Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skwer Rybaka w Łebie oficjalnie otwarty. To miejsce pełne dobrej energii - uważają mieszkańcy

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Skwer Rybaka w Łebie oficjalnie otwarty
Skwer Rybaka w Łebie oficjalnie otwarty R.Gębuś
Alejki, ławeczki, nowoczesna toaleta, sztuczna rzeczka, plac zabaw, dużo zieleni i pomnik trzech rybaków - Skwer Rybaka w Łebie w zupełnie nowej aranżacji został oficjalnie otwarty i jest już do dyspozycji mieszkańców. Wraz z przebudową ulic przyległych kosztował ponad 13,7 mln zł a 95 proc. inwestycji zostało sfinansowane z Rządowego programu Polski Ład.

Skwer turystami zapełni się dopiero, jak zrobi się ciepło. Kiedy zazielenią się posadzone rośliny, rzeczka wypełni się wodą, a wieczorne iluminacje rozświetlą to miejsce, wówczas będzie można w pełni ocenić efekty prac, które jednak już teraz robią wrażenie. Inwestycja jest już jednak ukończona, a ławeczki czekają na jesiennych spacerowiczów. Pierwszymi byli samorządowcy Łeby, powiatu, wojewoda pomorski i kierownik biura ministra Piotra Müllera, a także przedstawiciel wykonawcy, firmy Eurovia, którzy uroczyście przecinali wstęgę.

- To, co tu powstało, będzie służyło mieszkańcom i turystom. Mam nadzieję, że będzie to centralne miejsce wypoczynku, spędzania czasu dla rodzin, ale nie będzie tu handlu. Zostanie wprowadzony całkowity zakaz handlu na skwerze

-mówi Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby.
Oddanie do użytku Skweru rybaka finalizuje kompleksową modernizację w centrum Łeby. Wcześniej zostały przebudowane przyległe ulice: Morska, Kościuszki i Wojska Polskiego. Przebudowa Skweru Rybaka i przyległych ulic kosztowała 13 milionów 700 tysięcy złotych, z czego ok. 13 mln to dofinansowanie z Rządowego Programu Polski Ład.

Trzej rybacy z nieba trafili na swer

Burmistrz dodaje, że skwer zyskał nowy wygląd, a jego charakter podkreśla pomnik i Skrzynia Czasu.

-Do Skrzyni Czasu mieszkańcy włożyli pamiątki i w 2004 roku zakopali na 100 lat. Teraz została przykryta nową płytą, dodano iluminacje, będzie się efektownie prezentowała wieczorem

- mówi Andrzej Strzechmiński.

- Jest także pomnik trzech rybaków, zainspirowany legendą o trzech rybakach z Łeby, którzy trafiają do nieba, ale burzą jego spokój i zostają z tego nieba wyrzuceni.

Jak się okazuje ta legenda nie jest powszechnie znana. Także przez to pomnik został przyjęty z mieszanymi uczuciami. Jednym się podoba, bo widzą w nich rybaków spieszących sobie na pomoc. Inni mają uwagi bo nie wiedzą co przedstawia. - Z wyglądu ten pomnik sprawia wrażenie trochę ponurego. Chociaż jest dość fajny, to chyba projektant go za mało dopracował. Poza tym niezbyt do mnie przemawia- mówi Henryk Grym, mieszkaniec Łeby, który mieszkał przy skwerze od 1952 roku.- Nie wiem dlaczego tu jest i taki jest. Nic mi on nie mówi.

Wyjaśniamy: Legenda o trzech rybakach z Łeby pochodzi ze zbioru baśni, podań i legend pomorskich "Wróżba Swantewita". Według niej, trzej rybacy z Łeby, Mizga, Sendek i Miłobrat nie zasługiwali na zbawienie, ale po śmierci wyprosili wejście do nieba u św. Piotra. Jednak po jakiś czasie znudziło im się tam, wrócili do starych nałogów. Jeden wniósł ze sobą flaszkę, inny karty. Wpadli podczas libacji na niebiańskich peryferiach. Kiedy nakrył ich św. Piotr, to mu naubliżali. Klucznik pozbył się ich podstępem, bo sami z nieba wyjść nie chcieli. Tyle legenda.

A rzeczywistość? Zdaniem mieszkańców sam skwer, w porównaniu do nowego to faktycznie niebo a ziemia.-

To zupełnie coś innego niż było

- zachwala Henryk Grym.

- Nie ma tych byle jakich, obetonowanych piaskownic, niebezpiecznych drabinek dla dzieci. To miejsce stało się to miejscem rekreacji, wypoczynku i dobrych wrażeń dla mieszkańców i dla przychodzących tutaj wczasowiczów.

Ponad 60 mln dotacji dla Łeby w ciągu 4 lat

Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, podkreślił, że Łeba się rozwija, powstają Morskie Farmy Wiatrowe, w bliskim sąsiedztwie powstanie elektrownia jądrowa, która napędzi koniunkturę w regionie, a Łeba będzie lepiej skomunikowana. Dodał, że Skwer Rybaka wpisuje się w szereg inwestycji w Łebie, które powstają przy rządowym wsparciu. Wymienił przy tym drogi, przebudowane z Rządowego Funduszu Przebudowy Dróg, wspomniał o budowanej właśnie trasie S-6, która usprawni komunikację na całym Pomorzu, a także inwestycjach finansowanych z innych programów, m.in. Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych.

- W latach 2019-2023 do Łeby trafiło nie mniej niż 60 mln zł z różnego rodzaju programów

- mówi Dariusz Drelich, który przypomniał, że wciąż w trakcie budowy jest inwestycja, która kosztuje więcej niż wszystkie poprzednie- To Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa. Będzie ono niewątpliwie krajową atrakcją, bo takie muzeum będzie tylko tu, w Łebie.

Marcin Brodalski, kierownik biura Piotra Müllera, poseł na Sejm RP ziemi słupskiej dodaje, że ta inwestycja, podobnie jak budowa muzeum i inwestycji infrastrukturalne, wzmacniają turystyczny potencjał Łeby.
- To jedna z wielu inwestycji, którą zrealizowano w tej kadencji Sejmu, jak chociażby nowy kompleks budynków z komisariatem policji, OSP i punktem medycznym _– mówi. - To wszystko, podobnie jak Skwer Rybaka, dzięki rządowemu dofinansowaniu powstało niemal od zera. _

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki