Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Składki, renta i szybsza emerytura

Ewa Pancer
Na pytania czytelników odpowiada Ewa Pancer, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku.

Prowadziłam działalność gospodarczą w pewnym etapie składki ZUS opłacałam nieregularnie i powstały zaległości. Zwróciłam się do ZUS o rozłożenie zaległości na raty i uzyskałam zgodę. Spłaciłam w terminie wszystkie raty, czyli składki oprocentowanie plus opłata. Do tej pory ZUS nie przekazał na moje konto w II filarze części składek spłacanych w ratach?

Składki trafią na konto po prawidłowej identyfikacji danych dotyczących osoby i jej miejsca pracy. W sytuacji, w której nie wszystkie składki są zapisane na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS i w OFE wdrażane jest postępowanie wyjaśniające. ZUS sprawdza czy prawidłowo są sporządzone dokumenty rozliczeniowe i płatnicze. Jeśli nie - to konieczna jest korekta tych dokumentów. Po dokonaniu korekty składki trafiają na właściwe konta.

31 lipca 2008 roku kończę 60 lat. Mam ponad 40 lat pracy - w tym około 17 lat pracy w szczególnych warunkach. Jeśli nie pójdę w tym roku na emeryturę, czy nie stracę na wysokości późniejszej emerytury przechodząc na nią w 2009 r.?

Zasady obliczania emerytury ustalane są przez parlament i obowiązują w momencie złożenia wniosku o świadczenie. Być może w następnych latach zmienione będą zasady obliczania emerytur wcześniejszych. Wówczas pana emerytura będzie obliczona według zasad obowiązujących w dniu, w którym pan o nią wystąpi do ZUS.

Czy muszę iść koniecznie na emeryturę przed ukończeniem 65 lat, aby nie stracić przywilejów wcześniejszego świadczenia?

Emerytura wcześniejsza jest obecnie ustalana w takiej samej wysokości jak emerytura przyznawana w wieku ustawowym 65 lat dla mężczyzny. Jeśli osoba spełnia wszystkie warunki do przyznania wcześniejszej emerytury, to ZUS nalicza ją w 100 procentach. Nie jest ona zmniejszana ani też nie ulega podwyższeniu z racji uzyskania wieku ustawowego.

Złożenie wniosku o emeryturę w zakładzie, który przechodzi restrukturyzację, może skutkować brakiem dalszego zatrudnienia?

Osoba, która złoży wniosek o ustalenie prawa do emerytury lub przejdzie na emeryturę musi się liczyć z różnymi decyzjami jakie pracodawca może podjąć w sprawie dalszego zatrudnienia emeryta, lub osoby z ustalonym prawem do emerytury. Restrukturyzacja często wiąże się zmianami na stanowiskach pracy.

Czy można naliczyć emeryturę, a potem ją zawiesić? Złożenie wniosku i uzyskana emerytury wiąże się z podaniem o zwolnienie z pracy.

Osoba uprawniona do emerytury może ją zawiesić np. z powodu podjęcia pracy zarobkowej i osiągania wysokich przychodów. Nie zawsze jednak ustalenie prawa do emerytury i jej przyznanie wiąże się z koniecznością rozwiązania stosunku pracy. Wypłata emerytury następuje jednak zawsze po rozwiązaniu wszystkich umów o pracę.

Można więc w niektórych przypadkach ustalić prawo do emerytury, ale jest ona wypłacana dopiero wtedy, kiedy osoba uprawniona zakończy zatrudnienie w oparciu o przepisy Kodeksu pracy.

Córka otrzymuje rentę po zmarłym ojcu, uczy się w szkole pomaturalnej i we wrześniu ukończy 25 lat, zostaje jej ostatni semestr nauki. Czy w związku tym może się ubiegać o przedłużenie renty o ten semestr?

Renta rodzinna jest przedłużana studentom, którzy są na ostatnim roku studiów i ukończyli już 25 lat życia, ale do końca nauki pozostało im jeszcze kilka miesięcy. Renata jest wypłacana do ukończenia studiów.

Mam pięć lat i sześć miesięcy pracy na etacie. Dodatkowo pracowałam na pół etatu. Otrzymałam świadczenie z ZUS i potrącano mi podatek. Dowiadywałam się w ZUS czy w prawidłowej wysokości, ale potwierdzono, iż potrącenia dokonywane są zgodnie z przepisami. Gdzie mogę uzyskać dodatkowe informacje na temat rozliczania mojego podatku?

Rozliczenia podatku od osób fizycznych dokonuje się we właściwym urzędzie skarbowym.
W tej instytucji można wyjaśniać wątpliwości związane ze składanymi rozliczeniami swojego podatku. ZUS nie podejmuje decyzji w sprawach podatkowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki