Setki milionów na kulturę

  Setki milionów na kulturę

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Budowa Teatru Szekspirowskiego, rewitalizacja Twierdzy Wisłoujście, projekt "Galeria Zewnętrzna Miasta" - to tylko niektóre przedsięwzięcia kulturalne zapisane w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Gdańska na lata 2009-2013.
  Na program "Gdańsk - Europejskie Centrum Kultury" przez pięć lat przewidziano 30 mln zł (całość środków WPI wynosi ponad 5,5 mld. Jak zauważa jednak Anna Czekanowicz- Drążewska, szefowa biura prezydenta Gdańska ds. kultury, przedsięwzięcia kulturalne zapisane są nie tylko tu.

  - W innych projektach widnieją między innymi Europejskie Centrum Solidarności i Hewelianum. ECS podpięto pod specustawę o Euro 2012, przez co zyskało szybszą ścieżkę finansowania - wyjaśnia dyr. Czekanowicz. - Hewelianum traktowane jest jako osobna instytucja budżetowa.

  Budowa ECS pochłonie 290 mln zł. Prawie połowa tej kwoty pochodzić będzie z Unii Europejskiej.
  Projekt Hewelianum, czyli budowa zespołu edukacyjno-rekreacyjnego na terenach Fortu Grodzisko, został w WPI podzielony na dwie części. Prace do roku 2010 to m.in. modernizacja obiektów pofortecznych (przewidziano na to 20 mln zł), a zadania na okres po roku 2013 (i wstępne plany finansowe - 18 mln zł) to m.in. budowa kolejki linowej spod dworca PKP na Grodzisko.
  2013 r. - wtedy powinny się rozpocząć prace przy Muzeum Sztuki Współczesnej
  Budowa Teatru Szekspirowskiego to wydatek ponad 10 mln, na ratowanie Twierdzy Wisłoujście zaplanowano na razie w WPI, na lata 2009 i 2010, 750 tys. zł. - Mam nadzieję, że teatr zostanie otwarty w 2010 roku. Jeśli chodzi o twierdzę, to zakładamy, że w 2012 roku powinna być częściowo udostępniona dla turystów - twierdzi Czekanowicz-Drążewska.

  Na przyszły rok w WPI zapisano 3,6 mln zł na budowę Fontanny Czterech Kwartałów, 350 tys. zł mniej na remont teatru Miniatura. Po 700 tys. zł co roku przewidziano na nocne iluminowanie zabytków. Na razie nie ma ostatecznej decyzji, które obiekty w przyszłym i kolejnych latach zyskają oświetlenie.
  - W WPI zapisane są też projekty związane z CSW Łaźnia, między innymi remont budynku w Nowym Porcie oraz Galeria Zewnętrzna Miasta. Wyremontujemy też między innymi lokal przy ulicy Powstańców Warszawskich, gdzie z Suchanina przeprowadzi się Promocyjny Klub Muzyczny "Burdl" - dodaje Czekanowicz-Drążewska.

  W poniedziałek dalszy ciąg analizy WPI - rozmowa z Romualdem Nietupskim, szefem spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne Euro 2012.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo