Sąd Najwyższy oddalił kasację w sprawie zabójstwa 17-letniej Agaty z Wejherowa. Wiktoria Ś. trafi na 11 lat do więzienia

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
KWP Gdańsk
Udostępnij:
Sąd Najwyższy oddalił kasację jako bezzasadną ws. zabójstwa 17-letniej Agaty z Wejherowa. Tym samym wyrok 11 lat pozbawienia wolności za zabójstwo koleżanki dla Wiktorii Ś. jest ostateczny.

Ciało 17-letniej Agaty z Wejherowa znalezione zostało 22 lutego 2015 roku w parku im. Haffnera w gdańskim Brzeźnie. Dziewczyna zginęła od pojedynczego pchnięcia nożem w okolice podbrzusza. Śledczy ustalili, że nastolatka chciała umrzeć i zaplanowała własną śmierć, która miała być samobójstwem. Jednak winna jej śmierci jest koleżanka Wiktoria Ś. (dawniej M.).

W sierpniu 2017 roku gdański Sąd Okręgowy uznał Wiktorię Ś. winną zabójstwa. Skazał dziewczynę na 11 lat pozbawienia wolności i zapłatę rodzinie 100 tys. zł zadośćuczynienia. Od tego wyroku odwołała się obrona, prokuratura i oskarżyciel posiłkowy. W kwietniu 2018 roku gdański sąd apelacyjny podtrzymał wyrok I instancji.

- Należy podkreślić, że to tragiczne zdarzenie, które miało miejsce 21 lutego 2015 roku było bardzo trudne do oceny - powiedział w kwietniu 2015 roku w ustnym uzasadnieniu wyroku Wiktor Gromiec, sędzia sprawozdawca 3-osobowego składu orzekającego. Jak podkreślił, przełomem w sprawie był moment, gdy oskarżona w maju 2015 r., w szpitalu psychiatrycznym zaczęła opisywać "bardzo szczegółowe okoliczności" tragedii. - Z relacji tych świadków [pacjentów szpitala, którzy słyszeli opowieści kobiety – dop. red.] wynikał bardzo aktywny udział oskarżonej w tym zdarzeniu, związany z zadaniem śmiertelnych ciosów – powiedział i podkreślił, że dopiero później współoskarżona wskazała dowody materialne: użyty nóż i zakrwawioną odzież Wiktorii Ś. (M.).

Kasacje złożyli obrońcy skazanej, a także minister sprawiedliwości-prokurator generalny. Postanowieniem z 21 września 2021 r. Sąd Najwyższy w Izbie Karnej w sprawie zabójstwa Agaty z Wejherowa oddalił kasację jako „oczywiście bezzasadną”.

- Niemniej, sąd uznał, że wyroki w obu instancjach były prawidłowe, tym samym wyrok wymierzający 11 lat więzienia dla oskarżonej jest ostateczny - czytamy w odpowiedzi na nasze zapytanie przesłane przez Justynę Piskorek z zespołu prasowego SN. - Sąd w ustnym uzasadnieniu, zwrócił uwagę na zarzuty podnoszone przez oskarżonych, w tym lakoniczność uzasadnienia wyroku SA, niemniej Sąd na podstawie przepisów kpk zwrócił się do SA o uzupełnienie uzasadnienia, a ten odniósł się znacznie obszerniej do podnoszonych zarzutów. Reasumując, Sąd mając na uwadze uzupełnienie uzasadnienia oraz brak wystąpienia w sprawie „niewspółmierności kary” podnoszonej przez PG – nie podzielił zarzutów przedstawionych w kasacjach, uznał rozstrzygnięcie za trafne i oddalił kasację jako oczywiście bezzasadną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie