Służby specjalne specjalnie szkolone

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Służby specjalne: CBA, CBŚ, ABW, KWP szkolą się, jak najskuteczniej chronić firmy i samorządy przed działalnością przestępczą, a jednocześnie nie utrudniać im działalności. Dlatego starają się dokładnie poznać zasady funkcjonowania partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Korzystają przy tym z pomocy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie powstał pomysł zorganizowania kursów dla pracowników ww. służb.

Wyjaśnienie zasad współpracy w ramach PPP stało się niezbędne, bo samorządy, widząc, co się dzieje np. w Sopocie (tam w ramach PPP budowane jest tzw. Centrum Haffnera, którym interesuje się CBA), są sparaliżowane obawami, że i do nich zawitają funkcjonariusze instytucji trzyliterowych - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. To dobrze, że bacznie obserwują, co się dzieje, ale w efekcie nie zawsze potrzebnie przy PPP pojawia się czwarte P - czyli prokuratura.

- Nieraz bywa tak, że partnerstwo publiczno-prywatne zbyt często, i to bezpodstawnie, kojarzy się wielu osobom jako coś złego - uzasadnia swój pomysł prezes Teresa Kamińska, prezes PSSE, inicjatorka organizowania takich kursów. - Nie można blokować uczciwych inicjatyw.

Łączenie kapitału prywatnego z przedsięwzięciami samorządowymi może być dobrym sposobem na łagodzenie kryzysu. Pozwala gminom zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na wkład własny przy wykorzystywaniu unijnych funduszy - zwracała uwagę dr Irena Herbst, prezes Fundacji Centrum PPP. - Do roku 2013 możemy przecież wziąć z UE aż 65 miliardów euro, o ile gminy będą miały fundusze na wkład własny.

- Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego uczestniczą w wielu kursach i szkoleniach dotyczących sfer działalności biura - stwierdza Temistokles Brodowski, rzecznik prasowy CBA. - Zagadnienia poruszone na szkoleniu były dla nas bardzo ważne.

Alicja Szczepaniak, dyrektor Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku, również ocenia, że tego rodzaju szkolenie to świetny z punktu widzenia urzędników pomysł. - Dobrze, że udało się zgromadzić szefów i przedstawicieli lokalnych służb specjalnych, by mówić o jednym z najważniejszych obecnie problemów. Przedstawiciele NIK chętnie znowu podzielą się swoją wiedzą.

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie