Sąd stwierdzi, czy było internowanie

  Sąd stwierdzi, czy było internowanie

  Tomasz Turczyn

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  25 tys. zł zadośćuczynienia za krzywdę w czasie stanu wojennego domaga się od Skarbu Państwa Leszek Matulka ze Sławna. Jego pozew ma być rozpatrzony jeszcze w tym miesiącu.
  Stowarzyszenie Osób Internowanych "Chełminiacy 1982", do którego należy Matulka, zapowiada więcej takich spraw. - Byłem działaczem Solidarności w nieistniejących już Zakładach Drobiarskich w Sławnie - opowiada 57-letni Matulka. - W listopadzie 1982 roku wezwano mnie do odbycia służby wojskowej w rezerwie. Trafiłem na poligon wodny Jednostki Wojskowej numer 1636 w Chełmnie. Razem ze mną było około 300 innych działaczy Solidarności, również uznanych ze element "niepoprawny politycznie".

  Ubrano nas tam w polowe mundury, ale bez pagonów, nie dano nam też broni. Zrozumiałem wtedy, że to nie jest zwykła służba wojskowa. Od jednego z wojskowych ja i inni koledzy usłyszeliśmy, że niedaleko stacjonują wojska radzieckie i jak będzie trzeba, to zrobią nam drugi Katyń.

  Grozy sytuacji dopełniał fakt, że początkowo zostaliśmy odcięci od świata zewnętrznego. Traktowaliśmy takie działania jako upodlanie nas przez wszechobecną Służbę Bezpieczeństwa. Zmuszano nas między innymi do kopania łopatami dołów przez cały dzień, aby następnie je zasypać.

  Matulka opisuje także budowę schronu przeciwatomowego z gałęzi czy spanie w namiotach wojskowych z jednym piecem, tzw. kozą, w środku, przy kilkustopniowym mrozie na zewnątrz.
  - To było internowanie, które trwało do 2 lutego 1983 roku i w jego wyniku część kolegów potraciła tam zdrowie - twierdzi.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo