Postępowanie prowadzone będzie w kierunku dopuszczenia się zaniedbań, powodujących niebezpieczeństwo powstania zdarzenia, zagrażającego zdrowiu i życiu wielu osób. Grozi za to kara od pół roku do nawet ośmiu lat więzienia.
Wezwania na przesłuchania spodziewać mogą się m.in. pracownicy powiatowego inspektora nadzoru budowlanego i Urzędu Miasta Gdyni. Na miejscu katastrofy budowlanej oględziny przeprowadził już biegły z zakresu geotechniki i fundamentowania. Jego opinia będzie jednym z najważniejszych dowodów w sprawie.
- Oczekujemy na dostarczenie tego dokumentu - mówi prok. Tatiana Paszkiewicz, rzecznik gdańskiej Prokuratury Okręgowej.
Do osunięcia się skarpy na Kamiennej Górze, ekskluzywnej dzielnicy miasta, której znaczny obszar wpisany jest do rejestru konserwatora zabytków, doszło 23 lutego. Razem z tonami ziemi i błota spłynął w dół fragment gminnej drogi, ul. Sienkiewicza, zasypując wejście do budynku przy ul. Sędzickiego 22.
Zalane zostało sześć z ośmiu pomieszczeń na parterze obiektu, pełniącego funkcję pensjonatu. Niezbędna okazała się ewakuacja mieszkańców i gości. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego uznał, że konstrukcja budynku nie została uszkodzona. Mieszkańcy mogli wrócić już do swojego domu. Władze Gdyni poszkodowanym udzieliły pomocy finansowej, wypłacając jednorazowe zapomogi w wysokości 6 tys. zł na rodzinę.
Źródło: Kurier Gdyński
"Jeden wielki huk, jakby trzęsienie ziemi". Ewakuacja 14 osób po osuwisku w Gdyni:
źródło: TVN/x-news
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?