Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzemiosło przekazywane z pokolenia na pokolenie

Lucyna Puzdrowska
Promocja albumu odbędzie się 15 kwietnia, czyli dzisiaj, o godz. 17 w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Wieżycy

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wydało album „Ginące rzemiosło na Kaszubach”. Publikacja została też przetłumaczona na język kaszubski i angielski. Wzbogacono ją czarno-białymi fotografiami bez obróbki cyfrowej. Jest to pokłosie projektu o tej samej nazwie, dofinansowanego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Pasjonaci techniki fotografii analogowej i autorzy zdjęć do albumu: Krzysztof Falcman, Marcin Jastrzębski, Katarzyna Kalua- Kryńska, Jolanta Rycerska, Andrzej Seweryński i Katarzyna Łata-Wrona, przemierzyli całą ziemię kaszubską,. Zależało im, żeby na czarno-białych zdjęciach ukazać zarówno pracę garncarza, hafciarki, cieśli, szewca i rymarza, jak i rybaków z kaszubskich jezior, czy półwyspu. W publikacji zobaczyć też można efekt sesji inscenizowanej w autentycznych plenerach muzeów na wolnym powietrzu. Fotografie wykonano w Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich oraz w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

- Na pomysł takiej publikacji wpadł przed dwoma laty fotograf z Lęborka, Krzysztof Falcman - mówi Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. - Nam udało się zdobyć dofinansowanie z ministerstwa kultury, pomogliśmy też w skontaktowaniu fotografów z kaszubskimi rzemieślnikami. Falcman natomiast został koordynatorem zespołu fotografów - pasjonatów pochodzących m.in. z Lubelszczyzny, Mazowsza i Śląska.

Zdaniem prezesa pośrednictwo Zrzeszenia pomiędzy fotografami a rzemieślnikami, było bardzo istotne.

- Bez naszego polecenia Kaszubi chyba by się nie zgodzili na udział w takim projekcie - kontynuuje Grzędzicki. - A tak, jakoś to poszło, ktoś zadzwonił do wujka, dziadka, inny do sąsiada uprawiającego stary zawód, często przekazany w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Ważne, że się udało i powstał naprawdę ciekawy album. Będzie to też niewątpliwie perełka dla młodego pokolenia, które ani takich zawodów, ani sprzętów nie pamięta.

Jak dodaje prezes zrzeszenia, wszystko co stanowi o kulturze Kaszubów i tożsamości, warte jest upamiętnienia. A jeśli przy tym powstaje naprawdę ciekawa publikacja, wykonana przez wybitnych fotografów za pomocą unikalnej techniki, to wypada tylko się cieszyć.

Promocja albumu odbędzie się 15 kwietnia o godz. 17 w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym we Wieżycy. Na spotkanie z publikacją i jej bohaterami, a także autorami przepięknych zdjęć zaprasza Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Poza możliwością poznania osób, które pozwoliły uwiecznić się na fotografiach, organizatorzy zapewniają poczęstunek.

Album jest też dostępny w kaszubskiej księgarni stacjonarnej w Gdańsku przy ul. Straganiarskiej 20-23 oraz w księgarni internetowej www.kaszubskaksiazka.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki