Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sienkiewicz mieszka na Pomorzu. Zwykli ludzie z niezwykłymi nazwiskami

PEN, R.K., AMN, SC
75 Bolesławów Prusów z Gdańska, dwóch Jarosławów Dąbrowskich z Pruszczai jedna Maria Dąbrowska kierująca biblioteką w Człuchowie. Zwykli ludzie z niezwykłymi nazwiskami. Zapytaliśmy, jak to jest...

W powiecie puckim mieszka Smolarek. Andrzej Smolarek, który nie tylko interesuje się piłką nożną, ale jest też trenerem jednej z lokalnych drużyn - Wichra Wierzchucino.

- Jak większość chłopców, interesowałem się piłką - przyznaje Andrzej Smolarek. - A nazwisko raczej nie miało nic wspólnego z zainteresowaniami.

Pozdrów wujka
Jak przyznaje, nie brakowało pytań o stopień pokrewieństwa z innymi, popularnymi Smolarkami - Włodzimierzem i jego synem Euzebiuszem, bardziej znanym jako Ebi.

- Kiedyś ktoś z rodziny zaczął przekopywać dokumenty, by sprawdzić naszych przodków - zdradza Andrzej Smolarek. - Trzeba wiedzieć, że rodzina mojego ojca wywodzi się z okolic Łodzi, z Sieradza. Nie mamy stuprocentowej pewności, ale istnieje możliwość, że mamy z "tamtymi" Smolarkami wspólnych przodków.

A mógł być Ebi
Trener z Wierzchucina przyznaje, że wiele nie brakowało, aby i w jego rodzinie był Ebi Smolarek.
- Gdy urodził się mój syn, zdecydowałem, że na imię będzie miał Szymon - mówi pan Smolarek. - Dopiero później okazało się, że tego dnia były imieniny Euzebiusza. Gdybym wiedział to wcześniej, może mój Szymek byłby Ebim?

Królowie z Trójmiasta
Dwóch Janów Sobieskich, Władysława Jagiełłę i Stanisława Poniatowskiego spotkać można w Gdyni. W Gdańsku wpaść można na jednego z ponad 200 Sienkiewiczów. Śladów pokrewieństwa z wielkim pisarzem szukać może też 50 gdynian. Niewykluczone, że nad morzem mieszkają też potomkowie Bolesława Prusa. W Gdańsku Prusów jest bowiem ponad 75. Równie dużo, bo ponad 60 gdańszczan, ma na nazwisko Mickiewicz. W Gdyni Mickiewiczów jest o 10 mniej.

Są też w Trójmieście osoby być może spokrewnione z Jackiem Malczewskim - tak właśnie nazywa się kilkudziesięciu mieszkańców aglomeracji.

Znacznie mniej jest Matejków, potencjalnych krewnych Jana.
- Może dlatego moje nazwisko tak łatwo wszyscy zapamiętują? Mam wrażenie, że dzięki niemu na studiach szybciej wszyscy mnie kojarzyli - śmieje się Agnieszka Matejko, studentka Akademii Morskiej w Gdyni. - Oczywiście, wiele razy mnie pytano, czy jestem spokrewniona z Janem Matejką. Z jednym na pewno jestem. Brat mojego dziadka to Jan. I właśnie Matejko.
Ale sławne nazwisko może być też przekleństwem.

- To ciągnęło się za moim synem przez całą szkołę. Koledzy zawsze za nim wołali: "Mickiewicz, ciut, ciut jak poeta, tylko imię i głowa nie ta" - przyznaje Pomorzanka, która może się poszczycić nazwiskiem autora "Pana Tadeusza". I pewnie właśnie dlatego poprosiła nas, byśmy nie ujawniali ani jej imienia ani miasta, w którym żyje.

By dopełnić obrazu, dodajmy, że w Gdańsku zameldowanych na pobyt stały jest też pięciu Janów Kochanowskich oraz siedmiu Henryków Sienkiewiczów.
W Pruszczu z kolei mieszka dwóch Jarosławów Dąbrowskich.

Dąbrowska w bibliotece
Imię i nazwisko znanej pisarki nosi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Człuchowie. Maria Dąbrowska zapewnia, że gdy się przedstawia, ludzie reagują bardzo pozytywnie. Kpiny? Żarty? Nie przypomina sobie.

- Gdy na "dzień dobry" mówię "Maria Dąbrowska, dyrektor biblioteki", rozmówcy z uśmiechem stwierdzają, że to idealne nazwisko dla bibliotekarki - opowiada Maria Dąbrowska. - Kiedyś zadzwoniłam do biblioteki w Słupsku, której patronem jest właśnie Maria Dąbrowska. Przedstawiłam się - i w słuchawce zapadła głucha cisza. Dosłownie ktoś się zapowietrzył i chyba pomyślał, że to żart. Innym razem, po spotkaniu autorskim z Moniką Sawicką pisarka przysłała podziękowania zaadresowane "Maria Konopnicka, dyrektor MBP w Człuchowie". Później okazało się, że pani Sawicka pamiętała, że mam na imię Maria i że noszę nazwisko znanej pisarki, ale jako pierwsze nazwisko przyszło jej do głowy właśnie "Konopnicka". Dzisiaj kartka z tymi podziękowaniami ma szczególne miejsce w naszej bibliotecznej kronice.

Monarchów pod dostatkiem
Według statystyk Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w Polsce żyją setki osób, które mogą pochwalić się zbieżnością imienia i nazwiska ze znanymi postaciami historycznymi, bohaterami literackimi, a nawet królami.
Mamy więc 128 Władysławów Jagiełłów i dwóch Kazimierzów Wielkich.

Wielu Polaków nazywa się tak jak bohaterowie epopei narodowej autorstwa Adama Mickiewicza - są więc zarówno Jackowie, jak i Tadeuszowie Soplicowie.

Aż 121 osób może pochwalić się, że nosi imię i nazwisko Adam Mickiewicz.
Prawie 270 mężczyzn w całej Polsce nazywa się tak samo jak polski powieściopisarz, laureat Nagrody Nobla, Henryk Sienkiewicz. W naszym kraju żyją też osoby noszące imiona i nazwiska bohaterów trylogii Sienkiewicza, m.in. jest czterech Andrzejów Kmiciców i trzech Janów Skrzetuskich. Nie ma natomiast żadnego Michała Wołodyjowskiego ani Barbary Wołodyjowskiej.

16 Polek nazywa się Aleksandra Billewicz.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki