Sokół uległ Wybrzeżu

Zbigniew Brucki
Derby Pomorza pierwszoligowych szczypiornistów w Kościerzynie i Gdańsku obejrzeli kibice w ramach czwartej serii spotkań grupy A tego szczebla rozgrywek. Vetrex Sokół Kościerzyna przegrał z Wybrzeżem Gdańsk 20:33 (9:16), a SMS Gdańsk zremisował z Polskim Cukrem Pomezanią Malbork 35:35 (18:16). Piąta pomorska siódemka na tym froncie, Kar-Do Spójnia Gdynia w Olsztynie uległa Warmii Traveland 26:28 (12:14).

Gdańskie Wybrzeże, gromiąc w kościerskiej hali Sokolnia miejscowego Sokoła, odniosło pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Początek spotkania nie zapowiadał jednak takiego finału. Miejscowi otworzyli wynik, chwilę później podwyższyli na 2:0 i wydawało się, że gdańszczanie i po tym meczu nie poczują smaku zwycięstwa. Wkrótce jednak nastąpił przełom. Przyjezdni rzucili trzy bramki pod rząd i po trafieniu Andrzeja Rakowskiego objęli prowadzenie 3:2, którego nie oddali już do końca, a głównie po kontrach systematycznie powiększali punktową przewagę.

Vetrex Sokół: Pieńczewski, Gryczka - Ringwelski 5, Żynda 3, Czaja 2, Szala 2, Lisiewicz 2, Janusiewicz 2, M. Reichel 2, J. Reichel 1, Kuczyński 1, Piechowski.

Wybrzeże: Głębocki, Chmieliński - Nilsson 6, Rakowski 6, Mogielnicki 5, Rogulski 4, Sulej 4, Waszkiewicz 2, Markuszewski 2, Jasowicz 2, Kondratiuk 2, Helman, Abram, Strzebiecki.

W Kościerzynie nie było zbyt wiele emocji i dramaturgii, za to w innych derbach Pomorza, w Gdańsku, gdzie uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego podejmowali malborczyków, kibice nie mogli narzekać. Obie ekipy zaczęły ostrożnie, stąd pierwszą bramkę fani szczypiorniaka oglądali dopiero w trzeciej minucie spotkania. Później jednak tempo akcji wzrosło. Miejscowi szybko uzyskali pięciobramkową przewagę, a pięć minut przed przerwą na prowadzenie wyszli goście. Po zmianie stron prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie. Emocje sięgnęły zenitu w ostatniej minucie. Malborczycy odrobili dwubramkową stratę, a kilkanaście sekund przed końcem objęli prowadzenie 35:34. Młodym gdańszczanon udało się jednak jeszcze wyprowadzić akcję, którą wraz z końcową syreną sędziowie przerwali, dyktując rzut karny. Wykorzystał go Marcin Szopa i mecz zakończył się podziałem punktów.

SMS: Morawski, Plaszczak - Ciosek 6, Genda 6, Krupa 6, Chełmiński 5, Prymlewicz 4, Bąk 3, Potoczny 2, Szopa 2, Misiejuk 1, Pedryc, Malczewski, Gąsiorek, Gębala.

Pomezania: R. Kądziela, Sibiga - Boneczko 12, Moszczyński 5, Cieślak 5, Perwenis 4, Derdzikowski 3, Cielątkowski 2, Kościelny 2, Hanis 1, Walasek 1, Jaszczyński, Babicki.

Zawodnicy Kar-Do Spójni Gdynia w Olsztynie toczyli wyrównany bój z Warmią, jednak zawodzili w wykorzystywaniu sytuacji strzeleckich. W efekcie ulegli nieznacznie gospodarzom i spadli na piąte miejsce w tabeli.

Kar-Do Spójnia: Trojański, Zimakowski - Wiśniewski 5, Bronk 4, Dorsz 3, Wesołek 3, Kuptel 2, Nowaliński 2, M. Gębala 2, S. Gębala 2, Miedziński 1, Karpiński 1, Bonisławski 1, Andrzejewski, Radecki, Kupiec.

Inne wyniki tej kolejki: GSPR Gorzów Wlkp. - Wolsztyniak Wolsztyn 25:31 (8:14), KPR Legionowo - Meble Wójcik Elbląg 30:27 (13:11), Grunwald Poznań - AZS Uniwersytet Warszawski 25:26 (12:13).