Skarpy osuną się ze słupami

  Skarpy osuną się ze słupami

  Leszek Literski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Od blisko ośmiu lat ze wzgórza przy ulicy Tartacznej w Bytowie wykopywany jest piasek. Powyżej przebiega linia energetyczna wysokiego napięcia. Słupy są już tylko kilka metrów od krawędzi olbrzymiego urwiska. Nikt tego nie kontroluje.
  Takich miejsc jest więcej, a kilkunastometrowe skarpy grożą osunięciem.

  - Apelowaliśmy do władz miasta, aby ze wzgórza przy Tartacznej zaprzestano wydobycia piasku - twierdzi Tadeusz Książk, mieszkaniec pobliskiego domu. - Kiedyś sami sadziliśmy drzewka, aby powstrzymać proces osuwania się ziemi.Wydobywanie piasku spowodowało jednak, że pospadały z urwiska.

  - Przed kilkoma tygodniami postawiliśmy tablice zakazujące tego procederu.
  Nic to nie dało. Postawiliśmy więc drewniane ogrodzenie. Jeżeli ludzie nie zaprzestaną wydobycia piasku, to ziemia się osunie, wraz ze słupami - ostrzega Marcin Chac, zastępca kierownika Wydziału Spraw Rolnych i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytowie.

  - Dzielnicowi kontrolują takie miejsca - zapewnia Andrzej Hasulak, zastępca naczelnika sekcji prewencji bytowskiej policji. - Sprawdzają, czy ktoś nie wydobywa tam piasku. Dbają również, aby na takich wyrobiskach nie bawiły się dzieci.

  Mieszkańcy zarzucają jednak władzom miasta, że przed laty same zezwoliły na wydobycie piasku.
  - Kiedy przebudowywano ulicę Tartaczną, codziennie przyjeżdżały tu wywrotki i tonami wywoziły piasek - mówi Książk. - Teraz wmawia się nam, że nikt o tym nie wiedział.

  - Nic o tym nie wiem. Na pewno bym na to nie pozwolił. Wszyscy, którzy się tam budowali, brali piasek. Teraz każdy spycha winę na innych - ripostuje Marcin Chac.

  To nie jedyne miejsce, gdzie nielegalnie pozyskuje się piasek. - Często takie "kopalnie? są na prywatnych posesjach. W takim przypadku możemy jedynie pouczać. Udało nam się ostatnio zlikwidować jedno nielegalne wyrobisko, koło MPEC. Tam już nikt nie kopie - dodaje Marcin Chac.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo