sportowy24
  Polecamy
  TYLKO U NAS

  Egzamin ósmoklasisty 2019. Testy z Gdańskim Wydawnictwem Oświatowym

  Rozwiń
  Skoki narciarskie 13.1.2018 WYNIKI Bad Mitterndorf Co się...

  Skoki narciarskie 13.1.2018 WYNIKI Bad Mitterndorf Co się stało Kamilowi Stochowi? Odległe miejsca Polaków na skoczni Kulm

  Zdjęcie autora materiału

  Rafał Musioł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Skoki narciarskie 13.1.2018 TRANSMISJA NA ŻYWO WYNIKI Bad Mitterndorf SKOKI NARCIARSKIE Kamil Stoch zawiódł kibiców. Zawody zakończył dopiero na odległym 23. miejscu. Najlepszy Stefan Hula był 16., Piotr Żyła 19., a Maciej Kot 25. Po pierwszej serii Kamil Stoch zajmuje odległe 23 miejsce. Najlepszy z Polaków jest Piotr Żyła - zajmuje 14. miejsce. Szóstka polskich skoczków awansowała do sobotniego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich na mamuciej skoczni Kulm w Bad Mitterndorf. Kwalifikacje zdominowali jednak Austriacy i Słoweńcy.
  Skoki narciarskie KWALIFIKACJE 12.1.2018 TRANSMISJA NA ŻYWO WYNIKI Bad Mitterndorf SKOKI NARCIARSKIE
  1/5
  przejdź do galerii

  Skoki narciarskie KWALIFIKACJE 12.1.2018 TRANSMISJA NA ŻYWO WYNIKI Bad Mitterndorf SKOKI NARCIARSKIE ©Arkadiusz Gola

  Skoki narciarskie w Bad Mitterndorf 13.1.2018

  W sobotnim konkursie Pucharu Świata na mamuciej skoczni w Bad Mitterndorf Kamil Stoch zajął dopiero 23. miejsce. Najlepszy z Polaków, Stefan Hula, był 16. Zwyciężył Norweg Andreas Stjernen.

  Daniel Andre Tande wygrał kwalifikacje do sobotniego konkursu Pucharu Świata w Bad Mitterndorf. Norweg zaliczył 216,5 metra, wyprzedzając Andreasa Stjernena - 215,5 m i Jerneja Damjana - 216,5 m. Serię zdominowali Norwegowie i Słoweńcy, ale Polacy też zrobili swoje.

  Dawid Kubacki skoczył 205 m i zajął 14. miejsce, Kamil Stoch był 16 - 202 m, Stefan Hula 18 - 201, Maciej Kot 20 - 199,5, Piotr Żyła 23 - 200, a Jakub Wolny 29 - 197. Dla tego ostatniego to pierwsze skoki w karierze na skoczni mamuciej.

  Rekord życiowy Stocha to 251,5 m, Żyły 245,5, Kota 244,5, Kubackiego 232, Huli 217,5, a Wolnego od piątku 197.

  Skoki narciarskie Bad Mitterndorf WYNIKI NA ŻYWO

  Pierwszy w tym sezonie konkurs lotów narciarskich na skoczni w austriackim Kulm potwierdził, że zawody na "mamucie" to często zupełnie co innego niż skoki na mniejszych obiektach. Wystarczy rzut oka na czołówkę sobotnich zawodów, by zobaczyć jak różni się ona od układu sił w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

  W pierwszej dziesiątce sobotnich zawodów zabrakło Polaków. Najlepiej wśród podopiecznych Stefana Horngachera spisał się szczyrkowianin Stefan Hula, który zajął 16. miejsce (208 i 210,5 m). Pod koniec drugiej dziesiątki uplasował się Piotr Żyła (19.), dopiero 23. pozycję zajął lider Pucharu Świata Kamil Stoch (skoki po 193 i 193,5 m), a 25. był Maciej Kot. Do drugiej serii sensacyjnie, po raz pierwszym w tym sezonie nie zakwalifikował się Dawid Kubacki, który podzielił tym samym los Jakuba Wolnego.
  W czołowej czwórce znalazło się za to aż trzech doskonale wyszkolonych w lotach Norwegów. Zwyciężył Andreas Stjernen (229 i 226 metrów), tuż przed rodakiem Danielem Andre Tande, a tuż za podium znalazł się Robert Johansson. Trzecie miejsce zajął już od dawna nie widziany w czołówce zawodów PŚ Simon Ammann. Wygląda na to, że czterokrotny złoty medalista olimpijski dochodzi do wysokiej formy na zbliżające się igrzyska w Pjongczangu.

  Mimo odległej pozycji, Stoch utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej PŚ przed Richardem Freitagiem (nie skacze z powodu kontuzji) i Andreasem Wellingerem. Słabe skoki w pierwszym w tym sezonie konkursie lotów w Kulm sprawiają jednak, że Stochowi będzie w tym sezonie bardzo trudno powalczyć o zwycięstwo w klasyfikacji Pucharu Świata w lotach narciarskich. Przypomnijmy, że to jedyne indywidualne trofeum, po które Stoch nie sięgnął jeszcze w swojej karierze.

  Kolejny konkurs na skoczni w Kulm już w niedzielę o 14:15. Wcześniej, o 13:00, odbędą się kwalifikacje.

  WCZEŚNIEJ PISALIŚMY

  Stefan Horngacher zapowiedział, że Biało-Czerwoni wezmą udział we wszystkich konkursach Pucharu Świata przed igrzyskami. Czy taka intensywność startów nie grozi kryzysem po podróży do Azji?

  Weekendowe zawody na największej naturalnej skoczni świata w Bad Mitterndorf będą ostatnim sprawdzianem formy przed mistrzostwami w lotach, które odbędą się w Oberstdorfie.

  Rekord skoczni Kulm wynosi 244 m i należy od stycznia 2016 do Słoweńca Petera Prevca.

  Program zawodów: Sobota: 12.30 seria próbna, 14.15 pierwsza seria; Niedziela: 12.30 kwalifikacje, 14.15 pierwsza seria.

  Bezpośrednią transmisję z sobotniego konkursu przeprowadzą Eurosport 1 i TVP 1. Tekstowe wyniki live możecie śledzić na dziennikzachodni.pl.

  Najbliższy weekend skoczkowie narciarscy spędzą w Bad Mitterndorf na skoczni mamuciej. Tydzień później będą walczyć o medale mistrzostw świata w lotach w Oberstdorfie (19-21.01), skąd przeniosą się na Wielką Krokiew do Zakopanego (27-28.01). Potem - 2 i 4 lutego - będą rywalizować w Willingen, a już 8 lutego staną do kwalifikacji pierwszego olimpijskiego konkursu w Pjongczang.

  Zobacz galerię

  - Trzeba ufać selekcjonerowi, który już nie raz pokazał, że jest świetnym fachowcem i zna tajniki tej „gry” - komentuje trener Jan Szturc. - Jeśli wybrał metodę utrzymywania i budowania szczytu formy przez ciąg startów, a nie przez odpoczynek, to zapewne była to świadoma decyzja.

  LOTY NARCIARSKIE BAD MITTERNDORF TRANSMISJA  Najważniejsze pytanie dotyczy Kamila Stocha. Czy po historycznym triumfie we wszystkich konkursach Turnieju Czterech Skoczni przejście na obiekty mamucie nie niesie ryzyka „rozregulowania” zawodnika?

  - Jeśli ktoś jest w formie, to żadna skocznia nie jest mu straszna, a kilka skoków na mamucie nie przyniesie szkody - twierdzi Piotr Fijas, były rekordzista świata w długości skoku. - Loty są oczywiście dłuższe, ale mechanizmy odbicia i samego lotu w sumie podobne.

  - Jedynym problemem mogą być warunki, zwłaszcza w Bad Mitterndorf. To otwarta skocznia, z nieprzyjemnymi podmuchami wiatru, które niosą pewne ryzyko - dodaje Szturc.

  Kamil Stoch na najbliższe zawody pojedzie z plastronem lidera Pucharu Świata, a na mistrzostwa w lotach z nadzieją na zdobycie ostatniego brakującego w kolekcji trofeum, czyli wyrównania nieprawdopodobnego osiągnięcia Matti Nykaenena (złote medale igrzysk, mis-trzostw świata w skokach i lotach, zdobycie Pucharu Świata i zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni). Może to właśnie zadecydowało, że sztab postanowił nie odpuszczać startów na mamutach?

  - Nie podejrzewam, że tuż przed igrzyskami mogłoby decydować takie właśnie ambicjonalne podejście. Wszyscy wiedzą, że najważniejszy jest start w Korei, a skoro Horngacher uważa, że da się to wszystko połączyć to pewnie wynika to z wniosków z monitorowania zawodników - kwituje Fijas.

  Czy Stocha stać na złoto w Oberstdorfie? - Nie będę prognozował. Na mamucie jest wiele niewiadomych - zastrzega Fijas. - Tak, ale pod warunkiem, że na skoczni będą dobre i sprawiedliwe warunki - dodaje pytany o to samo Szturc.

  Weekendowe zawody na największej naturalnej skoczni świata w Bad Mitterndorf będą ostatnim sprawdzianem formy przed mistrzostwami w lotach, które odbędą się w Oberstdorfie. Oprócz Stocha (rekord 251,5 m) wystartują Piotr Żyła (245,5), Maciej Kot (244,5), Dawid Kubacki (232), Stefan Hula (217,5) oraz debiutujący na mamucie Jakub Wolny.

  Rekord skoczni Kulm wynosi 244 m i należy od stycznia 2016 do Słoweńca Petera Prevca.

  Program zawodów. Piątek: godz. 10.30 trening, 12 kwalifikacje; Sobota: 12.30 seria próbna, 14.15 pierwsza seria; Niedziela: 12.30 kwalifikacje, 14.15 pierwsza seria.

  Bezpośrednią transmisję z kwalifikacji przeprowadzi Eurosport 1, a z konkursów Eurosport 1 i TVP 1. Tekstowe wyniki live możecie śledzić na dziennikzachodni.pl.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

  Horoskop 2018 dla wszystkich znaków zodiaku wróżki z Katowic ZOBACZ

  Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego NAZWISKA I ZDJĘCIA

  Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

  Studniówki 2018 Tak się bawią maturzyści ZOBACZCIE ZDJĘCIA + WIDEO  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego tyDZień


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  POLECAMY:

  POLECAMY: "Sekrety gdyńskich kamienic" - do kupienia w naszej księgarni

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!