Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Silny wiatr i śnieżyca na Pomorzu. Nad morzem cofka, paraliż na drogach w regionie [ZDJĘCIA, WIDEO]

red., IMGW, arista, nie, ewel, szym, tt,ak
Obwodnica Trójmiasta - 5/6 stycznia 2017
Obwodnica Trójmiasta - 5/6 stycznia 2017 Karolina Misztal
Obfite opady śniegu sparaliżowały wiele dróg w regionie. Kierowcy stoją w ogromnych korkach. Poziom wody na Żuławach i Mierzei powoli opada, ale mieszkańcy jeszcze nie mogą spać spokojnie. Wiatr nieco osłabł, ale synoptycy prognozują na następne dni obniżenie temperatury.

Masz zdjęcia i filmy, które pokazują sytuację pogodową na Pomorzu? Prześlij do nas na adres [email protected]!

Aktualizacja, godz. 22:30

Ogromny korek utworzył się na Obwodnicy Trójmiasta i na drodze krajowej nr 22 w powiecie starogardzkim. Między miejscowościami Bytonia i Szpęgawsk przejazd zablokowany został przez ciężarówki. W Urzędzie Miasta Starogard Gdański zwołano sztab kryzysowy. Służby pomagają kierowcom i pasażerom, którzy utknęli w korku, m.in. rozdają gorącą herbatę.
(wideo z Obwodnicy Trójmiasta: Przemek Świderski)

Komunikat UM Starogard Gdański:
Z powodu silnych opadów śniegu, mrozu oraz problemów z przejezdnością na drodze krajowej nr 22, ruch w mieście został sparaliżowany. Przejazd ulicami trwa kilka godzin. W związku z zaistniałą sytuacją Prezydent Miasta powołał SZTAB KRYZYSOWY, który ma rozwiązać problem zablokowanych dróg w Starogardzie Gdańskim.

Wszystkie służby miejskie zostały postawione w stan gotowości, aby jak najszybciej zażegnać sytuację kryzysową. Sprowadzane są posiłki i pomoc, aby jak najszybciej odblokować ulice w mieście. Prosimy kierowców o bardzo ostrożną jazdę i dużą rozwagę na drogach.

05.01.17, godz. 21.30
Komunikat Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Na terenie całego miasta non stop pracuje prawie 150 pojazdów, których głównym celem jest utrzymywanie przejezdności dróg. Solarki i pługopiaskarki przerwy robią sobie praktycznie tylko po to, by uzupełnić paliwo i materiał do posypywania ulic. Mimo to w godzinach popołudniowych trudno było kierowcom nadążyć za kolejnymi falami śniegu. Zwłaszcza że pojazdy często utykały w korkach. Obecnie ruch na drogach już zelżał, więc pługi mogą pracować skuteczniej. Ich dyżur trwać będzie przez całą noc.

Z powodu większych niż zwykle korków opóźnienia sięgające nawet 80 minut odnotowywały też miejskie autobusy. Obecnie sytuacja komunikacyjna w Gdańsku wygląda następująco:

Cały czas nie kursują autobusy linii 112 i 186 przez most w Sobieszewie. Linie 112 i 186 kursują od Dworca Gł. tylko do Wiślinki Most. Na Wyspie Sobieszewskiej autobusy kursują wahadłowo od Sobieszewa Wyspy i Górek Wschodnich do Przegaliny. Pasażerowie między Wiślinką Most a Wyspą Sobieszewską muszą przejść przez most.

Zakończyły się utrudnienia na liniach 167 i 168 w rejonie ul. Jabłoniowej. Linie te wróciły na swoją stałą trasę przez ul. Kartuską (między Siedlcami a Jasieniem), ale nadal występują opóźnienia, ponieważ autobusy muszą włączyć się z powrotem w swój właściwy rozkład jazdy.

W całej sieci autobusowej, z powodu bardzo trudnych warunków atmosferycznych, występują średnie opóźnienia od 10 do 20 minut. Opóźnienia największe występują w szczególności na ul. Jaśkowa Dolina.

Sytuacja w trakcji tramwajowej jest stabilna. Wszystkie trasy są przejezdne. Przypomnijmy, że przez całą noc będą po całej sieci kursować tzw. „przecieraki” (są to tramwaje, które wykonują przejazdy techniczne), celem zapobieżenia osadzenia się szronu/lodu na przewodzie jezdnym, zamarznięcia zwrotnic itp.

Wszystkie informacje o bieżącej sytuacji komunikacyjnej będą podawane na stronie www.ztm.gda.pl. Można też dzwonić do Centrali Ruchu ZTM: 58 309 13 22.

Straż Miejska raz jeszcze przypomina, że odśnieżenie chodnika jest obowiązkiem administratora lub zarządcy danej nieruchomości. Przepisy mówią, że śnieg trzeba usunąć do godziny 8:00 rano lub w ciągu 6 godzin od momentu, gdy przestanie intensywnie padać. Każdy, kto dopuści się zaniedbania, musi liczyć się z mandatem w wysokości 100 złotych. Trzeba też mieć na uwadze, że gdy na nieodśnieżonym chodniku zdarzy się wypadek, poszkodowana osoba może żądać od administratora na drodze cywilnej zadośćuczynienia. Administrator nieruchomości musi też usuwać sople i nawisy śnieżne, które mogłyby zagrażać zdrowiu lub życiu przechodniów. Jeśli tego nie zrobi, naraża się na mandat od 20 do 500 złotych.

Tymczasem woda w Zatoce Gdańskiej powoli, ale systematycznie opada. W najbliższych godzinach spadnie do stanów ostrzegawczych.

Wszelkie sygnały dotyczące miejscowych zagrożeń można zgłaszać do:
Dyżurny Inżynier Miasta – 58 52 44 500
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego – 58 778 60 00
Straż Miejska - 986

21.30
W Kartuzach drogach powiatowych
- Dziś najgorzej było rano w Łapinie, Przyjaźni, Tokarach i Kłosowie - podsumowuje Roman Okrój, wicedyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kartuzach. - Walczyliśmy, by śnieg nie zamknął nam całkowicie dróg. W rejonie Sierakowic, Sulęczyna i Somonina było spokojniej, najwięcej wysiłku wymagały interwencje w rejonie Kartuzy, Przodkowa i Żukowa.
A jak było na drogach wojewódzkich? TUTAJ czytaj i zobacz zaśnieżone Kartuzy.

19.00
Podróż Pomorską Koleją Metropolitalną w czwartek, 5 stycznia na trasie Kartuzy - Gdańsk Główny
W czwartek, 5 stycznia, nie tylko na drogach panowały bardzo trudne warunki. Z opóźnieniem kursowały pociągi SKM na trasie Kartuzy - Gdańsk Główny. Niektóre kursy miały nawet 20 minut opóźnienia.
ZOBACZ jak wyglądała podróż PKM-ką.

17.00
Włodzimierz Kotuniak, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku pojechał dziś do Warszawy i m.in. rozmawiał o zniszczeniach na wybrzeżu spowodowanych przez sztorm.

Chłopy, Unieście, Wicie, Darłowo, Sarbinowo, Ustka - wylicza Włodzimierz Kotuniak, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku. - Meldunki dotyczące szkód spływają przez cały czas. Sztorm trwa i trudno jest ocenić, gdzie nas poszarpało najmocniej. Straty, jakie spowodował żywioł idą, w grube miliony złotych. Wstępne szacunki będą w poniedziałek - 9 stycznia. Myślę, że trzeba będzie sięgnąć do rezerwy budżetowej. Sami nie damy rady udźwignąć naprawy ogromu zniszczeń.

15.50
Molo w Sopocie zamknięte do piątku
Molo zostaje zamknięte dla spacerowiczów do piątku 6 stycznia do godz. 9:00 - potwierdza Marcin Kulwas z Kapieliska Sopot.
- Nie stwierdzamy na razie żadnych poważniejszych uszkodzeń - falochron przystani jachtowej po raz kolejny skutecznie broni nie tylko sam basen jachtowy, ale także główną konstrukcję obiektu.

15.20
Powiat kwidzyński
Policjanci nie odnotowali poważniejszych zdarzeń na drogach naszego powiatu spowodowanych obfitymi opadami śniegu. Gorzej było jednak w przypadku dostaw prądu. W nocy ze środy na czwartek z brakiem energii elektrycznej borykali się mieszkańcy trzech wsi w gminie Gardeja: Cygan, Rozajn Małych i Rozajn Wielkich.
TUTAJ zobacz, jak w powiecie kwidzyńskim radzą sobie z zimą.

Arkadiusz Kosiński

15.00
Powiat starogardzki
Silne opady śniegu spowodowały duże utrudnienia na drogach. Kierowcy informują, że w Starogardzie Gd. pojawił się korek na "berlince" (przy wjeździe do miasta). Problemy są też na starogardzkich ulicach. Ruch odbywa się powoli.
TUTAJ czytaj więcej o śnieżycy w powiecie starogardzkim.

14.56
Gmina Darłowo.
Fatalne skutki sztormu w gminie Darłowo.Sołectwo zwołuje swój sztab kryzysowy.
- Jesteśmy zdruzgotani tym, co zobaczyliśmy po nocnym sztormie - mówi Małgorzata Żugaj, sołtys Wicia (gm. Darłowo). - Nie załamujemy się i jesteśmy gotowi do walki o plażę. Będziemy apelować o jej odbudowę, gdzie tylko się da. Bo Wicie żyje z turystyki.TUTAJ zobacz więcej zdjęć z gminy Darłowo.

14

13.30

Woda zalewa bulwar w Gdyni

Silny wiatr i śnieżyca na Pomorzu. Nad morzem cofka, paraliż na drogach w regionie [ZDJĘCIA, WIDEO]
Przemyslaw Swiderski

Sztorm w Gdyni. Zamknięte molo w Orłowie [ZDJĘCIA]

Godz. 12.15

Jak informuje Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu, decyzja o otwarciu tamtejszego mola zapadnie najwcześniej o godz. 15.

- Ale można spodziewać się, że otwarcie nastąpi dopiero jutro rano. Wszystko zależy od siły wiatru i stanu oblodzenia pokładu spacerowego.
Konstrukcja główna jest nienaruszona, a uderzenia fal przyjmują zamknięte pokłady dolne.
Komunikacja publiczna działa bez większych opóźnień. Ulice i chodnik na głównych ciągach komunikacyjnych na bieżąco są odśnieżone. Odśnieżone zostały również obiekty inżynieryjne - schody. Na bieżąco odśnieżaniem zajmuje się 8 pojazdów. Niestety do jutra do godzin rannych prognozuje się zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane porywistym wiatrem- podaje Skwierawski.

Godz. 12

A tymczasem na gdańskim Ujeścisku

Godz. 11.57

Dziś w nocy zostało zamknięte wejście na sopockie molo - decyzja o jego otwarciu zostanie podjęta najwcześniej o godz. 15:00, ale można spodziewać się, że otwarcie nastąpi dopiero jutro rano.

- Wszystko zależy od siły wiatru i stanu oblodzenia pokładu spacerowego - mówi Marcin Kulwas . - Na chwilę obecną sytuacja nie różni się od tej z poprzednich sztormów - konstrukcja główna jest nienaruszona, a uderzenia fal przyjmują zamknięte pokłady dolne - dodaje.

Godz. 11.55

Mieszkańcy żalą się, że ul.Wita Stwosza nie jest odśnieżona. Jak informuje Michał Szymański, wicedyrektor ZDiZ w Gdańsku,

Akcja odpłużania i usuwania śliskości przy pomocy soli, prowadzona jest non stop od godzin południowych dnia 4.01.2017 r.

-Obecnie panują trudne warunki atmosferyczne, występują ciągłe opadu śniegu. Służby miejskie i firmy wykonawcze odpowiedzialne za utrzymanie zimowe pracują w pełnym składzie. Na jezdni ulicy Wita Stwosza usługa utrzymania zimowego była realizowana od wczoraj kilkakrotnie i będzie realizowana w miarę potrzeb w dniu dzisiejszym i w dniach następnych.W trakcie trwania opadów nie jest możliwe osiągnięcie efektu czarnej jezdni, jednak na ten moment ulica Wita Stwosza jest przejezdna- informuje Szymański.

Godz. 11.35

Paraliż gdańskiego lotniska

Śnieżyca w Gdańsku, wideo Przemek Świderski

Godz. 10.40

Mimo niebezpiecznej sytuacji w nocy - woda wdarła się na ulice m.in. Przeróbki, czy Letnicy, gdzie ustawiano worki z piaskiem - udało się uniknąć katastrof, takich jak te w czasie pamiętnej lipcowej powodzi. Woda w nocy zalała też przystań Żabi Kruk oraz promenadę przy Wyspie Spichrzów. Miejscy urzędnicy twierdzą jednak, że nie spowodowało to szkód.A sytuacja jest już pod kontrolą.

Godz. 10.15

Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego informuje, że sytuacja pogodowa w Gdańsku powoli się stabilizuje. Wiatr słabnie, stan wody na Martwej Wiśle i Motławie obniża się. Na ulicach pracują wszystkie solarki i pługopiaskarki. Komunikacja miejska kursuje bez opóźnień.

Sytuację w mieście cały czas monitorują służby miejskie – m.in. ZDiZ, Gdańskie Melioracje i Straż Miejska – a także Policja. W nocy z 4 na 5 stycznia Zespół Zarządzania Kryzysowego nie odnotował większych zagrożeń.

- Obecnie największym problemem jest śnieg nawiewany na drogi. Dlatego wszystkie służby zajmujących się utrzymaniem zimowym w mieście są w stanie pełnej gotowości – mówi zastępca Prezydenta Piotr Grzelak. – Niemniej, ze względu na warunki drogowe, nadal zachęcamy mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej.

W tej chwili komunikacja kursuje bez opóźnień. Zarząd Transportu Miejskiego informuje o dwóch utrudnieniach:

- Most w Sobieszewie – autobusy wahadłowo

Linie 112 i 186 kursują od Dworca Gł. tylko do Wiślinki Most. Na Wyspie Sobieszewskiej autobusy kursują wahadłowo od Sobieszewa Wyspy i Górek Wschodnich do Przegaliny.

- Zamknięcie pętli Port Lotniczy

W związku z brakiem możliwości obsługi pętli Port Lotniczy, do odwołania linie 110, 122 i 210 będą dojeżdżały tylko do ronda na skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Spadochroniarzy.

Godz. 10.10

Nowy Dwór Gdański. Bardzo wysoko podniosła się woda w żuławskich akwenach. Ogłoszono stan alarmu powodziowego. Przez rzekę Tugę zagrożone są m.in. ulice Nowego Dworu Gdańskiego. Zalany jest m.in. budynek starostwa powiatowego.
Woda w żuławskich rzekach sięga obecnie 6,3 do 6,4 m. To prawie metr więcej od standardowego poziomu. Strażacy zabezpieczali w nocy, część Krynicy Morskiej nad Zalewem Wiślanym, port w Kątach Rybackich i jedno z miejsc w Sztutowskiej Kępie, gdzie woda wyszła poza wał.

Nowy Dwór Gdański. Groźna cofka. Wysoka woda zagraża Żuławom i Mierzei

10.00

Molo w Brzeźnie wciąż zamknięte.

Silny wiatr i śnieżyca na Pomorzu. Nad morzem cofka, paraliż na drogach w regionie [ZDJĘCIA, WIDEO]
Karolina Misztal

9.25

Na pomorskich drogach utrzymują się fatalne warunki. Pod tym linkiem znajdziecie bieżące informacje.

Sporo pracy mieli w nocy strażacy z okolic Kartuz

O godz. 21.57 interweniowali strażacy z OSP w Stężycy. Vw T4 uderzył w betonowy słup energetyczny. Nie był on podłączony do sieci. Straty oszacowano na 5 tys. zł.
- Słup złamał się na wysokości pół metra od ziemi - informuje dyżurny strażak z PSP w Kartuzach. - Przyczyną zdarzenia było niedostosowanie prędkości jadącego do warunków na drodze.

Wieczorem w Borowym lesie strażacy z Gowidlina pomagali w przetransportowaniu chorego do karetki.
O godz. 23.51 gowidlińscy strażacy pomagali wydostać się z zawianej drogi ciągnikowi siodłowemu volvo.
Strażacy z Czeczewa z zaspy wyciągali forda focusa. Ok godz. 1.50 kierowca forda utracił panowanie nad pojazdem i utknął w zaspie.

Więcej na kartuzy.naszemiasto.pl

8.40

Prognoza pogody na dziś

W czwartek wiatr osłabnie. Prognoza pogody na 5 stycznia [WIDEO]


7.45

Kolejny dzień utrudnień na gdańskim lotnisku. Odwołano odloty Lufthansy do Monachium i Frankfurtu. Loty do Oslo, Londynu i Warszawy są opóźnione.

Wiatr i śnieżyca na Pomorzu. Problemy na gdańskim lotnisku [ODWOŁANE LOTY, PRZEKIEROWANE SAMOLOTY]

7.30

Aktualizacja, 5.01, godz. 7.05

Obecnie najtrudniejsza sytuacja panuje w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego, gdzie cofka zalała port w Kątach Rybackich. Przez ostatnią dobę straż interweniowała na całym Pomorzu 116 razy, z czego 76 wezwań dotyczyło silnego wiatru, a niecałe 40 lokalnych podtopień.

Najwięcej pracy straż miała w powiecie nowodworskim - 22. Niewiele mniej interwencji odnotowano w Gdańsku, Słupsku i powiecie kartuskim, jednak jak informuje SKKW, nikt nie został ranny.

Aktualizacja, godz. 1:30

Bardzo trudne warunki na drogach Trójmiasta i całego Pomorza. Na Obwodnicy Trójmiasta tworzyły się ogromne korki, powodowane przez blokujące drogi tiry, które miały problemy szczególnie z podjazdami pod wzniesienia.

Drogi krajowe na Pomorzu przejezdne, choć nie wszędzie zobaczymy czarną nawierzchnię. Służby zapewniają o pełnej gotowości pługopiaskarek. Pojawiają się jednak ostrzeżenia o spadku temperatur w godzinach porannych, co może powodować, że na drogach w regionie może być bardzo ślisko.Kamerki online - drogi krajowe - GDDKiA

Tak wyglądała obwodnica w nocy z 4 na 5 stycznia 2017:

Obwodnica Trójmiasta 4.1.2017
Obwodnica Trójmiasta 4.1.2017 Przemek Świderski

- Ze względu na spadek temperatury i nocne opady śniegu rano może wystąpić gołoledź. W związku z tym apelujemy do mieszkańców, by, w miarę możliwości, korzystali z komunikacji miejskiej. A poruszając się samochodami zachowali szczególną ostrożność – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego z pomocą służb będzie monitorował sytuację w mieście przez całą noc. Wszelkie sygnały dotyczące miejscowych zagrożeń można zgłaszać do:

Dyżurny Inżynier Miasta – 58 52 44 500
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego – 58 778 60 00
Straż Miejska - 986Komunikat Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego

Aktualizacja, godz. 00:31

Awarie prądu na Pomorzu. Z powodu zalanych ulic dla bezpieczeństwa wyłączono jedną stację energetyczną na ul. Morskiej w gminie Kosakowo. Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 12:30.

Zasilania nie ma także w gminie Kościerzyna, gminie Stężyca, Sulęczyno, w gminie Skarszewy, gminie Starogard Gdański, gminie Pelplin i Trąbki Wielkie oraz gmina Gardeja, Władysławowo. W wielu miejsca nie jest na razie znany czas przywrócenia dostaw prądu. Operator radzi sprawdzać informacje na bieżąco.

Kliknij w mapę i sprawdź:

Molo w Brzeźnie zamknięte z powodu wysokiej fali i silnego wiatru. Spacerować nie można również po Falochronie Zachodnim.

Silny wiatr i śnieżyca na Pomorzu. Nad morzem cofka, paraliż na drogach w regionie [ZDJĘCIA, WIDEO]
gdanskiekapieliska.pl

aktualizacja, godz. 00:10

- Żadnych poważnych nowych zgłoszeń nie otrzymaliśmy. Poziom wód w Martwej Wiśle obniżył się o mniej więcej 10 cm. Nowe ostrzeżenia pogodowe wskazują, że sztorm osłabł. Wydano ostrzeżenie 2 stopnia. Sytuacja nie powinna się pogarszać - informuje Robert Gruchała, dyżurny Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

(wideo: Piotr Hukało)

Dyżurny poinformował również, że rękaw wyłożony przy ul. Siennej pozostanie najpewniej do rana. Podkreślił jednak, że obecnie w tamtym miejscu menie nie jest już zagrożone. Rękaw został ułożony ze względu na ryzyko zalania podwórza wodą przy wyższych stanach wody.

Silny wiatr i śnieżyca na Pomorzu. Nad morzem cofka, paraliż na drogach w regionie [ZDJĘCIA, WIDEO]
Piotr Hukało

Zobaczcie także jak wygląda sytuacja na Przeróbce w Gdańsku:

Ulica Wiślna pozostaje dalej zamknięta. Natomiast nic nie zagraża przeprawie na Sobieszewo.

- Most na Wyspę Sobieszewską jest czynny, nie ma problemów z przejezdnością, stany wód w tamtym miejscu nie były najwyższe - mówi dyżurny MCZK.

Wedle wstępnych informacji molo w Brzeźnie, mimo narażenia na silne działanie sztormu, nie ucierpiało.

Sytuacja na gdańskim lotnisku 4/5.01.2017 - sprawdź!

aktualizacja, godz. 00:06

Silny północno - wschodni wiatr powoduje zniszczenia w powiecie puckim. Sytuacja jest tragiczna - woda przelewa się w basenach portowych, zalewa brzegi, niszczy infrastrukturę. W puckim porcie rybackim kutry i jachty dosłownie wyskakują nad powierzchnię wody.

Sztorm w Pucku
Sztorm w Pucku pen

aktualizacja, godz. 23:48

- Wyłącznym powodem zwołania sztabu była cofka. To niezbędne rutynowe działanie - poinformował nas prezydent Paweł Adamowicz.

***

Komunikat Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego - 4.01.17, godz. 23.20

Silny wiatr i śnieżyca na Pomorzu. Nad morzem cofka, paraliż na drogach w regionie [ZDJĘCIA, WIDEO]
FB wiceprezydenta Piotra Grzelaka

Silny wiatr – cofka – ostrzeżenie przed poranną „ślizgawką”

_O godz. 22.15 zebrał się Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego, żeby omówić i ocenić bieżącą sytuację w mieście. Aktualne ostrzeżenia hydro- i meteorologiczne mówią o silnym, północnym wietrze, osiągającym w porywach prędkość do 100 km/h. Wiatr wpycha wodę z Bałtyku do Zatoki Gdańskiej i dalej - w ujścia rzek. Wysoki poziom w Zatoce utrzyma się do piątku.
Woda wystąpiła z brzegów m.in. w rejonie ul. Wiślnej, ul. Tarcicy, na Polskim Haku, w rejonie przystani na Żabim Kruku i na Długim Pobrzeżu. Miejsca te są zabezpieczane na bieżąco przez służby ZDiZ i Gdańskich Melioracji. Potok Oliwski w rejonie ulicy Parkowej (tuż przed ujściem do morza) na skutek cofki wydostaje się na teren Parku Jelitkowskiego.
Ze względów bezpieczeństwa zamknięte zostało molo w Brzeźnie. Wysoki stan wody utrzymuje się w rejonie mostu pontonowego w Sobieszewie, ale przeprawa jest czynna.
Komunikacja miejska w Gdańsku działa bez opóźnień. Na terenie miasta działają też patrole Straży Miejskiej i Policji.
Już około godz. 15.00 ogłoszona została pełna gotowość wszystkich służb zajmujących się utrzymaniem zimowym w mieście. Ulice na głównym ciągu komunikacyjnym zostały odśnieżone i zabezpieczone. Drugi raz posypano ulice w godzinach wieczornych, a obecnie wszystkie pługi i piaskarki są na ulicach miasta i będą odśnieżać na bieżąco do rana lub ustania opadów.
- Ze względu na spadek temperatury i nocne opady śniegu rano może wystąpić gołoledź. W związku z tym apelujemy do mieszkańców, by, w miarę możliwości, korzystali z komunikacji miejskiej. A poruszając się samochodami zachowali szczególną ostrożność – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.
Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego z pomocą służb będzie monitorował sytuację w mieście przez całą noc. Wszelkie sygnały dotyczące miejscowych zagrożeń można zgłaszać do:
Dyżurny Inżynier Miasta – 58 52 44 500
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego – 58 778 60 00
Straż Miejska - 986Komunikat Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego
04.01.17, godz. 23.20

_
Aktualizacja, godz. 23:20

Od godziny 18:00 do Portu Lotniczego w Gdańsku-Rębiechowie samoloty przylatują w najlepszym razie z poważnym opóźnieniem. Siedem na dziesięć samolotów przekierowano do innych miast.

Autokary wiozą z Warszawy pasażerów popołudniowych lotów ze szwedzkiego Sztokholmu (planowy przylot 18:10) i norweskiego Molde (planowy o 18:40). Z Bydgoszczy zaś przyjadą pasażerowie lotu z Londynu Luton (przylot z 18:55).

Do Warszawy przekierowane zostały też loty z Krakowa (19:50) i Monachium (20:40) zaś w Bydgoszczy wylądowali o 23:03 pasażerowie lotu z Belfastu (planowy przylot do Gdańska 21:35). Zaś aż w Berlinie będą wkrótce zmuszeni wysiąść pasażerowie lotu z Londynu Stansted (planowy w Gdańsku o 21:45)

Aktualizacja, godz. 23:00

Jak informują służby SKKW, do tej pory interweniowali 53 razy, przede wszystkim do powalonych drzew. na ul. Polanki w Gdańsku drzewo spadło na linię energetyczną.

20 razy strażacy wyjeżdżali do wezbranych wód. Wyjeżdżali także do 12 pożarów sadzy.

W Gdańsku zwołano Zespół Zarządzania Kryzysowego.

IMGW podaje, że wiatr powinien zacząć się uspokajać po północy. W Gdańsku może spaść około 10 cm śniegu. Wiatr powoduje zwieje śnieżne. Bardzo utrudnione jest poruszanie się po ulicach miasta, szczególnie w miejscach nieosłoniętych, narażonych na silne porywy wiatru.

Akt. 22.55

Zamknięto do odwołania molo w Brzeźnie. Woda zalewa obiekt.

Śnieg mocno pada także na autostradzie A1.

Aktualizacja, godz. 22

Wieje coraz mocniej. Nad samym morzem wiatr przekracza 100 km/h. Zobaczcie, jak wygląda sytuacja na bulwarze w Gdyni:

Prezydent Paweł Adamowicz zwołał Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego:

Ze względu na pogarszające się warunki pogodowe w Gdańsku – sztorm o sile 10 – 11 w skali B i wiatr z kierunków północnych dochodzący do 90 km/h Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego prosi o zachowanie szczególnej ostrożności i, w miarę możliwości, pozostanie w domach.
Przypominamy o odpowiednim zabezpieczeniu mienia: przede wszystkim przedmiotów na balkonach i tarasach, a także nie pozostawianiu pojazdów w bezpośrednim sąsiedztwie drzew, bilbordów i innych niestabilnych konstrukcji.
Silny wiatr powoduje tzw. „cofkę” na Martwej Wiśle – obecnie woda w kilku miejscach przekroczyła stany alarmowe. Ze względów bezpieczeństwa zamknięty dla ruchu jest przejazd ul. Wiślną w Letnicy.
Pracownicy Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i służb miejskich (ZDiZ, Straż Miejska, Gdańskie Melioracje) na bieżąco kontrolują sytuację w mieście i reagują we współpracy ze Strażą Pożarną i Policją.
Dyżurny Inżynier Miasta przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom pod numerem 58 52 44 500.

Akt. 21.30

Siłę wiatru można obserwować na bieżąco w serwisie windity.com

Akt. 21.20

Sytuacja na drogach powiatu kartuskiego jest trudna. Padający śnieg powoduje śliskość na drogach. Na drogach powiatowych w Nowej Hucie oraz między Sianowem a Kolonią strażacy usuwają powalone drzewa.
O godz. 18.56 zgłoszono, że na drodze wojewódzkiej nr 211 przejazd blokuje ciężarówka. Na pomoc ruszyli strażacy z JRG Kartuzy.

Atak zimy na Kaszubach - intensywne opady śniegu, silny porywisty wiatr, na drogach ślisko

Akt. 21.

Część lotów została przekierowana do Warszawy i Bydgoszczy. Pozostałe loty są opóźnione.

Akt. 20.48

Awarie prądu na Pomorzu

Akt. 20.45

Odcinek Słupsk-Lębork jest nieprzejezdny z powodu awarii sieci trakcyjnej. Awaria wstępnie może potrwać około godziny. Na stacji Potęgowo stoi pociąg SKM 85842 relacji Słupsk-Wejherowo. Ze stacji Słupsk nie odjedzie poc SKM nr 85844 relacji Słupsk- Gdynia Gł.

Akt. 20

Silny wiatr i opady śniegu, dały się we znaki służbom. Tylko do godziny 19 odnotowano w sumie 38 zdarzeń związanych z pogodą.

- Z czego 23 interwencje związane są z silnym wiatrem, najwięcej zdarzeń było w powiecie słupskim - podają strażacy.

Zdarzenia związane z podwyższeniem stanów wody odnotowano w Słupsku, Łebie, Pucku i Gdańsku. To łącznie 9 interwencji funkcjonariuszy.

Akt. 19.25

Silny wiatr powoduje tzw. „cofkę” na Martwej Wiśle – obecnie woda w kilku miejscach przekroczyła stany alarmowe. Ze względów bezpieczeństwa zamknięty dla ruchu jest przejazd ul. Wiślną w gdańskiej Letnicy.

Pracownicy Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i służb miejskich (ZDiZ, Straż Miejska, Gdańskie Melioracje) na bieżąco kontrolują sytuację w mieście i reagują we współpracy ze Strażą Pożarną i Policją.

Akt. 18.15

Zastępy strażaków pracują na bulwarze nadmorskim w Ustce. Silny wiatr i wysoki poziom wody w kanale sprawiają, że woda przelewa się na bulwar.

Sztorm w Ustce. Trudna sytuacja i cofka w usteckim porcie

Akt. 17.25\

W Darłowie wylała rzeka Wieprza, powodując lokalne podtopienia.

Akt. godz. 17

W Łebie już od kilku godzin jest cofka.
- Stan wody w kanale portowym w Łebie ciągle rośnie i ma już poziom ostrzegawczy 585 mm, a sztorm dopiero przed nami - alarmowali łebscy strażacy.

- Pod mostem na Kościuszki zostało jakieś 4,5 cm i woda już nie będzie szła do jeziora Sarbsko - informuje Sebastian Kluska, komendant łebskich strażaków. - Za te niecałe 5 cm most stanie się tamą i górą już nie będzie przepuszczał wody, a zacznie ją piętrzyć. Podtopienia są już tez na ul. Derdowskiego - mówi i zapowiada, że strażacy są w pełnej gotowości.

Czytaj też: Możliwe podtopienia na wybrzeżu. W Łebie groźnie

Akt. godz. 15

Ogłoszono stan alarmowy w darłowskim porcie. Skutkuje to wysokim poziomem wód w porcie i dalej na rzece Wieprzy.

Aktualizacja środa 4 stycznia

Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał kolejne ostrzeżenia dla Pomorza. Od godziny 12 w środę do 2 w nocy w czwartek obowiązuje ostrzeżenie przed silnym wiatrem drugiego stopnia.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, z porywami do 100 km/h, z kierunków północnych. Silny wiatr powodować będzie miejscami zawiej śnieżne.

Wydano również ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia obowiązujące od środy od godziny 6 rano do piątku do godziny 9.

W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (544 cm) oraz prognozowanym sztormowym wiatrem z sektora północnego przewidywane są wzrosty poziomów wody powyżej stanów alarmowych.

Nasz czytelnik wysłał nam zdjęcia z drogi Stara Kiszewa-Egiertowo. Zima zawitała tam na dobre:

Droga Stara Kiszewa-EgiertowoTVN24/x-news
Droga Stara Kiszewa-Egiertowo


TVN24/x-news nadesłane

Aktualizacja wtorek 3 stycznia

Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze na Pomorzu, w subregionie nadmorskim. Obowiązuje ono od 3 stycznia od godziny 18 do 4 stycznia do godziny 7. IMGW prognozuje wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, z porywami do 80 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

Po przejściowym osłabnięciu wiatru, w środę w godzinach przedpołudniowych prędkość wiatru ponownie wzrośnie, wtedy zostanie wydane ostrzeżenie z wyższym stopniem.

Ponadto wydano również ostrzeżenie hydrologiczne obejmujące wschodnie i zachodnie wybrzeże w województwie pomorskim obowiązujące od 4 stycznia od godziny 6 rano do 6 stycznia do godziny 9. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (544 cm) oraz prognozowanym sztormowym wiatrem z sektora północnego przewidywane są wzrosty poziomów wody powyżej stanów alarmowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki