Rzecznik Praw Obywatelskich o decyzji wojewody pomorskiego: „Została wydana z naruszeniem prawa”

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
pixabay
Rzecznik Praw Obywatelskich nie ma żadnych wątpliwości – Sopot wypłaca świadczenia pielęgnacyjne opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych zgodnie z prawem. W piśmie procesowym, skierowanym do ministra finansów, wnosi o uchylenie decyzji wojewody pomorskiego, nakazującej miastu zwrot ok. 850 tys. zł, i umorzenie całej sprawy.

- Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, miasto Sopot, realizując zadanie z zakresu administracji rządowej, dotyczące wypłaty świadczeń pielęgnacyjnych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie dopuściło się naruszeń wskazywanych w decyzji wojewody pomorskiego – czytamy w przesłanym przez RPO do ministra finansów piśmie procesowym.

Powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, od 2014 roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie wypłaca świadczenia pielęgnacyjne wszystkim opiekunom osób niepełnosprawnych, bez różnicowania pod względem wieku nabycia niepełnosprawności.

Wojewoda wszczął postępowanie ws. zwrotu blisko 850 tys. zł, które Sopot wypłacił niepełnosprawnym. Władze kurortu: „Idziemy do sądu”

Wyrok, o którym mowa, zapadł 21 października 2014 roku. Trybunał Konstytucyjny orzekł wówczas, że różnicowanie osób niepełnosprawnych jest sprzeczne z konstytucją. Problem w tym, że w ślad za wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego nie nastąpiły do tej pory zmiany w prawie. Zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wiążąca jest więc nadal ustawa, zgodnie z którą świadczenia pielęgnacyjne przysługują tylko wtedy, gdy osoba wymagająca opieki doznała niepełnosprawności przed ukończeniem 18 lat lub 25 lat (jeśli było to w trakcie nauki).

O tym, że za udzieloną pomoc osobom niepełnosprawnym Sopot może doczekać się poważnych kłopotów, pisaliśmy po raz pierwszy na naszych łamach jeszcze w ubiegłym roku.

Władze Sopotu pomagały niepełnosprawnym, a teraz mogą mieć kłopoty. Ministerstwo uważa, że to pomoc bezprawna

Wtedy to na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęła się w sopockim MOPS-ie kontrola. Jej wyniki poznaliśmy w styczniu br. W wystąpieniu pokontrolnym wojewoda pomorski nakazał miastu zwrot do budżetu państwa blisko 850 tys. zł i wszczął postępowanie administracyjne w tej sprawie. Od decyzji wojewody władze kurortu odwołały się do ministra finansów. Teraz głos w całej sprawie zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich.

- Odwołanie prezydenta [Jacka Karnowskiego – przyp. red.] ma uzasadnione podstawy. W zaskarżonej decyzji wojewody Rzecznik Praw Obywatelskich dostrzega naruszenie prawa materialnego poprzez błędną wykładnię, polegającą na bezpodstawnym i niezasadnym przyjęciu, że wyrok Trybunału nie wywołał skutków prawnych, a w efekcie – wadliwym uznaniu, że doszło do pobrania przez miasto Sopot dotacji budżetowej w nadmiernej wysokości – czytamy dalej w piśmie procesowym. - Przepis uznany przez Trybunał za niezgodny z Konstytucją ma taki charakter od dnia wejścia w życie. Musi to być brane pod uwagę przy wydawaniu rozstrzygnięcia przez uprawnione organy.

Każdego miesiąca świadczenie pielęgnacyjne cały czas otrzymuje w Sopocie średnio 40 opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Obecnie wynosi ono 1583 zł. Jego wysokość powiązana jest z kwotą minimalnego wynagrodzenia i co roku podlega waloryzacji. Przy założeniu, że od stycznia 2020 roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2600 zł, świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie do poziomu 1830 zł.

- Mając na uwadze dobro i godność osób z niepełnosprawnościami wymagających stałego wsparcia oraz respektując wyrok Trybunału Konstytucyjnego, nadal wypłacamy świadczenie pielęgnacyjne wszystkim opiekunom, niezależnie od momentu powstania niepełnosprawności. Wszyscy opiekunowie mają prawo do równego traktowania. Stanowisko takie reprezentuje również Rzecznik Praw Obywatelskich, a także potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych w całej Polsce – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. - 23 lipca br. złożyliśmy odwołanie od decyzji wojewody do ministra finansów. Do dziś nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Jeśli minister podtrzyma decyzję wojewody, będziemy odwoływać się do sądu – dodaje.

Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów, czy w związku ze złożonym najpierw przez władze Sopotu odwołaniem, a następnie pismem procesowym Rzecznika Praw Obywatelskich, minister zamierza uchylić wydaną przez wojewodę pomorskiego decyzję. W odpowiedzi usłyszeliśmy jedynie, że „w sprawie złożonego przez miasto Sopot odwołania prowadzone jest w resorcie postępowanie administracyjne”.

O komentarz poprosiliśmy też wojewodę pomorskiego. - Na tym etapie Urząd Wojewódzki sprawy nie komentuje – informuje biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

To oni łączą pokolenia. Pamiętajmy by złożyć im życzenia.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie