Siatkówka ME 2019 wyniki. Polska w sobotę zagra w 1/8 finału z Hiszpanią. Biało-czerwoni na pożegnanie Amsterdamu ograli Ukrainę [zdjęcia]

Polska - Ukraina to był ostatni mecz w hali w Amsterdamie
Polska - Ukraina to był ostatni mecz w hali w Amsterdamie CEV.eu
Polska - Ukraina na mistrzostwach Europy w siatkówce 2019. Ostatnie spotkanie w grupie D w hali w Amsterdamie było dla biało-czerwonych formalnością. Byli bowiem pewni pierwszego miejsca w stawce. Ważniejszą informacją w czwartek był wynik meczu Hiszpania - Niemcy. Zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego wygrali 3:1 i to oni, a nie Słowacja, zmierzą się z Polakami w zaplanowanym na sobotę meczu 1/8 finału mistrzostw Europy.

Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn wchodzą w pucharową fazę. W czwartek poznaliśmy ostatnie pary 1/8 finału. Swoje spotkania kończyły bowiem drużyny rozstawione w grupach B oraz D. W tej drugiej pewni swego byli podopieczni selekcjonera Vitala Heynena. Ba, tuż przed starciem z Ukrainą dowiedzieli się nawet, że w dalszej fazie zawodów spotkają się z reprezentacją Hiszpanii.

Polska siatkówka słynie z profesjonalizmu, więc i nasi zawodnicy byli nastawieni na ogranie Ukrainy. Nasi wschodnio-południowi sąsiedzi mogli jeszcze po cichu liczyć na przesunięcie się w górę tabeli, ale plany takie biało-czerwoni szybko wybili im z głowy. Heynen posłał na boisko pierwszy skład, który w 22 minuty wygrał inauguracyjnego seta, pozwalając rywalom na uzbieranie 17 punktów.

W drugiej partii mogli się więc pokazać zmiennicy. A oni, jak na mistrzów świata przystało, ręki nie odstawiali. Nasi siatkarze grali na luzie, byli pewni swego, praktycznie w żadnym momencie tego meczu nie oddali inicjatywy. Czas gry wyniósł 66 minut i to był najkrótszy mecz, jaki w Holandii na tych mistrzostwach rozegrali nasi zawodnicy.

W 1/8 finału Polacy zmierzą się z czwartą drużyną grupy B, czyli Hiszpanią. Zespół prowadzony przez trenera Fernando Muñoza Beniteza w pierwszej fazie mistrzostw wygrał 3:2 z Austrią i 3:1 z Niemcami, ale przegrał 2:3 ze Słowacją oraz wyraźnie z liderami tej stawki - Serbią (1:3) i Belgią (0:3).

Polska - Ukraina 3:0 (25:17, 25:16, 25:15)

Polska: Drzyzga 3, Nowakowski 3, Muzaj 2, Leon 5, Kubiak 5, Bieniek 4, Zatorski (libero) oraz Konarski 10, Komenda 2, Szalpuk 3, Śliwka 3, Kochanowski 2, Kłos 4

Ukraina: Didenko 1, Wietskij, Płotnycki 1, Teriomenko 1, Semeniuk 2, Jereszczenko 3, Browa (libero) oraz Połujan 3, Drozd 3, Kowalczuk, Szewczenko 4, Tomyn 8, Hładenko 2

Sędziowali: Tudor Pop (Rumunia), Stefan Bernström (Szwecja)