Sensacja w Ergo Arenie! Atom Trefl przegrał! (ZDJĘCIA)

- Śmieję się z ludzi, którzy typują wynik meczu jeszcze przed jego rozpoczęciem - mówiła na naszych łamach jakiś czas temu Ewelina Sieczka, przyjmująca Atomu Trefl Sopot.

Wielu kibiców dopisywało Atomówkom punkty jeszcze przed pierwszym gwizdkiem meczu z Organiką Budowlanymi Łódź. Wszystko przemawiało za gospodyniami. Do poniedziałku nie przegrały w lidze w Ergo Arenie ani jednego spotkania. Ba, straciły tylko jednego seta. Stało się to w spotkaniu z mocną Muszynianką Muszyna.

W poniedziałek podopieczne trenera Alessandro Chiappiniego miały zwieńczyć dobrą rundę zwycięstwem nad łodziankami. Miały wejść ponownie na pierwsze miejsce w stawce. Spotkanie miało należeć do tych lekkich, łatwych i przyjemnych.

Wszystkie te założenia wzięły jednak w łeb. Już pierwsza partia pokazała, że nie będzie to jednostronny pojedynek. Atomówki zaczęły mecz bez wigoru. Zamiast mocno atakować, już na początku zaczęły kombinować, próbując obijać blok.

- Wszystko jest już w porządku z moim zdrowiem - zapewniała nas przed poniedziałkowym spotkaniem Dorota Świeniewicz, przyjmująca naszpikowanego gwiazdami składu.

Trudno jednak było się zgodzić z kapitan sopockiej ekipy, kiedy oglądało się ją na parkiecie. Grała bardzo zachowawczo. Widać było, że nie chce ryzykować nadwyrężenia pleców, z którymi miała w ostatnich dniach problemy. Widział to także trener Chiappini, który po pierwszym secie już nie posłał kapitan na parkiet.

Świeniewicz miała zastąpić w ataku Olga Fatiejewa. Rosjanka rozpoczęła wczorajsze spotkanie w wyjściowym składzie. Pierwszy punkt w swoim debiucie w Sopocie zdobyła, kiedy Atom Trefl przegrywał 4:6. Później wraz z każdą akcją zaczęła prezentować się coraz lepiej. Nabierała pewności siebie oraz widać było, że zaczyna rozumieć się z rozgrywającymi. W drugiej partii to właśnie ona wywalczyła piłkę setową, kiedy to przebiła się przez potrójny blok siatkarek z Łodzi.
To jednak nie od Fatiejewej, która dopiero uczy się gry z nowymi koleżankami, powinno się wymagać zdobywania punktów. Ciężar gry powinny wziąć na siebie doświadczone zawodniczki. Trener Chiappini co chwila rotował rozgrywającymi. Dawało to lepsze i gorsze rezultaty.
Sopocianki seriami popełniały proste błędy. W niektórych momentach można było odnieść wrażenie, że to nie Budowlani, ale one same przeszkadzają sobie w wygraniu tego spotkania. Na parkiecie brakowało komunikacji. Wiele prostych piłek spadało pomiędzy zdezorientowane Atomówki.

Podopieczne Chiappiniego potrafiły wygrać drugiego seta do 15, aby kilkadziesiąt minut później męczyć się niemiłosiernie w następnej partii. Zresztą wygranie tej odsłony to duża zasługa Kingi Maculewicz, która w decydujących momentach dwukrotnie zablokowała Karolinę Kosek.

Przyjmująca Organiki Budowlanych skrzętnie to zapamiętała i wykorzystała w tie-breaku. Łodzianki prowadziły w ostatnich minutach meczu już 10:6, ale to sopocianki... zdołały wyjść na prowadzenie 13:11. Do odkupienia win zostało im pewne zakończenie dwóch akcji. Najpierw jednak Kosek obiła blok Fatiejewej, a chwilę później Maculewicz popełniła błąd podwójnego odbicia piłki i zrobiło się 13:13. Później ręce w geście triumfu podnosiła już jednak tylko Kosek. Zdobyła dwa ważne punkty. W tym czasie raz zdołała ją zatrzymać Neriman Ozsoy.

Ostatnie słowo należało jednak do bohaterki poniedziałkowego meczu, czyli Joanny Mirek. Kapitan łódzkiego zespołu zablokowała rozpaczliwie atakującą Ewelinę Sieczkę i sensacja stała się faktem. Mirek, w pełni zasłużenie, otrzymała nagrodę MVP meczu. Przyjmująca, która za kilkanaście dni skończy 34 lata, grała niczym profesor. Niejednokrotnie doprowadzała Atomówki do szału, kiedy kończyła ataki na tzw. czystej siatce. W całym spotkaniu zdobyła 29 punktów po ataku. Nietrudno więc obliczyć, że sama wygrała jeden set z zaskoczonymi sopociankami.

Atom Trefl Sopot - Organika Budowlani Łódź 2:3 (18:25, 25:15, 29:27, 19:25, 14:16)
Atom Trefl: Bełcik, Ozsoy (20), Maculewicz (11), Fatiejewa (19), Świeniewicz (2), Navarro Fernandez (15), Maj (libero) oraz M. Śliwa (3), Sieczka (7), Dziękiewicz (1), Nuszel.
Budowlani: Echenique (1), Bryda (4), De Paula (10), Mirek (29), Teixeira (9), Szeluchina (19), Ciesielska (libero) oraz Kosek (6), Wojcieska (2), Szymańska (4).