Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE: Wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej niezgodna z prawem. Kornika drukarz nie może być uzasadnieniem

Jakub Oworuszko (AIP)

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
Stanowcze i jednoznaczne oświadczenie rzecznika Trybunału Sprawiedliwości: Decyzje dotyczące wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE. Minister środowiska zapewnia, że Polska zastosuje się do wyroku Trybunału, który ma zapaść w kwietniu.

Polska nie wdrożyła środków koniecznych do ochrony obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska - ocenił rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Yves Bot. W przedłożonej we wtorek opinii zaproponował on Trybunałowi stwierdzenie, że Polska uchybiła zobowiązaniom spoczywającym na niej na mocy unijnych dyrektyw, m.in. siedliskowej.

Rzecznik TS stwierdził, że zgodnie z polskimi przepisami wycinka drzew jest możliwa bez ograniczeń oraz że nie wzięto pod uwagę „sporu naukowego co do właściwych metod zwalczania gradacji kornika drukarza”. Yves Bot ocenił, że naruszono „zasadę ostrożności”, a władze Polski nie rozważyły środków alternatywnych dla wycinki.

Podsumowując, rzecznik generalny stwierdził, że działania te siłą rzeczy mogą doprowadzić do pogorszenia stanu terenów rozrodu gatunków chronionych żyjących na obszarze Natura 2000 Puszcza Białowieska.

Opinia rzecznika generalnego Trybunału nie ma wiążącego charakteru. Wyrok w sprawie Puszczy Białowieskiej ma zapaść w kwietniu. Jednak już wiadomo, że Polska będzie go respektować. - Już w tej chwili mogę potwierdzić, że Polska zastosuje się do ostatecznego wyroku Trybunału - zapewnił wczoraj minister środowiska Henryk Kowalczyk, podkreślając przy tym, że „Polska jest państwem prawa”. - Puszcza Białowieska jest dla Polski obszarem wyjątkowo cennym, a wszelkie dotychczasowe działania podejmowane były tylko z troski o zachowanie go w jak najlepszym stanie dla obecnych i przyszłych pokoleń - tłumaczył kontrowersyjne decyzje swojego poprzednika Jana Szyszki minister Kowalczyk.

Mimo że wyrok unijnego sądu ma być niekorzystny dla Polski, to najprawdopodobniej obędzie się bez wysokich kar finansowych. - Nie podjęliśmy formalnej decyzji, że wniosku o kary nie wyślemy, ale jeżeli sytuacja będzie tak spokojna jak obecnie, to niczego zmieniać nie potrzebujemy - powiedział w rozmowie z RMF FM urzędnik Komisji Europejskiej. Chwalił on też „konstruktywną postawę” ministra Kowalczyka, który w przeciwieństwie do Jana Szyszki „nie idzie na udry z Komisją”.

Ekolodzy o karach za wycinkę w Puszczy Białowieskiej

Źródło:
TVN 24

- Zwiększenie wycinki w puszczy łamie prawo, ponieważ minister Jan Szyszko nie tylko naraził unikalną przyrodę tego lasu na szkodę, ale nie sprawdził nawet, jaki wpływ będzie miała na nią wycinka. Taka ocena wpływu jest bezwzględnie wymagana przez unijne prawo. Wynika to z zasady, że żeby coś odpowiednio chronić, trzeba opierać się na badaniach, a nie domysłach - podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska, który zwraca uwagę na ekspresowe tempo działań Komisji Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości.

- Od samego początku mówiliśmy, że decyzje Szyszki były nieracjonalne. Nie miały uzasadnienia w stanowisku naukowców, ale również nie miały większego znaczenia ekonomicznego. Oczekujemy od ministra Henryka Kowalczyka, że jak najszybciej anuluje decyzję swojego poprzednika i zacznie realnie chronić puszczę - podsumowuje Cibor.

Poważny konflikt z unijnymi instytucjami dotyczący Puszczy Białowieskiej był jednym z powodów dymisji ministra Jana Szyszki. Przekonywał on, że działania podejmowane przez leśników są niezbędne, a Polska może być w tej kwestii wzorem dla innych krajów. - Celem naszych działań jest przywrócenie zdrowia Puszczy Białowieskiej, a także zapewnienie bezpieczeństwa ludziom, którzy żyją na tym terenie od stuleci. Chcemy, by nasze dzieci i wnuki mogły podziwiać piękną, różnorodną, a przede wszystkim żywą puszczę - mówił Szyszko w ubiegłym roku.

Według udostępnionych przez ekologów danych Lasów Państwowych w puszczy wycięto w 2017 r. ok. 180 tys. drzew. Aby je wywieźć z puszczy, potrzeba było ok. 6 tys. ciężarówek.

POLECAMY:

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
synleśniczego
W dniu 21.02.2018 o 06:57, hm napisał:

Nawiedzony ? Czy ogłupiony ?

Któren? Masztarski czy teszowicz? Bo jak dla mnie ten pierwszy.

G
Gość
W dniu 21.02.2018 o 07:46, Gość napisał:

Jezeli będą kary finansowe to teraz szyszko razem z tymi mieszkańcami co stali za nom w tv kapelanem i leśnikami powinni zapłacić z własnej kieszeni.

 

Jestem za! Na poczet kar zlicytować majątki WINNYCH tego ohydnego procederu!

 

Dlaczego większość Polaków oburzonych systemową rzezią leśnej zwierzyny zwaną eufemistycznie TRADYCYJNYM ŁOWIECTWEM i ordynarną wycinką puszczy oraz wszelkich oaz zieleni w miastach 

ma pokryć gigantyczne koszty 'czynienia sobie ziemi poddaną przez ministra & towarzycho NA WŁASNYCH ZASADACH, nie mających nic wspólnego z uniwersalnym biblijnym przesłaniem?!

k
krak
Bredzisz, nie rób sztucznego tłumu bo jeszcze ktoś uwierzy...
G
Gość
Jezeli będą kary finansowe to teraz szyszko razem z tymi mieszkańcami co stali za nom w tv kapelanem i leśnikami powinni zapłacić z własnej kieszeni.
b
b
W dniu 21.02.2018 o 05:20, cryo napisał:

słuchy chodzą , że wycięli kornika drukarza , bo chciał wydrukować nieopublikowane wyroki TK ... ps #1 ... Polacy dzielą się na tych co dla kasy zrobią wszystko , tych co wydadzą wszystko by zrobić po swojemu i racjonalną pozbawioną swojej reprezentacji w sejmie resztę ... pps ... diabeł -12 srebrników ? religia to chyba była nauczana na tajnych kompletach u hiszpańskiej inkwizycji

Bełkoczesz, bo chyba ćpasz ?

h
hm
W dniu 21.02.2018 o 00:36, teszowicz napisał:

Tak trzymać Towarzyszu! Rewolucyjna czujność!Na własnych barkach i na czele z panną Krysią zaniesiemy do Brukseli wszystkie wycięte drewno, by pokazać tym opłaconym przez KOD i inspirowanym przez Sorosa urzędasom, że  dorodne córy leśniczego z poświęceniem, mimo iż bezskutecznie zbierające zrzucane z helikopterów korniki poniosły nieprzyzwoite straty osobiste i moralne.Nie oddamy ani jednego kornika imperialistom i zaplutym karłom reakcji dybiącym na niepokalaną cześć naszych leśniczanek.

Nawiedzony ? Czy ogłupiony ?

c
cryo

słuchy chodzą , że wycięli kornika drukarza , bo chciał wydrukować nieopublikowane wyroki TK ... ps #1 ... Polacy dzielą się na tych co dla kasy zrobią wszystko , tych co wydadzą wszystko by zrobić po swojemu i racjonalną pozbawioną swojej reprezentacji w sejmie resztę ... pps ... diabeł -12 srebrników ? religia to chyba była nauczana na tajnych kompletach u hiszpańskiej inkwizycji

t
teszowicz

Tak trzymać Towarzyszu! Rewolucyjna czujność!

Na własnych barkach i na czele z panną Krysią zaniesiemy do Brukseli wszystkie wycięte drewno, by pokazać tym opłaconym przez KOD i inspirowanym przez Sorosa urzędasom, że  dorodne córy leśniczego z poświęceniem, mimo iż bezskutecznie zbierające zrzucane z helikopterów korniki poniosły nieprzyzwoite straty osobiste i moralne.

Nie oddamy ani jednego kornika imperialistom i zaplutym karłom reakcji dybiącym na niepokalaną cześć naszych leśniczanek.

 

t
teszowicz
W dniu 20.02.2018 o 21:29, bartek napisał:

unijni .e wszystko zrobią żeby Polskę zaorać a nasze sprzedawczyki...? niech ich  trafi piorun w najbliższą burzę ,Polak wszystko zrobi dla kasy nawet dusze sprzeda unijnym idiotom za kilka euro nie jak to mówiono diabłu za dwanaście srebrników.....

 

Tak trzymać Towarzyszu! Rewolucyjna czujność! Na własnych barkach i na czele z panną Krysią zaniesiemy do Brukseli wszystkie wycięte drewno, by pokazać tym opłaconym przez KOD i inspirowanym przez Sorosa urzędasom, że  dorodne córy leśniczego  poniosły nieprzyzwoite jedynie nieprzyzwoite straty.

Nie tylko za euro czy srebrniki, ale nawet za ciepłe rubelki nie oddamy ani jednego kornika imperialistom i zaplutym karłom reakcji, choćby w nich strzeliły dwa pioruny.

g
git
Pamiętajcie, że od tego roku weszła nowa ulga na kota wiec mozna bez problemu wziac niezle pieniadze za kicie
p
pisze
Ej! Ja też słyszałam o tej uldze na kota. Ktos już rozliczył PIT w ten sposób?
K
Kosa12
Dla każdego kto posiada kotki państwo przewidziało ulgę podatkową na kota. ale sie ciesze ! :p
b
bartek

unijni .e wszystko zrobią żeby Polskę zaorać a nasze sprzedawczyki...? niech ich  trafi piorun w najbliższą burzę ,Polak wszystko zrobi dla kasy nawet dusze sprzeda unijnym idiotom za kilka euro nie jak to mówiono diabłu za dwanaście srebrników.....

M
Masztarski
"Polska nie wdrożyła środków koniecznych do ochrony obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska. To ustalenie można wyprowadzić z samego charakteru środków podjętych przez władze polskie, które doprowadziły do utraty części drzewostanów."
 
"Te środki nie mogą być uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza z uwagi na rozbieżności opinii naukowych co do ich właściwego charakteru – uzasadnił swoją decyzję Yves Bot."
 

 

 
JEDNA WIELKA KPINA!!!
 

      Ekolodzy swymi działaniami doprowadzili do błędnych decyzji polityków w latach 2010 - 2012, które w efekcie doprowadziły do "bezprecedensowej gradacji kornika drukarza", w wyniku których zamarło, jak dotąd blisko dziewięć tysięcy hektarów puszczańskich drzewostanów świerkowych.

 

       Jeśli ktoś sądzi że suche sterczące kikuty martwych drzew nie są zagrożeniem dla bezpieczeństwa ludzi przebywających w takim martwym lesie - to nie wie o czym mówi albo jest niespełna rozumu.

 

       Ich usunięcie jest niezbędnym warunkiem odnowienia - posadzenia nowego lasu na powierzchniach pokornikowych!

 

     Wobec "...rozbieżności opinii naukowych co do ich właściwego charakteru"  Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE orzekł: Wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej niezgodna z prawem.

    Pytanie - czy nie lepiej byłoby powiedzieć: hipokryzji, czy nawet schzofrenii ekologów i sprzyjających im niektórych gremiów naukowych.

 

 

G
Gość
W dniu 20.02.2018 o 17:51, hm napisał:

 Kornik nadal żeruje na głupocie i bezmyślności.dalekowzrocznych.Drwale zarobili, zapłacimy wszyscy. 

Gdzieś zniknęły twarde argumenty Szyszki. Leśnicy zabrali razem z premiami. :D

Dodaj ogłoszenie