Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siła KobieTY. Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego - co musimy wiedzieć

red.
Gdy lekarz podejrzewa wystąpienie nowotworu złośliwego, może wystawić pacjentowi kartę DiLO, która jest ważnym elementem wprowadzonego w 2015 rok Pakietu Onkologicznego. Do czego uprawnia dokument? Dlaczego jest tak ważny? Na te kluczowe pytania odpowiada dziś dr n. o zdr. Mariola Borowska, Rzecznik Zdrowia PZU, ekspert PZU Zdrowie, szczegółowo omawiając dla nas ten temat.

Szybka ścieżka onkologiczna

Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, potocznie zwana zieloną kartą DiLO, jest elementem szybkiej ścieżki onkologicznej, czyli zbioru przepisów gwarantujących pacjentowi szybką diagnostykę onkologiczną i leczenie przeciwnowotworowe. Co ważne, szybka ścieżka z wykorzystaniem karty DiLO może być realizowana jedynie w tych ośrodkach, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na pakiet onkologiczny. W takich placówkach na drzwiach wejściowych znajdziemy zielone logo z napisem: Szybka terapia onkologiczna.

Ważne! Karty DiLO nie otrzymamy w prywatnym gabinecie lekarskim.

Kto może wystawić kartę DiLO

Jeśli lekarz podstawowej opieki zdrowotnej - na podstawie wywiadu i badań - podejrzewa nowotwór złośliwy, ma prawo do wystawienia karty DiLO i skierowania pacjenta do właściwego specjalisty. Dlatego tak ważne jest, aby każdy pacjent, który zauważy jakiekolwiek niepokojące objawy, udał się jak najszybciej na wizytę do lekarza POZ. Podczas wizyty lekarz przeprowadza badanie, które polega na zebraniu wywiadu dotyczącego samopoczucia, objawów, czynników ryzyka, wszelkich zabiegów i operacji oraz chorób przebytych w przeszłości. Ponadto uzupełnia informacje o precyzyjne dane dotyczące aktualnego stanu ogólnego i możliwości organizmu. Jeśli lekarz POZ stwierdzi, że objawy wskazują na ryzyko nowotworu, ma obowiązek skierować pacjenta na dalsze badania.

Lekarz specjalista w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, lekarz specjalista w szpitalu lub lekarz udzielający świadczeń w ramach programów zdrowotnych mają również możliwość wystawienia karty DiLO

.

  • W przypadku podejrzenia nawrotu choroby pacjent może otrzymać kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalisty.
  • Pacjent onkologiczny, który zmienia swojego lekarza lub szpital, może otrzymać nową kartę DiLO. Stara karta jest wtedy zamykana, a nowy ośrodek wystawia kolejną.

Według najnowszych danych Narodowego Funduszu Zdrowia w okresie styczeń- wrzesień 2022 wydano 242 468 kart DiLO. Większość z nich, bo aż 43 proc., wydano w trybie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Co dalej?

Pierwszy etap, to diagnostyka wstępna, której celem jest potwierdzenie nowotworu złośliwego. Może się ona odbyć np. poprzez pobranie materiału z biopsji czy w trakcie zabiegu, podczas którego zostaje usunięta zmiana, a pobrany materiał zostanie oddany do badania histopatologicznego.

Etap drugi to diagnostyka pogłębiona. Tutaj należy ustalić stopień zaawansowania nowotworu złośliwego po to, by móc dokładnie określić, jaki rodzaj leczenia będzie dla pacjenta najlepszy. Służą do tego badania obrazowe, genetyczne czy molekularne.

Kolejny etap, po wykonaniu diagnostyki, to najczęściej konsylium, czyli zebranie interdyscyplinarnego zespołu terapeutycznego, podczas którego analizowane są wszystkie wyniki badań. Zdarza się również, że członkowie tej grupy badają pacjenta. Celem konsylium jest opracowanie najlepszego dla pacjenta planu leczenia.

Co ważne, Pakiet Onkologiczny wskazuje, by leczenie rozpoczęło się w ciągu 14 dni od daty konsylium. Może się zdarzyć, że plan leczenia ulega zmianie - wiąże się to ze zmianami w stanie klinicznym pacjenta.

Kiedy leczenie się kończy, pacjent jest kierowany do swojego lekarza pierwszego kontaktu wraz z pakietem zaleceń dotyczących monitorowania stanu zdrowia.

Siła KobieTY - wystawa fotografii

12 pań, które usłyszały diagnozę, ale zawalczyły o swoje zdrowie, są dziś bohaterkami naszej akcji Siła KobieTY. Dzielą się swoimi historiami, chcą inspirować, zachęcić do regularnej diagnostyki, do innego spojrzenia na profilaktykę. Promują zdrowie i życie. Kilkanaście z nich przyjęło nasze zaproszenie do udziału w specjalnej sesji artystycznej, która odbyła się w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

4 listopada wszystkie fotografie będzie można oglądać podczas wyjątkowej wystawy - najpierw w przestrzeniach ASP, w kolejnych dniach w wybranych galeriach handlowych w kilku miastach na Pomorzu. Niebawem zobaczycie nasze pomorskie bohaterki, które razem stworzą obraz wyjątkowej kobiecej siły i odwagi.

Siła KobieTY. Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego - co musimy wiedzieć
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki