Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służby specjalne specjalnie szkolone

Kazimierz Netka
Służby specjalne: CBA, CBŚ, ABW, KWP szkolą się, jak najskuteczniej chronić firmy i samorządy przed działalnością przestępczą, a jednocześnie nie utrudniać im działalności. Dlatego starają się dokładnie poznać zasady funkcjonowania partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Korzystają przy tym z pomocy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie powstał pomysł zorganizowania kursów dla pracowników ww. służb.

Wyjaśnienie zasad współpracy w ramach PPP stało się niezbędne, bo samorządy, widząc, co się dzieje np. w Sopocie (tam w ramach PPP budowane jest tzw. Centrum Haffnera, którym interesuje się CBA), są sparaliżowane obawami, że i do nich zawitają funkcjonariusze instytucji trzyliterowych - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. To dobrze, że bacznie obserwują, co się dzieje, ale w efekcie nie zawsze potrzebnie przy PPP pojawia się czwarte P - czyli prokuratura.

- Nieraz bywa tak, że partnerstwo publiczno-prywatne zbyt często, i to bezpodstawnie, kojarzy się wielu osobom jako coś złego - uzasadnia swój pomysł prezes Teresa Kamińska, prezes PSSE, inicjatorka organizowania takich kursów. - Nie można blokować uczciwych inicjatyw.

Łączenie kapitału prywatnego z przedsięwzięciami samorządowymi może być dobrym sposobem na łagodzenie kryzysu. Pozwala gminom zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na wkład własny przy wykorzystywaniu unijnych funduszy - zwracała uwagę dr Irena Herbst, prezes Fundacji Centrum PPP. - Do roku 2013 możemy przecież wziąć z UE aż 65 miliardów euro, o ile gminy będą miały fundusze na wkład własny.

- Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego uczestniczą w wielu kursach i szkoleniach dotyczących sfer działalności biura - stwierdza Temistokles Brodowski, rzecznik prasowy CBA. - Zagadnienia poruszone na szkoleniu były dla nas bardzo ważne.

Alicja Szczepaniak, dyrektor Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku, również ocenia, że tego rodzaju szkolenie to świetny z punktu widzenia urzędników pomysł. - Dobrze, że udało się zgromadzić szefów i przedstawicieli lokalnych służb specjalnych, by mówić o jednym z najważniejszych obecnie problemów. Przedstawiciele NIK chętnie znowu podzielą się swoją wiedzą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki