. A w czwartek, 16.07, ceremonię rozdania nagród laureatom obu konkursów uświetni koncert Ola Walickiego Kaszebe II do filmu Fritza Langa "Metropolis".
Nie zapomniano o widzach najmłodszych, którym będą poświęcone osobne pasma filmowe. Poza tym szykowane są warsztaty filmowe. Informacje szczegółowe: www.sff.pl

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki