Sinice 2018. Zakwit sinic [MAPA KĄPIELISK ONLINE - 9.08.2018]. "Cuchnąca piana" zniknęła już z Bałtyku. Gdzie można się kąpać?

opr. Maria Poznańska/ P. KallalasZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (6 zdjęć)
Sinice i zakwit sinic to zmora tegorocznego lata! Na szczęście zniknęły już z kąpielisk nad Bałtykiem, z czego cieszą się turyści. Kwitnienie sinic to coroczny problem bałtyckich plaż, ale także jezior. Zakwit sinic wygląda jak “cuchnąca piana”, a fale zabarwiają się na zielono. Przez dwa tygodnie nad Bałtykiem w kolejnych kąpieliskach pojawiały się czerwone flagi. Sprawdzajcie na bieżąco, czy kąpieliska na które się wybieracie przeszły pozytywnie badania sanepidu i są wolne od sinic.

Sinice 2018. Zakaz kąpieli w jeziorach w Polsce - dane na 9.08.2018 roku:

Sinice w Bałtyku odpuściły. Pojawia się jednak coraz więcej kąpielisk na jeziorach w Polsce z czerwoną flagą.

  • Kąpielisko nad Jeziorem Żarnowieckim w Lubkowie-DPS, woj. pomorskie
  • Kąpielisko gminne przy ul. Jeziornej w Przywidzu, woj. pomorskie
  • Kąpielisko nr 1 Wałcz, pow. wałecki, woj. zachodniopomorskie
  • Kąpielisko miejskie na jeziorze Wikaryjskim, Włocławek, pow. Włocławek, woj. kujawsko-pomorskie
  • Kąpielisko nad jeziorem Czarnym, Włocławek, pow. Włocławek, woj. kujawsko-pomorskie
  • Dzika Plaża, Nieporęt, pow. legionowski, woj. mazowieckie
  • Kąpielisko "Mrożyczka" - Głowno, pow. zgierski, woj. łódzkie
  • Zalew Łosicki, Łosice, pow. łosicki, woj. mazowieckie
  • Kąpielisko na zachodnim brzegu stawu "Młyńszczok" na terenie Ośrodka Sportów Wodnych przy GOK Zebrzydowice o długości linii brzegowej 35 m., Zebrzydowice, pow. cieszyński, woj. śląskie
  • Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany - Jezioro Paprocany, Tychy, pow. Tychy, woj. śląskie

Przeczytaj także: Sinice w Nogacie - sierpień 2018

Sinice 2018. Dlaczego nie można się kąpać? Lista kąpielisk z czerwoną flagą

Czerwona flaga powiewa na kilkunastu kąpieliskach nad jeziorami w Polsce. Niektórzy śmiałkowie, którym nie przeszkadzają względy estetyczne próbują przebić się przez zielonkawe prądy. Nie jest to jednak nic miłego, bowiem zakwit sinic oznacza intensywny odór i nieprzyjemną zawiesinę.

Oczywiście nie warto kąpać się także z przyczyn zdrowotnych. Kontakt z taką wodą grozi licznymi perturbacjami dla naszego organizmu. Specjaliści wymieniają między innymi wysypkę na skórze, a także problemy ze strony układu pokarmowego, np. wymioty.

Sinice 2018. Zakwit sinic w Bałtyku i jeziorach [MAPA KĄPIELISK ONLINE - 2.08.2018]
Sinice 2018. Zakwit sinic w Bałtyku i jeziorach [MAPA KĄPIELISK ONLINE - 2.08.2018] Karolina Misztal

Zakwit sinic to efekt wysokich temperatur, którzy utrzymują się od kilku tygodni w Polsce.Sinice 2018. Czym są sinice?

Sinice przez lata były przedmiotem analiz naukowców. Do dziś żywy jest spór związany z klasyfikacją tych organizmów. Zastanawiano się czy sinice uznać za bakterie czy też za glony. Te mikroorganizmy charakteryzują się różnymi cechami. Z jednej strony nie posiadają obłonionego jądra komórkowego, a z drugiej strony zawierają zdolności fotosyntetyczne.

Same sinice nie są groźne, problem jednak w toksynach jakie wydzielają. Te z kolei nie posiadają ani zapachu, ani barwy. Mogą za to wpływać negatywnie na naszą skórę, na wątrobę, a także układ nerwowy. Specjaliści podkreślają, iż wszystkie działania toksyn nie zostały już dokładnie poznane. Co ciekawe ryby i rośliny nie są tak wrażliwe na ich aktywność.

Zakwit sinic. Co to takiego?

Z kolei zakwit sinic prowadzi do powstania mało estetycznej zawiesiny, która dodatkowo zniechęca do wejścia do wody.

Miejmy nadzieję, że ta mało komfortowa sytuacja szybko dobiegnie końca, ponieważ woda w Bałtyku osiągnęła wreszcie przyjemną temperaturę do kąpieli i jak na złość właśnie teraz nie można skorzystać z tych walorów. Pozostaje nam więc śledzić kolejne komunikaty.

Wszyscy, którzy są zainteresowani stanem kąpielisk powinni sprawdzać stale aktualizowane raporty na stronie internetowej Serwisu kąpieliskowego, jaka została przygotowana przez Departament Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody. MAPA KĄPIELISK ONLINE - AKTUALNA LISTA KĄPIELISK

Sinice 2018. Eksperci o zakwicie sinic

- Na skalę problemu wpłynęła na nią utrzymująca się od końca maja wysoka temperatura. Sinice, które występują w Zatoce Gdańskiej, do rozwoju potrzebują 18-20 stopni Celsjusza. W morzu mają więc teraz idealne warunki i właściwie cały Bałtyk jest nimi objęty. Są one rozprzestrzenione w morzu przez całe lato, ale problemem jest ich kumulacja. W tym roku sinice zaczęły pojawiać się już na początku czerwca. Co jest ewenementem. W poprzednich latach kwitły później. Zakwit tworzy się na otwartym morzu. A następnie jest on spychany przez wiatry ku brzegowi. Sytuacja jest więc dynamiczna, zmienia się wręcz z godziny na godzinę - dodaje dr Błaszczyk.

Czy problem sinic można wyeliminować? Co wpływa na ich intensywność? Czy sinice stanowią problem tylko w morzach? Jak sinice wpływają na akweny wodne? Czy są zagrożeniem dla ludzi?

Całą rozmowę przeczytacie tu >>>

Sinice 2018. Co to są sinice?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
szkarlatyna

I znowu te nieszczęsne "akweny wodne"-cofamy się do tyłu...

Dodaj ogłoszenie