Sinice przy morskich plażach

  Sinice przy morskich plażach

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zatoka Gdańska Czerwone flagi, oznaczające zakaz wchodzenia do wody, załopotały na plażach morskich w Gdyni i Sopocie.
  Powód - inwazja sinic. Późnym popołudniem te glony pojawiły się również w Gdańsku. To był pierwszy podczas tych wakacji taki napływ sinic na plaże Trójmiasta. Służby sanitarne ostrzegają przed następnymi podobnymi zdarzeniami.

  Lekarze i ratownicy odradzają wchodzenie do wody, w której pojawiają się sinice. Niektóre z tych organizmów wydzielają bowiem toksyczne substancje. Czy te, obecne teraz na trójmiejskich przy plażach, należą do gatunków niebezpiecznych - można stwierdzić po badaniach w laboratorium albo... przekonać się na własnej skórze.

  - Toksyczne sinice mogą powodować u ludzi stany zapalne skóry - mówi lek. med. Andrzej Jagodziński, zastępca państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Gdańsku. - Gdy wskutek zachłyśnięcia się kąpiącego wodą trafią do układu pokarmowego, mogą powodować różne dolegliwości żołądkowe. W razie zetknięcia się z sinicami, należy jak najprędzej umyć ciało, a w przypadku połknięcia skażonej nimi wody - zażyć środki przeczyszczające, które spowodują usunięcie sinic z organizmu. W przypadku bardzo uciążliwych dolegliwości trzeba pójść do dermatologa albo internisty.

  Po czym poznać, że w wodzie pojawiły się sinice? Po zmianach, przejawiających się w barwie i zapachu. Warto stosować się do poleceń ratowników i pamiętać, że toksyczne sinice szkodzą też zwierzętom.

  Sinice mogą pojawiać się nawet w otwartym Bałtyku oraz w wodach śródlądowych. Więcej wiadomości można znaleźć na stronach www.sinice.pl, a także www.wsse.gda.pl.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo