Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Segregacja śmieci na cmentarzu. Gdzie wyrzucić znicze, a gdzie kwiaty?

Szymon Słupkowski
Większość zniczy jest zabrudzona tłustymi woskami lub stearyną. Do recyklingu się nie nadają
Większość zniczy jest zabrudzona tłustymi woskami lub stearyną. Do recyklingu się nie nadają Piotr Krzyżanowski
W Dzień Wszystkich Świętych minie równo kwartał od wprowadzenia w życie nowych przepisów dotyczących śmieci. Wiemy, jak segregować odpady w naszych domach, ale jak sobie poradzić z tym obowiązkiem, sprzątając groby bliskich?

Liście i darń należałoby zapakować do siatki i wrzucić do pojemników na kompost. Ale uwaga! Będzie to miało sens tylko wtedy, jeśli siatka będzie wykonana z naturalnego, biodegradowalnego tworzywa. Odpadają wszelkie nierozkładalne plastiki i sizale.

Tak samo powinniśmy potraktować uschłe kwiaty czy wieńce grobowe. Jednak i tu czai się haczyk! Do pojemnika na odpady bio możemy wyrzucać wyłącznie te naturalne. Sztuczne muszą trafić do kontenera z plastikami.

A co z wypalonymi zniczami? Sprawa z pozoru oczywista - szklane do szkła, plastikowe do plastików. Nic bardziej mylnego! Większość z nich jest bowiem zabrudzona tłustymi woskami lub stearyną. Do recyklingu więc się nie nadają.

Nowocześniejsze wersje wyposażone są w elektronikę, wygrywającą refleksyjne utwory. Te - nie ma rady - należy potraktować jak każdy inny odpad elektroniczny i przekazać do tzw. punktu selektywnej zbiórki odpadów.

Żeby segregować, trzeba jednak mieć gdzie wyrzucać. Tymczasem znaczna część zarządców cmentarzy nie chce być eko i wszystkie śmieci każe hurtem wrzucać do jednego kubła. Tak jest np. w Tczewie, gdzie nawet w planach nie ma postawienia odpowiednich pojemników.

To samo dotyczy Gdańska. Zarząd Dróg i Zieleni nie zamierza bowiem wprowadzać systemu segregacji w gdańskich nekropoliach.

Dobry przykład dają trójmiejscy sąsiedzi z Gdyni.
- Selektywną zbiórkę wprowadziliśmy kilka lat temu - zauważa Jan Kostrzyński, dyrektor Zarządu Cmentarzy w Gdyni. - Oczywiście system jest dopasowany do realiów nekropolii, więc zamiast segregacji na papier czy szkło, najważniejsze jest oddzielenie odpadów zielonych, czyli resztek roślinnych czy darni, których jest około 90 proc., od pozostałych.

Tu osobno zbiera się też nawet gruz. Według słów dyrektora, jest go całkiem sporo.

W tych miastach, gdzie pojemników nie stawiają, pozostaje jedno rozwiązanie: posegregowane odpady zawozić do swoich osiedlowych pojemników...

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki