Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Slow driving, czyli podróżowanie dla przyjemności

Kazimierz Netka
123rf.com
W przypadku slow drivingu jazda jest celem samym w sobie. Pasjonaci tej filozofii często wybierają trasy widokowe, by móc podziwiać pejzaże i cieszyć się bliskością natury.

Na zachodzie Europy pokazuje sie piękno regionów, sfilmowane z samolotów. Porównując to, co na owych filmach widać, z tym co jest u nas, wydaje sięę że nie mamy nic równie atrakcyjnego. A może nie wiemy, że posiadamy podobnie unikatowe miejsca? Czas najwyższy więc wykonać polecenie poety, Wincentego Pola, które twórca zawarł w “Pieśni o ziemi naszej”: Wyleć ptakiem z tego gniazda, Miłać będzie taka jazda; Spojrzyć z góry na twe ziemie, I rodzime twoje plemię.

Na początek realizowany jest pomysł samochodowo – samolotowy - dronowy, o nazwie: #pięknedrogi.pl .

Sprzedaż biletów kolejowych tylko do miesiąca przed podróżą. "To przez remonty"

- To projekt filmowy, który ma na celu odkrycie i pokazanie dziesięciu najpiękniejszych polskich tras. Opiera się on na filozofii slow drivingu (jazdy bez konkretnego celu, dla przyjemności), który staje się popularnym trendem w podróżowaniu, także w Polsce – informuje Magdalena Adamus z Grupy Eskadra sp. z o.o. - Zmęczenie zbyt szybkim tempem życia spowodowało, że trend „slow” zaczął gromadzić coraz więcej zwolenników. W Polsce ta idea również dobrze się przyjęła i dynamicznie się rozwija, obejmując kolejne aspekty naszego codziennego funkcjonowania – od jedzenia, przez zakupy, aż po podróżowanie.

U podstaw inicjatyw slow stoi poczucie, że przez pośpiech tracimy każdego dnia to, co najważniejsze – zdrowie, relacje z bliskimi, możliwość pełnego przeżywania ważnych chwil – dodaje Magda Adamus. Idea slow life jest dla wielu tak atrakcyjna właśnie dlatego, że koncentruje się na rzeczach, do których tęskni coraz więcej osób: zachowanie zdrowego balansu między pracą a życiem rodzinnym, czas na odpoczynek, bliskość z naturą czy wreszcie dbanie o siebie – zarówno o to, co jemy, w co się ubieramy, ile kupujemy, jak również w jaki sposób spędzamy wolny czas. W całym nurcie slow pojawia się wiele gałęzi, które skupiają się na konkretnych obszarach życia. Jednym z trendów jest podróżowanie w stylu slow. Taka podróż tym różni się od zwykłej, że nie ma w niej z góry określonego celu i precyzyjnie zaplanowanej trasy. Nie ma wykazu miejsc i zabytków, które trzeba zobaczyć, odhaczając je kolejno z przygotowanej wcześniej listy. Jest zatem więcej miejsca na spontaniczność i odkrywanie nowych, nieprzetartych szlaków. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszy się slow driving, czyli jazda dla przyjemności, a nie tylko przemieszczanie się z punktu A do B.

W przypadku slow drivingu jazda jest celem samym w sobie. Pasjonaci tej filozofii często wybierają trasy widokowe, by móc podziwiać pejzaże i cieszyć się bliskością natury. Nie śpieszą się – gdy tylko zechcą, mogą się zatrzymać, podziwiać piękno przyrody, zjeść coś w miejscowej restauracji czy poznać bliżej lokalny koloryt miejsca, przez które właśnie przejeżdżają – informuje Magda Adamus i przytacza opinie realizatorów tego przedsięwzięcia:

- Slow driving może być świetnym pomysłem na spędzenie inspirującego weekendowego wyjazdu, dającego możliwość odpoczynku po ciężkim tygodniu pracy – mówi Magdalena Węglewska, dyrektor PR Mazda Motor Poland. – Tym bardziej, że w Polsce jest naprawdę wiele miejsc czekających na odkrycie, wartych odwiedzenia, które nie znajdują się na standardowych szlakach turystycznych. Z filozofii slow drivingu narodził się pomysł stworzenia projektu filmowego pod nazwą #pięknedrogi.pl. Ekipa, składająca się z pasjonatów życia slow, wyruszyła w Polskę w poszukiwaniu dziewięciu najpiękniejszych dróg, które będą filmowane głównie z dronów. – Efektem końcowym będzie krótki film, który pomoże nam pokazać polskie drogi w pozytywnym kontekście oraz uświadomić, że nasz kraj jest bogaty w piękne widokowe trasy, które warto przejechać – mówi Magda Węglewska. – Oprócz tego chcemy zachęcić do czerpania przyjemności z jazdy i wypróbowania slow drivingu.

- Planowany jest również konkurs dla Internautów na wybór dziesiątej drogi – dodaje Magda Adamus. - Do 31 sierpnia na stronie www.pieknedrogi.pl można zgłaszać swoje propozycje. Spośród nadesłanych pomysłów, jury wybierze jedną trasę, która zostanie sfilmowana i znajdzie się w końcowym materiale. Dodatkowo, osoba, która nadeśle zwycięską propozycję, otrzyma nagrodę w postaci drona. Jury będzie zwracać szczególną uwagę na atrakcyjność zaproponowanej drogi - przede wszystkim na widoki czy interesujący przebieg zgłoszonej trasy.

Zastanówmy się, co warto zaproponować z terenu województwa pomorskiego.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki