Śledczy krytykują resort

  Śledczy krytykują resort

  Darek Janowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Prokuratorzy z biur do walki z przestępczością zorganizowaną nie chcą ich likwidacji. Tymczasem sprawa jest już przesądzona. W resorcie sprawiedliwości powstał projekt, który zakłada, że od 1 kwietnia 2009 roku wszystkie zamiejscowe wydziały Prokuratury Krajowej (jest ich 11) przestaną istnieć - zostaną wchłonięte przez prokuratury apelacyjne.
  Biura powstały wówczas, gdy ministrem sprawiedliwości był Zbigniew Ziobro. Prowadzą śledztwa najwyższej rangi, np. gdański wydział zajmuje się sprawą prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, którego jeden z trójmiejskich biznesmenów oskarża o korupcję. Z kolei warszawska filia PK zajmuje się m.in. domniemanymi więzieniami CIA w Polsce i mafią paliwową.
  Prokuratorów czekają zmiany, które, jak mówią, nie idą w dobrym kierunku

  Dlaczego ministerstwo chce zmian w prokuraturze? Oto jeden z argumentów, które forsują urzędnicy: "W nowej strukturze - czytamy w komunikacie - zażalenia od postanowień prokuratorów będą rozpoznawać prokuratorzy z Prokuratury Krajowej jako prokuratorzy nadrzędni. Aktualnie powyższe decyzje i czynności procesowe podejmuje zastępca Prokuratora Generalnego, co wiąże się z przesyłaniem lub transportem obszernych akt z odległych wydziałów do Biura do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej".

  - Taka zmiana może doprowadzić do obniżenia skuteczności walki z przestępczością zorganizowaną - powiedział jeden z gdańskich prokuratorów. - Doprowadzi do obniżenia ich rangi w oczach społeczeństwa i centralnych organów ścigania, takich jak CBŚ, ABW, CBA. Poza tym obecnie - podlegając warszawskiej centrali - dajemy większe gwarancje niezależności, kiedy prowadzimy śledztwa wobec osób powszechnie znanych na danym terenie. W tej sytuacji trudno zarzucić nam stronniczość.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo